Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Akraba evliligine ‘süt kardes’ önlemi

Birçok yörede geleneksel olarak sürdürülen “süt kardesligi”nin, birçok genetik hastaliga yolaçan akraba evliliginin önlenmesinde etkili olabilecegi bildirildi.

Iki yasindan küçük iki çocugun, ayni kadindan süt emmesiyle süt kardes olmalari saglaniyor. Bu çocuklarin ve bunlarin kardeslerinin de birbirleriyle evlenmeleri yasak hale gelirken, süt kardeslerin çocuklari hatta torunlariyla da evlenilemiyor.

Türkiye Kas Hastaliklari Dernegi Izmir Subesi Baskani Prof. Dr. Türe Tunçbay, Türkiye genelinde engellilik oraninin yüzde 10 oldugunu, bunun da yüzde 50’sinden fazlasinin akraba evliliklerinden kaynaklandigini belirtti. Birçok genetik hastalik ve engelliligin temelindeki akraba evliliginin yasakla ortadan kalkmasinin mümkün olmadigini belirten Tunçbay, “Kimseye sununla evleneceksin, bununla evlenemezsin denilmemesi gerekir. Ancak akraba evliliklerini de saglikli nesiller için önlememiz gerek” dedi.

Uzakdogu’da birçok ülkede yakin akraba evliliklerinin de kanunla yasak olduguna isaret eden Tunçbay, Türkiye’de ise Dogu ve Güneydogu ile Karadeniz agirlikli olmak üzere tüm bölgelerde bu tarz evliliklerin görüldügünü belirtti. Süt kardesligi geleneginin Türkiye’de binlerce yillik geçmisi bulundugunu kaydeden Tunçbay, söyle konustu:

“Ayni anneden süt emen çocuklarin tipki kardes gibi kabul edilerek bunlar arasinda evliligin yasak olmasi çok önemli ve güzel bir gelenektir. Akraba çocuklarinin süt kardesi yapilmasi, akraba evliliklerini önleyebilir. Bu konuda en önemli görev de annelere düsüyor.”

KURAN-I KERIM’DE VAR

Dokuz Eylül Üniversitesi Ilahiyat Fakültesi ögretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Sener de, süt kardesligi konusunun Kuranikerim’in Nisa Suresi 23. Ayeti’nde de yer buldugunu, bu konuda Hz. Muhammed’e ait birçok hadis bulundugunu kaydetti. Sener, “Kuranikerim’de süt kardesligi açik ve ayrintili olarak yer buluyor. Evlenilmesi haram olan kadinlarin anlatildigi Nisa Süresi 23. ayette, evlenilmesi haram kadinlar 13 maddede toplaniyor ve (Sizi emziren yani süt anne ve onun çocuklari süt kardeslerinizle evlenmek haramdir) deniliyor” dedi.

0-2 YAS ARASI ÇOCUKLARIN EMZIRILMESI

Süt kardesligi için çocuklarin 0-2 yas arasinda emzirilmesi gerektigini kaydeden Sener, “Süt kardesligi için bir damla bile yeterlidir. 2,5 yasindan büyük çocuklarin ise süt kardesligi kabul edilmiyor” dedi. Süt kardesliginin Islamiyet’teki önemi yaninda Türk kültüründe de önemli oldugunu, din bilimcilere bu konuda halkin pek çok soru sorduguna dikkati çeken Prof. Dr. Sener, “Hz. Muhammed’in hadislerinde de (Dogumdan nikahi yasak olan kardesler gibi süt emismeden dolayi da kardes olanlarin nikahi haramdir) seklinde ifadeler vardir” diye konustu.

FARKLI ISIMLERI VAR

Iki yasindan küçük iki çocugun, ayni kadindan süt emmesiyle süt kardes olmalari saglaniyor. Bu çocuklarin ve bunlarin kardeslerinin de birbirleriyle evlenmeleri yasak hale gelirken, süt kardeslerin çocuklari hatta torunlariyla da evlenilemiyor. Süt kardesligi her yörede farki isimlerle biliniyor. Amasya’da “Elmisek”, Denizli, Bolu, Gaziantep, Hatay, Sivas, Adana, Içel’de “Emisig”, Burdur’da “Emizik”, Afyon, Usak, Burdur, Denizli, Konya’da “Emisük” ya da “Emüsüklü” olarak adlandiriliyor.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası