Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SARS’tan ölenlerin sayisi 600’ü geçti

Dogum yeri Çin olarak bilinen akud solunum yetmezligi sendromu (SARS), dünya genelinde 600’den fazla kisinin ölümüne yol açti.

Çin’in baskenti Pekin’e 120 kilometre uzaklikta bulunan liman kenti Tianjin’de salgina karsi siki önlemler alinmis durumda. Tespit edilen 167 SARS vakasinin neredeyse tamami Pekin kaynakli. Bu nedenle kente girisler siki denetim altinda. Tianjin’de yasananlar, tüm ülkede SARS paniginin ulastigi boyuta dair ipuçlari veriyor.

Çin ile birlikte en çok ölümün oldugu Hong Kong’da bugün 7 kisinin daha hastaliga yenik düsmesiyle SARS’tan ölenlerin sayisi 602’ye yükseldi. Ölümlerin büyük bölümü Hong Kong ve Çin’de olurken, en az 25 ülkede 7600 vakaya rastlandi.

Hastaliktan ölenlerin dagilimi söyle:

Çin: 271
Hong Kong: 234
Tayvan: 34
Singapur: 28
Kanada: 24
Vietnam: 5
Malezya: 2
Filipinler: 2
Tayland: 2

HONG KONG’DA 7 KISI DAHA SARS’TAN ÖLDÜ

Hong Kong’da akut solunum yetmezligi sendromundan (SARS) 7 kisinin daha öldügü bildirildi. Bir hastane yetkilisi, düzenledigi basin toplantisinda, 5 kisinin daha bu hastaliga yakalandigini kaydetti. Yetkili, 32 kisinin de hastaneden taburcu edildigini belirtti. Hong Kong’ta bu son kayiplar ve hastaliga yakalananlarla beraber ölü sayisi 234’e, hasta sayisi da 1703’e yükselmis oldu.

TAYVAN’DA 3 KISI DAHA ÖLDÜ

Tayvan’daki saglik yetkilileri, ülkede SARS’tan 3 kisinin daha öldügünü, 26 yeni vaka saptandigini açikladi. Bu yeni ölümlerle birlikte, Tayvan’da hastaliktan ölenlerin sayisi 34’e yükseldi.

ÇIN’DE SARS’TAN 4 KISI DAHA ÖLDÜ

Çin’de son 24 saat içinde 52 yeni SARS (akut solunum yetmezligi sendromu) vakasinin ortaya çiktigi, 4 kisininse bu hastaliktan öldügü bildirildi. Saglik Bakanligi, ölümlerin birinin ve yeni vakalarin 27’sinin baskent Pekin’de oldugunu bildirdi. Böylece Çin’de hastaliktan ölenlerin sayisi 271, hastaliga yakalananlarin sayisi da 5163’e çikti.

Salgina karsi siki önlemler alindi

Kisa adi SARS olan akut solunum yetmezligi sendromu’nun ilk ortaya çiktigi ülke Çin’de, hastaligin korkusu kendisinden daha hizli yayiliyor. Ülkenin en önemli liman kentlerinden Tianjin’de SARS hastaligina karsi olaganüstü önlemler alinmis durumda. 400 saglik çalisani, kentin ana yollarinda kurulan denetim noktalarinda baska kentlerden gelen yolculari saglik kontrolünden geçiriyor. Günde ortalama 35 bin kisi bu noktalarda durduruluyor. Daha önce, Pekin’den kente giden bir kisinin hastaligi 150 kisiye bulastirmis olmasi nedeniyle yetkililer isi sansa birakmak istemiyor.

Kentteki istasyonlar da benzer manzaralara tanik olunuyor. Termal kameralarla yolcularin vucut sicakliklari ölçülüyor. Vucut sicakliklari 38’in üzerinde olan yolculara baska testler uygulaniyor. Kentin fakir semtlerinde ise SARS salginina karsi bilimsel olmayan yöntemlere basvuruluyor. Hastaliga yakalanmalari halinde tedavi masraflarini karsilayamayacaklarini düsünen bazi düsük gelirliler, mahallelerinin girislerine barikatlar kuruyor.

Çin’de, son bir kaç gündür SARS hastaliginin yayilma hizinda düsüs görülüyor, ancak resmi rakamlara göre 5100’ü askin SARS hastasi hala hastanelerde tedavi edilmeyi bekliyor.

SARS MODASI

SARS hastaligi, hastaligin yaygin oldugu ülkelerde halk için yepyeni bir yasam tarzi yaratti. Hastaliktan korunmak isteyen herkes artik koruyucu maskelerle dolasiyor. Bu yeni aliskanliktan da yepyeni bir moda doguyor. Maskeli yüzler basta Çin ve Hong Kong olmak üzere SARS hastaliginin yaygin olarak görüldügü ülkelerde günlük yasamin bir parçasi haline geldi. Hastaliktan korunmak isteyen herkes evde, iste, alisveriste maskesini yüzünden çikarmiyor. Ancak sürekli bir maskeyle yasamaktan sikilanlar da var.

Iste bu noktada devreye giren modacilar , koruyucu maskeleri kadinlarin kullandigi aksesuarlara dönüstürdü. Modaci Dorian Ho Do koruyucu maskeleri kendi hazirladigi islemeli kumaslarla kaplayarak SARS’tan korunmak isteyenlere yeni bir siklik kazandirmis. Bazilari salgini bahane ederek modacilarin bu sekilde kazanç elde etmesini elestirse de Dorian Ho 40 dolara sattigi maskelerinin gördügü ilgiden oldukça memnun.

ÇIN’DE BÜYÜK CEZA
SARS’in dogumyeri olarak bilinen Çin’de, hastaligi kasten bulastiranlar ile karantina uygulamalarina karsi gelenler ölüm cezasina çarptirilabilecek.
Çin Yüksek Mahkemesi, SARS gibi ölümcül hastaliklari bilinçli olarak bulastiranlarin, ölüm veya ömür boyu hapis cezalarina çarptirilabilecegini açikladi.
Çin haber ajansi, bilinçli olarak bulasici hastalik patojenleri yayanlarin, kamu güveligini tehlikeye sokan ve halk arasinda ölüm veya kayiplara yol açanlarin, 10 yildan baslayarak ömür boyu hapis cezalarina veya ölüm cezasina çarptirilacaklarini duyurdu.

WHO: SARS VIRÜSÜ ARTIK KANADA’DA YAYILMIYOR
Dünya Saglik Örgütü (WHO), Kanada’da akut solunum yetmezligi sendromu (SARS) virüsünün artik yayilmadigini bildirdi. Bunun, hastalik nedeniyle 23 kisinin öldügü Kanada’da, artik virüsün kontrol altina alindigi ve kisiden kisiye geçmedigi anlamina geldigi belirtiliyor.

SARS SORUNUNUN BOYUTU, TANISI VE KORUNMA ILKELERI
Toraks Dernegi Izmir Subesi’nce düzenlenen “SARS Sorununun Boyutu, Tanisi ve Korunma Ilkeleri” toplantisinda konusan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tip Fakültesi Halk Sagligi Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Gazanfer Aksakoglu, SARS etkeni olarak ortaya çikan “coronavirüsün” havayolu ve uçak tasimaciligiyla yayildigini söyledi.
SARS’in bulastiricilik açisindan farklilik gösterdigine isaret eden Prof. Dr. Aksakoglu, söyle konustu: “Çin, Singapur, Tayvan, Kanada ve ABD’de görülen bu hastalik, Brezilya ve Avustralya’ya da gitmis, ancak kimseye bulasmamis. Bu da SARS’in kuzey yerküreyle sinirli olmasi demektir. Kuzey yerküre ile sinirli olmasi, mevsimsel özelligini gösteriyor. Bu da coronavirüsten beklenen bir seydir.”
Prof. Dr. Aksakoglu, Dünya Saglik Örgütü’nün rakamlarina göre 2002 yilinda 1.7 milyon kisinin, tüberküloz, 2.9 milyon kisinin AIDS, 2 milyon kisinin ishal, 700 bin kisinin kizamik, 300 bin kisinin tetanos ve 4 milyon kisinin de solunum hastaliklarindan öldügünü belirterek, SARS’in 13 Mayis 2003 tarihi itibariyle 7 bin 548 kisiye bulastigini, 573 kisinin öldügünü kaydetti. Aksakoglu, “Buna karsin SARS çok konusuluyor ve gündemde kaliyor.” dedi.
DEÜ Tip Fakültesi Gögüs Hastaliklari Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Eyüp Sabri Uçan da SARS’in yakin temas, öksürük, hapsirma, mendil ve havlu gibi yollarla bulastigini bildirdi.
Ege Üniversitesi (EÜ) Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Selda Erensoy ise SARS’in etkeni olan “coronavirüsün” bilinen coronavirüsten farklilik gösterdigini ve yüzde 55-60 oraninda benzedigini söyledi.

YUNANISTAN’DAKI SARS SÜPHELI HOSTESTE VIRÜSE RASTLANMADI
Yunanistan’in baskenti Atina’da önceki gün SARS süphesiyle hastaneye kaldirilan Güney Afrikali hostese yapilan testler sonucu, hastaliga yol açan virüse rastlanmadigi açiklandi.
SARS için gelistirilen “Moleküler analiz” dahil tüm mevcut testlerin uygulandigi 23 yasindaki kadin hastada virüse rastlanmadigini açiklayan Saglik Bakani Kostas Stefanis, yüksek ates ve grip benzeri belirtilerle hastaneye kaldirilan hastanin durumunun memnuniyet verici oldugunu söyledi.
Stefanis, hastanin, doktorlar SARS olasiliginin kesinlikle ortadan kalktigi kanaatine varana kadar karantina kosullarinda hastanede tutulacagini da belirtti.

“SARS” VIRÜSÜNÜN UZAYDAN GELDIGI IDDIASI
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (çomü) Astrofizik Arastirma Merkezi ve Gözlemevi Müdürü Prof. Dr. Osman Demircan, dünyayi korkutan “SARS” virüsünün, uzaydan yeryüzüne düsen tonlarca maddenin barindirdigi bakteri ve virüslerden kaynaklanmis olabilecegini ileri sürdü.
Demircan, tarihte aniden ortaya çikan hastaliklarla, birçok ülke insanlarinin, ordularin büyük zararlar gördügünün bilindigini hatirlatarak sunlari söyledi: “Atmosferdeki yildiz yagmuru olarak bilinen göktaslariyla birlikte, yeryüzüne irili ufakli tonlarca madde inmekte, bunun kimse farkina varamamaktadir. Bu maddelerin içinde organik maddeler, moleküller ve bakteri kalintilari vardir. Henüz bu maddelerin içinde canli bakteri yakalanamadi ama bu konuda dünyada yapilan bir arastirma da yok. Göktaslariyla, organik yapilarin ve bakterilerin geldigi bilinmektedir. Virüs ve bakteriler, atmosferdeki buz kaliplarinin içinde yillarca yasamakta, daha sonra göktaslariyla birlikte dünyaya düsmektedir. SARS virüsü, bugüne kadar neredeydi ve nasil aniden ortaya çikti? Eger yer orijinli ise daha önceden de olmasi gerekirdi. Bu olaylar, bir uzay bilimci olarak beni süpheye düsürüyor. Tip adamlarina bu konuda büyük is düsüyor.”
Birkaç yil önce çok büyük kar ve buz kütlelerinin atmosfere girdiginin bilim adamlarinca saptandigini belirten Prof. Dr. Demircan, bakterilerin bu tür buz kaliplarinin içinde yüzbinlerce yil saklanmasinin mümkün oldugunu, atmosfere girince eriyen buz kaliplarinin, bakterilerle birlikte yeryüzüne döküldügünü söyledi.
AIDS virüsünün de yillar önce ayni sekilde atmosferden göktaslariyla birlikte düserek ortaya çikmis olabilecegini savunan Osman Demircan, “Dikkat edilirse, AIDS virüsü de Afrika’da aniden ortaya çikip dünyayi sardi. Atmosfere uzaydan hergün binlerce ton madde giriyor. Bunlarin içinde kirlilik diyebilecegimiz her sey var. Ben bir uzay bilimci olarak bazi hastaliklarin aniden ortaya çikmasinin nedenini, atmosferden yeryüzüne inen kirlilikten kaynaklanmis olabilecegini düsünüyorum” diye konustu.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası