Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Diyabet kar kapisi görülüyor

Diyabet merkezlerinin standartlarini belirleyecek bir yönetmelik yok.

Istanbul’da Swissotel’de yapilan 39. Ulusal Diyabet Kongresi’nde sayilari 3 milyona yaklasan diyabet hastalarinin sorunlari ele alindi. Kongrede hekimler Saglik Bakanligi’ndan diyabet merkezlerinin standartlarini belirleyecek bir yönetmeligin acil olarak çikarilmasini talep ettiler. Birçok kurumun diyabeti rant kapisi gördügünü belirten hekimlere göre bu merkezlerde iyi takip edilmeyen hastalarin sagligi tehlikede.

Diyabet hastaligini rant kapisi olarak gören ve sayilari hizla artan kalitesiz tedavi merkezleri 39. Ulusal Diyabet Kongresi’nin en önemli konusu oldu. Kongreye katilan hekimlere göre Türkiye’deki 150 diyabet merkezinin yalnizca 30’u bilimsel niteliklere uygun. Bunlar içinde saglik bakanligi’na bagli merkezlerin bile adi geçmiyor.

Türk Diyabet Cemiyeti Baskani Prof. Dr. Nazif Bagriaçik bu konuda sunlari söyledi:

“Saglik Bakanligi’nin 15 tane diyabet merkezi var. Bizim standartlarimisa hiç uygun degil. Türk Diyabet Cemiyeti’nin 17, Türk Diyabet Vakfi’in da iki merkezi var. Onlar standartlara uygun ama Saglik Bakanligi’ninki degil çünkü kadrolari yok. Yerleri yeterli degil, çalisan arkadaslarin hiçbiri uzman degil.”

Diyabet damarlari etkiledigi için dünyada en fazla körlüge, böbrek yetmezligine, kol ve bacak kesilmesine yol açan hastalik. Bu yüzden diyabet merkezlerinde hastalarin bir ekip çalismasiyla dikkatli takibi gerekiyor. 39. Ulusal Diyabet Kongresi’nin Genel Sekreteri Prof. Dr. Ilhan Satman ise iyi bir diyabet merkezinin önemli kosullari yerine getirmesinin gerekliligine isaret ediyor:

“Diyabet merkezi oldugunu söyleyen bir kurumda hastalarin kan sekeri düzeyleri hala kabul edilebilir sinirlarda degilse iyi bir diyabet merkezi oldugu söylenemez. Eger göz hekimi yoksa, düzenli göz dibi muayenesi yapilamiyorsa iyi bir merkez degildir. Bu merkezlerin reçete verilecek yerler olarak group, suistimal edip rant kapisi olarak da kullanilmamasi gerek.”

Diyabet hastalarinin tedavi edilmeden kar amaciyla kullanilmasinin önlenmesi mümkün. Ancak bunun için önce tedavi merkezlerinin standartlarini belirleyecek yönetmeligin acil olarak çikarilmasi gerekiyor. Türk Diyabet Vakfi Baskani Prof. Dr. Temel Yilmaz ise yönetmelik taleplerini Saglik Bakanligi’na ilettiklerini belirtiyor:

“Diyabet merkezleri yönetmeligi çikmali. Bunun standartlari çok ciddi olarak belirlenmeli, hastanin tedavi ve bakimi ve bunu saglayacak tedavi edecek izleyecek insanlarin standartlari mutlak suretle belirlenmelidir.”

1400’e yakin hekimin katildigi 39. Ulusal Diyabet Kongresi 16 Mayis’a kadar sürecek.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası