Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Akraba evliligine ‘süt kardes’ önlemi

Birçok yörede geleneksel olarak sürdürülen “süt kardesligi”nin, birçok genetik hastaliga yolaçan akraba evliliginin önlenmesinde etkili olabilecegi bildirildi.

Iki yasindan küçük iki çocugun, ayni kadindan süt emmesiyle süt kardes olmalari saglaniyor. Bu çocuklarin ve bunlarin kardeslerinin de birbirleriyle evlenmeleri yasak hale gelirken, süt kardeslerin çocuklari hatta torunlariyla da evlenilemiyor.

Türkiye Kas Hastaliklari Dernegi Izmir Subesi Baskani Prof. Dr. Türe Tunçbay, Türkiye genelinde engellilik oraninin yüzde 10 oldugunu, bunun da yüzde 50’sinden fazlasinin akraba evliliklerinden kaynaklandigini belirtti. Birçok genetik hastalik ve engelliligin temelindeki akraba evliliginin yasakla ortadan kalkmasinin mümkün olmadigini belirten Tunçbay, “Kimseye sununla evleneceksin, bununla evlenemezsin denilmemesi gerekir. Ancak akraba evliliklerini de saglikli nesiller için önlememiz gerek” dedi.

Uzakdogu’da birçok ülkede yakin akraba evliliklerinin de kanunla yasak olduguna isaret eden Tunçbay, Türkiye’de ise Dogu ve Güneydogu ile Karadeniz agirlikli olmak üzere tüm bölgelerde bu tarz evliliklerin görüldügünü belirtti. Süt kardesligi geleneginin Türkiye’de binlerce yillik geçmisi bulundugunu kaydeden Tunçbay, söyle konustu:

“Ayni anneden süt emen çocuklarin tipki kardes gibi kabul edilerek bunlar arasinda evliligin yasak olmasi çok önemli ve güzel bir gelenektir. Akraba çocuklarinin süt kardesi yapilmasi, akraba evliliklerini önleyebilir. Bu konuda en önemli görev de annelere düsüyor.”

KURAN-I KERIM’DE VAR

Dokuz Eylül Üniversitesi Ilahiyat Fakültesi ögretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Sener de, süt kardesligi konusunun Kuranikerim’in Nisa Suresi 23. Ayeti’nde de yer buldugunu, bu konuda Hz. Muhammed’e ait birçok hadis bulundugunu kaydetti. Sener, “Kuranikerim’de süt kardesligi açik ve ayrintili olarak yer buluyor. Evlenilmesi haram olan kadinlarin anlatildigi Nisa Süresi 23. ayette, evlenilmesi haram kadinlar 13 maddede toplaniyor ve (Sizi emziren yani süt anne ve onun çocuklari süt kardeslerinizle evlenmek haramdir) deniliyor” dedi.

0-2 YAS ARASI ÇOCUKLARIN EMZIRILMESI

Süt kardesligi için çocuklarin 0-2 yas arasinda emzirilmesi gerektigini kaydeden Sener, “Süt kardesligi için bir damla bile yeterlidir. 2,5 yasindan büyük çocuklarin ise süt kardesligi kabul edilmiyor” dedi. Süt kardesliginin Islamiyet’teki önemi yaninda Türk kültüründe de önemli oldugunu, din bilimcilere bu konuda halkin pek çok soru sorduguna dikkati çeken Prof. Dr. Sener, “Hz. Muhammed’in hadislerinde de (Dogumdan nikahi yasak olan kardesler gibi süt emismeden dolayi da kardes olanlarin nikahi haramdir) seklinde ifadeler vardir” diye konustu.

FARKLI ISIMLERI VAR

Iki yasindan küçük iki çocugun, ayni kadindan süt emmesiyle süt kardes olmalari saglaniyor. Bu çocuklarin ve bunlarin kardeslerinin de birbirleriyle evlenmeleri yasak hale gelirken, süt kardeslerin çocuklari hatta torunlariyla da evlenilemiyor. Süt kardesligi her yörede farki isimlerle biliniyor. Amasya’da “Elmisek”, Denizli, Bolu, Gaziantep, Hatay, Sivas, Adana, Içel’de “Emisig”, Burdur’da “Emizik”, Afyon, Usak, Burdur, Denizli, Konya’da “Emisük” ya da “Emüsüklü” olarak adlandiriliyor.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası