Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bitkilerle tamamlayici tedavi

Klasik ilaçlarla etkin tedavi saglanamadiginda gündeme gelen bitkisel tedavi (fitoterapi), acil durumlarda çok fazla etkili degil.

Prof. Dr. Yusuf Öztürk, fitoterapinin, tedavide alternatif degil, tamamlayici bir tedavi yaklasimi oldugunu belirterek, “fitoterapi uygulamalarinda etki yavas yavas kendini gösteriyor ve yan etkisi az. Ancak bilinçsizce yapildiginda son derece zararli oluyor” dedi.

Anadolu Üniversitesi (A.Ü) Eczacilik Fakültesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Öztürk, A.Ü Bitki, Ilaç ve Bilimsel Arastirmalar Merkezi’nce (AÜBIBAM) düzenlenen “Bitkilerle Tedavi” konulu toplantida, islenmis veya ham haldeki bitkilerin kullanildigi tedavi yönteminin “fitoterapi” olarak adlandirildigini belirterek, bitkisel tedavinin içgüdüsel bir davranis olarak ortaya çiktigini kaydetti. Fitoterapinin 19. yüzyilin sonlarina dogru bilimsel olarak gelistigini anlatan Prof. Dr. Öztürk, bitkisel ilaçla tedaviye, sentetik ilaç kullaniminin yayginlasmasiyla özellikle 1980’li yillardan sonra talebin arttigini ifade etti. Prof. Dr. Öztürk, fitoterapinin, tedavide alternatif degil, tamamlayici bir tedavi yaklasimi oldugunu belirterek, söyle konustu:

“Fitoterapi, insanlar üzerinde gerçeklestirildigi için klinik bir uygulamadir. Bunun için fitoterapi uygulamalarinin içinde hekim mutlaka yer almalidir. Fitoterapi, uzun yillardan beri halk arasinda kullanilan bitkilerle tedaviyi gerçeklestirdiginden dünyanin çesitli yerlerinde uygulanan geleneksel tip sistemleri ile siki bir iliskisi vardir.”

Bitkisel tedavinin acil tedavi gerektiren durumlarda çok fazla etki saglamadigini belirten Prof. Dr. Öztürk, bitkisel tedavinin klasik ilaçlarla yeterince etkin tedavi saglanamamasi durumunda gündeme geldigini bildirdi.

BILINÇSIZ YAPILMAMALI

Prof. Dr. Öztürk, bitkilerdeki maddelerin düsük miktarda bulunmasindan dolayi fitoterapi uygulamalarinda etkinin yavas yavas kendini gösterdigini belirterek, “Bitkisel tedavinin klasik uygulamalara göre yan etkisi azdir. Ancak, bilinçsizce yapilan fitoterapi son derece zararlidir’ diye konustu. Bazi bitkilerin fitoterapinin adeta yildizi niteliginde oldugunu ve dünyada çok yaygin kullanildigina isaret eden Prof. Dr. Öztürk, söyle konustu:

“Bunlardan biri Uzak Dogu kökenli Gingo Biloba agacidir. Tedavide yapraklari kullanilan bu agacin meyvesi zehirlidir. Yapraklar, yaslanmayi geciktirici, alerji ile isitme engeli ve kulak çinlamasi gibi akut ödeme karsi tedavi amaçli kullanilmaktadir. Dünyanin her yerinde yetisen Sari Kentaron bitkisinin de, antibakteriyal, antiviral, antikanser etkisi bulunmaktadir. Agaçlarda parazit olarak yetisen Ökse Otu da, kanser tedavisinde yaygin olarak kullanilmaktadir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası