Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Akraba evliligine ‘süt kardes’ önlemi

Birçok yörede geleneksel olarak sürdürülen “süt kardesligi”nin, birçok genetik hastaliga yolaçan akraba evliliginin önlenmesinde etkili olabilecegi bildirildi.

Iki yasindan küçük iki çocugun, ayni kadindan süt emmesiyle süt kardes olmalari saglaniyor. Bu çocuklarin ve bunlarin kardeslerinin de birbirleriyle evlenmeleri yasak hale gelirken, süt kardeslerin çocuklari hatta torunlariyla da evlenilemiyor.

Türkiye Kas Hastaliklari Dernegi Izmir Subesi Baskani Prof. Dr. Türe Tunçbay, Türkiye genelinde engellilik oraninin yüzde 10 oldugunu, bunun da yüzde 50’sinden fazlasinin akraba evliliklerinden kaynaklandigini belirtti. Birçok genetik hastalik ve engelliligin temelindeki akraba evliliginin yasakla ortadan kalkmasinin mümkün olmadigini belirten Tunçbay, “Kimseye sununla evleneceksin, bununla evlenemezsin denilmemesi gerekir. Ancak akraba evliliklerini de saglikli nesiller için önlememiz gerek” dedi.

Uzakdogu’da birçok ülkede yakin akraba evliliklerinin de kanunla yasak olduguna isaret eden Tunçbay, Türkiye’de ise Dogu ve Güneydogu ile Karadeniz agirlikli olmak üzere tüm bölgelerde bu tarz evliliklerin görüldügünü belirtti. Süt kardesligi geleneginin Türkiye’de binlerce yillik geçmisi bulundugunu kaydeden Tunçbay, söyle konustu:

“Ayni anneden süt emen çocuklarin tipki kardes gibi kabul edilerek bunlar arasinda evliligin yasak olmasi çok önemli ve güzel bir gelenektir. Akraba çocuklarinin süt kardesi yapilmasi, akraba evliliklerini önleyebilir. Bu konuda en önemli görev de annelere düsüyor.”

KURAN-I KERIM’DE VAR

Dokuz Eylül Üniversitesi Ilahiyat Fakültesi ögretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Sener de, süt kardesligi konusunun Kuranikerim’in Nisa Suresi 23. Ayeti’nde de yer buldugunu, bu konuda Hz. Muhammed’e ait birçok hadis bulundugunu kaydetti. Sener, “Kuranikerim’de süt kardesligi açik ve ayrintili olarak yer buluyor. Evlenilmesi haram olan kadinlarin anlatildigi Nisa Süresi 23. ayette, evlenilmesi haram kadinlar 13 maddede toplaniyor ve (Sizi emziren yani süt anne ve onun çocuklari süt kardeslerinizle evlenmek haramdir) deniliyor” dedi.

0-2 YAS ARASI ÇOCUKLARIN EMZIRILMESI

Süt kardesligi için çocuklarin 0-2 yas arasinda emzirilmesi gerektigini kaydeden Sener, “Süt kardesligi için bir damla bile yeterlidir. 2,5 yasindan büyük çocuklarin ise süt kardesligi kabul edilmiyor” dedi. Süt kardesliginin Islamiyet’teki önemi yaninda Türk kültüründe de önemli oldugunu, din bilimcilere bu konuda halkin pek çok soru sorduguna dikkati çeken Prof. Dr. Sener, “Hz. Muhammed’in hadislerinde de (Dogumdan nikahi yasak olan kardesler gibi süt emismeden dolayi da kardes olanlarin nikahi haramdir) seklinde ifadeler vardir” diye konustu.

FARKLI ISIMLERI VAR

Iki yasindan küçük iki çocugun, ayni kadindan süt emmesiyle süt kardes olmalari saglaniyor. Bu çocuklarin ve bunlarin kardeslerinin de birbirleriyle evlenmeleri yasak hale gelirken, süt kardeslerin çocuklari hatta torunlariyla da evlenilemiyor. Süt kardesligi her yörede farki isimlerle biliniyor. Amasya’da “Elmisek”, Denizli, Bolu, Gaziantep, Hatay, Sivas, Adana, Içel’de “Emisig”, Burdur’da “Emizik”, Afyon, Usak, Burdur, Denizli, Konya’da “Emisük” ya da “Emüsüklü” olarak adlandiriliyor.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası