Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Akraba evliligine ‘süt kardes’ önlemi

Birçok yörede geleneksel olarak sürdürülen “süt kardesligi”nin, birçok genetik hastaliga yolaçan akraba evliliginin önlenmesinde etkili olabilecegi bildirildi.

Iki yasindan küçük iki çocugun, ayni kadindan süt emmesiyle süt kardes olmalari saglaniyor. Bu çocuklarin ve bunlarin kardeslerinin de birbirleriyle evlenmeleri yasak hale gelirken, süt kardeslerin çocuklari hatta torunlariyla da evlenilemiyor.

Türkiye Kas Hastaliklari Dernegi Izmir Subesi Baskani Prof. Dr. Türe Tunçbay, Türkiye genelinde engellilik oraninin yüzde 10 oldugunu, bunun da yüzde 50’sinden fazlasinin akraba evliliklerinden kaynaklandigini belirtti. Birçok genetik hastalik ve engelliligin temelindeki akraba evliliginin yasakla ortadan kalkmasinin mümkün olmadigini belirten Tunçbay, “Kimseye sununla evleneceksin, bununla evlenemezsin denilmemesi gerekir. Ancak akraba evliliklerini de saglikli nesiller için önlememiz gerek” dedi.

Uzakdogu’da birçok ülkede yakin akraba evliliklerinin de kanunla yasak olduguna isaret eden Tunçbay, Türkiye’de ise Dogu ve Güneydogu ile Karadeniz agirlikli olmak üzere tüm bölgelerde bu tarz evliliklerin görüldügünü belirtti. Süt kardesligi geleneginin Türkiye’de binlerce yillik geçmisi bulundugunu kaydeden Tunçbay, söyle konustu:

“Ayni anneden süt emen çocuklarin tipki kardes gibi kabul edilerek bunlar arasinda evliligin yasak olmasi çok önemli ve güzel bir gelenektir. Akraba çocuklarinin süt kardesi yapilmasi, akraba evliliklerini önleyebilir. Bu konuda en önemli görev de annelere düsüyor.”

KURAN-I KERIM’DE VAR

Dokuz Eylül Üniversitesi Ilahiyat Fakültesi ögretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Sener de, süt kardesligi konusunun Kuranikerim’in Nisa Suresi 23. Ayeti’nde de yer buldugunu, bu konuda Hz. Muhammed’e ait birçok hadis bulundugunu kaydetti. Sener, “Kuranikerim’de süt kardesligi açik ve ayrintili olarak yer buluyor. Evlenilmesi haram olan kadinlarin anlatildigi Nisa Süresi 23. ayette, evlenilmesi haram kadinlar 13 maddede toplaniyor ve (Sizi emziren yani süt anne ve onun çocuklari süt kardeslerinizle evlenmek haramdir) deniliyor” dedi.

0-2 YAS ARASI ÇOCUKLARIN EMZIRILMESI

Süt kardesligi için çocuklarin 0-2 yas arasinda emzirilmesi gerektigini kaydeden Sener, “Süt kardesligi için bir damla bile yeterlidir. 2,5 yasindan büyük çocuklarin ise süt kardesligi kabul edilmiyor” dedi. Süt kardesliginin Islamiyet’teki önemi yaninda Türk kültüründe de önemli oldugunu, din bilimcilere bu konuda halkin pek çok soru sorduguna dikkati çeken Prof. Dr. Sener, “Hz. Muhammed’in hadislerinde de (Dogumdan nikahi yasak olan kardesler gibi süt emismeden dolayi da kardes olanlarin nikahi haramdir) seklinde ifadeler vardir” diye konustu.

FARKLI ISIMLERI VAR

Iki yasindan küçük iki çocugun, ayni kadindan süt emmesiyle süt kardes olmalari saglaniyor. Bu çocuklarin ve bunlarin kardeslerinin de birbirleriyle evlenmeleri yasak hale gelirken, süt kardeslerin çocuklari hatta torunlariyla da evlenilemiyor. Süt kardesligi her yörede farki isimlerle biliniyor. Amasya’da “Elmisek”, Denizli, Bolu, Gaziantep, Hatay, Sivas, Adana, Içel’de “Emisig”, Burdur’da “Emizik”, Afyon, Usak, Burdur, Denizli, Konya’da “Emisük” ya da “Emüsüklü” olarak adlandiriliyor.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası