Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kadinlar depresyona daha yatkin

Hayat boyunca depresyon gelistirme riskinin kadinlarda yüzde 20-26, erkeklerde ise yüzde 8-12 oldugu bildirildi.

Doç. Dr. Arif Verimli, depresyonun belirtileri arasinda sabaha karsi uyanma, hüzünlü bir yüz hali, konusmada yavaslama, tibbi sebebi bulunmayan siddetli agrilar, umutsuzluk, degersizlik duygularinin yer aldigini ifade etti. Verimli, sevilen bir kisinin arkasindan tutulan yasin ya da kadinlarin adet döneminde yasadiklari sikintili durumlarin ise benzemesine ragmen depresyon olmadigini vurguladi.

Bakirköy Ruh ve Sinir Hastaliklari Egitim ve Arastirma Hastanesi Bashekimi Doç. Dr. Arif Verimli, Istanbul Ticaret Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi tarafindan Eminönü’deki merkez binada düzenlenen, “Mutsuz muyum? Depresyonda miyim?” konulu konferansta, ruh sagligi konusunu ele aldi.

Toplum genelinde ruh sagliginin pek dikkate alinmadigina isaret eden Doç. Dr. Verimli, bu anlamda Türkiye’deki insanlarin önemli saglik sorunlari bulundugunu söyledi. Doç. Dr. Verimli, her insanin hayatinda yeni olusan durumlara uyum saglamak zorunda oldugunu dile getirerek, yoksa dogum, ölüm, göç, evlenme, bosanma, es aldatmasi, iflas gibi strese neden olaylarin çesitli hastaliklara yol açacagini ifade etti.

MUTSUZLUKLA DEPRESYON KARISTIRILIYOR

Halk arasinda mutsuzlugun depresyon gibi algilandigini belirten Doç. Dr. Verimli, depresyondaki insanlarin yasama enerjisinin ve isteginin azalacagini, bir karamsarlik halinin hakim olacagini ve hayatini sona erdirmeyi düsünecegini söyledi. Doç. Dr. Verimli, depresyonun tipik belirtilerinin arasinda sabaha karsi uyanma, hüzünlü bir yüz hali, konusmada yavaslama, tibbi sebebi bulunmayan siddetli agrilar, umutsuzluk, degersizlik duygularinin yer aldigini ifade ederek, sevilen bir kisinin arkasindan tutulan yasin ya da kadinlarin adet döneminde yasadiklari sikintili durumlarin ise benzemesine ragmen depresyon olmadigini vurguladi. Çocuklarda bile depresyon görülebilecegine dikkat çeken Doç. Dr. Verimli, “Hayat boyunca ‘depresyon gelistirme riski’ kadinlarda yüzde 20-26, erkeklerde ise yüzde 8-12” dedi.

“Travma Sonrasi Stres Bozuklugunu” da ele alan Doç. Dr. Verimli, Türkiye’de özellikle 17 Agustos depremi sonrasinda yasanan bu rahatsizligin, yapilan bir arastirmaya göre, Avcilar’da yasayanlar arasinda baslarda yüzde 100’e yakinken, simdilerde yüzde 8’e indigini belirtti. Doç. Dr. Verimli, insanlarda gerginlige neden olan durumlari da anlatarak, su günlerde yasanan kisliklarin kaldirilip, yazlik elbiselerin giyilmesinin bile kadinlarda ve erkeklerde bir süre gerginlik yaratacagini söyledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası