Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Diyabet kar kapisi görülüyor

Diyabet merkezlerinin standartlarini belirleyecek bir yönetmelik yok.

Istanbul’da Swissotel’de yapilan 39. Ulusal Diyabet Kongresi’nde sayilari 3 milyona yaklasan diyabet hastalarinin sorunlari ele alindi. Kongrede hekimler Saglik Bakanligi’ndan diyabet merkezlerinin standartlarini belirleyecek bir yönetmeligin acil olarak çikarilmasini talep ettiler. Birçok kurumun diyabeti rant kapisi gördügünü belirten hekimlere göre bu merkezlerde iyi takip edilmeyen hastalarin sagligi tehlikede.

Diyabet hastaligini rant kapisi olarak gören ve sayilari hizla artan kalitesiz tedavi merkezleri 39. Ulusal Diyabet Kongresi’nin en önemli konusu oldu. Kongreye katilan hekimlere göre Türkiye’deki 150 diyabet merkezinin yalnizca 30’u bilimsel niteliklere uygun. Bunlar içinde saglik bakanligi’na bagli merkezlerin bile adi geçmiyor.

Türk Diyabet Cemiyeti Baskani Prof. Dr. Nazif Bagriaçik bu konuda sunlari söyledi:

“Saglik Bakanligi’nin 15 tane diyabet merkezi var. Bizim standartlarimisa hiç uygun degil. Türk Diyabet Cemiyeti’nin 17, Türk Diyabet Vakfi’in da iki merkezi var. Onlar standartlara uygun ama Saglik Bakanligi’ninki degil çünkü kadrolari yok. Yerleri yeterli degil, çalisan arkadaslarin hiçbiri uzman degil.”

Diyabet damarlari etkiledigi için dünyada en fazla körlüge, böbrek yetmezligine, kol ve bacak kesilmesine yol açan hastalik. Bu yüzden diyabet merkezlerinde hastalarin bir ekip çalismasiyla dikkatli takibi gerekiyor. 39. Ulusal Diyabet Kongresi’nin Genel Sekreteri Prof. Dr. Ilhan Satman ise iyi bir diyabet merkezinin önemli kosullari yerine getirmesinin gerekliligine isaret ediyor:

“Diyabet merkezi oldugunu söyleyen bir kurumda hastalarin kan sekeri düzeyleri hala kabul edilebilir sinirlarda degilse iyi bir diyabet merkezi oldugu söylenemez. Eger göz hekimi yoksa, düzenli göz dibi muayenesi yapilamiyorsa iyi bir merkez degildir. Bu merkezlerin reçete verilecek yerler olarak group, suistimal edip rant kapisi olarak da kullanilmamasi gerek.”

Diyabet hastalarinin tedavi edilmeden kar amaciyla kullanilmasinin önlenmesi mümkün. Ancak bunun için önce tedavi merkezlerinin standartlarini belirleyecek yönetmeligin acil olarak çikarilmasi gerekiyor. Türk Diyabet Vakfi Baskani Prof. Dr. Temel Yilmaz ise yönetmelik taleplerini Saglik Bakanligi’na ilettiklerini belirtiyor:

“Diyabet merkezleri yönetmeligi çikmali. Bunun standartlari çok ciddi olarak belirlenmeli, hastanin tedavi ve bakimi ve bunu saglayacak tedavi edecek izleyecek insanlarin standartlari mutlak suretle belirlenmelidir.”

1400’e yakin hekimin katildigi 39. Ulusal Diyabet Kongresi 16 Mayis’a kadar sürecek.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası