Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kadinlar depresyona daha yatkin

Hayat boyunca depresyon gelistirme riskinin kadinlarda yüzde 20-26, erkeklerde ise yüzde 8-12 oldugu bildirildi.

Doç. Dr. Arif Verimli, depresyonun belirtileri arasinda sabaha karsi uyanma, hüzünlü bir yüz hali, konusmada yavaslama, tibbi sebebi bulunmayan siddetli agrilar, umutsuzluk, degersizlik duygularinin yer aldigini ifade etti. Verimli, sevilen bir kisinin arkasindan tutulan yasin ya da kadinlarin adet döneminde yasadiklari sikintili durumlarin ise benzemesine ragmen depresyon olmadigini vurguladi.

Bakirköy Ruh ve Sinir Hastaliklari Egitim ve Arastirma Hastanesi Bashekimi Doç. Dr. Arif Verimli, Istanbul Ticaret Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi tarafindan Eminönü’deki merkez binada düzenlenen, “Mutsuz muyum? Depresyonda miyim?” konulu konferansta, ruh sagligi konusunu ele aldi.

Toplum genelinde ruh sagliginin pek dikkate alinmadigina isaret eden Doç. Dr. Verimli, bu anlamda Türkiye’deki insanlarin önemli saglik sorunlari bulundugunu söyledi. Doç. Dr. Verimli, her insanin hayatinda yeni olusan durumlara uyum saglamak zorunda oldugunu dile getirerek, yoksa dogum, ölüm, göç, evlenme, bosanma, es aldatmasi, iflas gibi strese neden olaylarin çesitli hastaliklara yol açacagini ifade etti.

MUTSUZLUKLA DEPRESYON KARISTIRILIYOR

Halk arasinda mutsuzlugun depresyon gibi algilandigini belirten Doç. Dr. Verimli, depresyondaki insanlarin yasama enerjisinin ve isteginin azalacagini, bir karamsarlik halinin hakim olacagini ve hayatini sona erdirmeyi düsünecegini söyledi. Doç. Dr. Verimli, depresyonun tipik belirtilerinin arasinda sabaha karsi uyanma, hüzünlü bir yüz hali, konusmada yavaslama, tibbi sebebi bulunmayan siddetli agrilar, umutsuzluk, degersizlik duygularinin yer aldigini ifade ederek, sevilen bir kisinin arkasindan tutulan yasin ya da kadinlarin adet döneminde yasadiklari sikintili durumlarin ise benzemesine ragmen depresyon olmadigini vurguladi. Çocuklarda bile depresyon görülebilecegine dikkat çeken Doç. Dr. Verimli, “Hayat boyunca ‘depresyon gelistirme riski’ kadinlarda yüzde 20-26, erkeklerde ise yüzde 8-12” dedi.

“Travma Sonrasi Stres Bozuklugunu” da ele alan Doç. Dr. Verimli, Türkiye’de özellikle 17 Agustos depremi sonrasinda yasanan bu rahatsizligin, yapilan bir arastirmaya göre, Avcilar’da yasayanlar arasinda baslarda yüzde 100’e yakinken, simdilerde yüzde 8’e indigini belirtti. Doç. Dr. Verimli, insanlarda gerginlige neden olan durumlari da anlatarak, su günlerde yasanan kisliklarin kaldirilip, yazlik elbiselerin giyilmesinin bile kadinlarda ve erkeklerde bir süre gerginlik yaratacagini söyledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası