Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sismanlik salgin bir hastalik

Dünya Saglik Örgütü, sismanligi salgin bir hastalik olarak kabul ediyor.

Son 15 yildir basta gelismis ülkeler olmak üzere bütün dünyada hizla artan sismanligin saglik açisindan neden oldugu maliyetler, ülkelerin saglik harcamalarinin yüzde 2 ila yüzde 7’sini olusturuyor.

Dünya Saglik Örgütü’nün salgin hastalik olarak kabul ettigi sismanlik çagimizin en önemli saglik sorunlarindan birisi. Arastirmalara göre dünya nüfusunun 1 milyari sisman kabul ediliyor. Son 15 yildir basta gelismis ülkeler olmak üzere bütün dünyada hizla artan sismanligin saglik açisindan neden oldugu maliyetler, ülkelerin saglik harcamalarinin yüzde 2 ila yüzde 7’sini olusturuyor. Istatistikler sismanligin her geçen gün artan ciddi bir sorun oldugunu dogruluyor. Amerika Birlesik Devletleri gibi sanayilesmis ülkelerde nüfusun yüzde 50’sinden fazlasi obez yani sisman.

Sismanlik vücuttaki yag oraninin artmasiyla ortaya çikan kilo fazlaligi olarak tanimlaniyor. Türk Kardiyoloji Dernegi’nin çalismalari Türkiye’de kadinlarin üçte biri, erkeklerin ise beste birinin sisman oldugunu gösteriyor. Uzmanlar sismanligin kadinlarda daha sik görülmesini daha az hareketli yasam sürmelerine bagliyorlar.

Is hayatinin getirdigi hizli tempo nedeniyle degisen yeme aliskanliklarimiz, batili beslenme aliskanliklarinin yayginlasmasi, fast food tüketimi gibi etkenler de sismanligin olusumunda önemli rol oynuyor.

SISMANLIGIN ÖLÇÜMÜ

Sismanligin tanisinda kullanilan yöntemler arasinda en iyi sonuç vereni beden kitle indeksi. Kilonun boyun karesine bölünmesiyle elde edilen bu sonuç 25’in üzerindeyse fazla kilolu, 40’in üzerindeyse morbid obez yani ölümcül düzeyde sisman olarak tanimlaniyor. Kadinlarin bel ölçüsü 88’in erkeklerin ise 94 santimetrenin üzerindeyse riskli kabul ediliyor.

SISMANLIGIN NEDEN OLDUGU SORUNLAR

Sismanlik vücutta birçok sistemi olumsuz etkiliyor. Yapilan arastirmalara göre sisman insanlar normal kilolu insanlardan tam 6 kat fazla yüksek tansiyon riski tasiyor. Diyabet, yüksek kolesterol, kalp damar hastaliklari, meme kanseri, kalin bagirsak kanseri, eklem hastaliklari, akciger hastaliklari, nefes darligi, safrakesesi tasi gibi sorunlar da sismanligin beraberinde getirdigi riskler arasinda yer aliyor. Kadinlarda sismanliga bagli adet düzensizlikleri de görülebiliyor.

Sismanlik, ülke ekonomilerine getirdigi ciddi yük nedeniyle üzerinde en fazla arastirma yapilan hastaliklar arasinda ilk siralarda. Öyle ki sismanlik tedavisi neredeyse bir endüstri haline gelmis durumda. Bu nedenle uzmanlar tedavinin kesinlikle uzman bir ekip tarafindan yürütülmesi gerektigi konusunda hastalari uyariyor.

SISMANLIKTA ILAÇ TEDAVISI

Cerrahpasa Tip Fakültesi Endokrin Metabolizma ve Diyabet Bilim Dali ögretim üyesi Prof. Dr. Ertugrul Tasan, “Sismanlik tedavisinde 3 temel unsur var. Bunlar diyet, egzersiz ve davranis terapisiyle hastanin fazla kilolarindan kurtulmasini saglamak esasina dayaniyor. Burada önemli olan zayiflatmanin yani sira hastaya dogru beslenme aliskanliklarini yasam biçimi olarak da benimsetilmesi. Eger bu yolla basari elde edilmezse ilaç tedavisi gündeme geliyor. Ilaçlar vücuttan besinlerle alinan yagi miktarini azaltan ve istah mekanizmasini etkileyenler olarak iki gruba ayriliyor. Ilaç tedavisinin mutlaka doktor kontrolünde planlanmasi gerekiyor” diyor.

SISMANLIGIN CERRAHI YÖNTEMLERLE TEDAVISI

Diyet, egzersiz ve ilaç tedavilerinden yarar görmeyen ve kilo almaya devam hastalar içinse son sans da cerrahi yöntemler. Istanbul Cerrahi Hastanesi Genel Cerrahi Uzmani Profesör Doktor Prof.Dr. Alp Bozbora cerrahi yöntemlerden yararlanmak için 18 yasini doldurmus olmak, alkol ve herhangi bir bagimliliginin olmamasi, en az 5 yil süre ile sisman olmak ve diger tedavi yöntemlerinin hiçbirinde fayda görmemis olmak gibi sartlar arandigini belirtiyor ve sunlari söylüyor:

“Önceden mide bagirsak sistemi ile ilgili bir operasyon geçiren ya da sistemik bir hastalik nedeniyle mide ameliyati olamayan hastalara öncelikle balon yöntemi uygulaniyor. Bu teknikte midenin içine endoskopik olarak silikon bir balon yerlestiriliyor. Bu balon mide içine girdikten sonra sisiyor ve sürekli bir tokluk hissi yaratiyor. 8 ay kadar kaldiktan sonra da çikariliyor. Bu uygulamadan sonra hastalar sismanlik dönemlerindeki yasam biçimlerini degistirmezlerse kolaylikla tekrar kilo alabiliyorlar. Ikinci yöntemde ise midenin dörtte biri ya da beste biri bantlanarak islevsiz hale getiriliyor. Hastalar midelerinin sadece 100 cc’lik bir bölümünü kullaniyor. Yani 100 cc, baska bir deyisle bir fincan kadar yemek yediklerinde kendilerini doymus hissediyorlar. Ancak bu uygulamadan önce hastalarin sindirim, solunum ve dolasim sistemlerinin çok iyi incelenmesi gerekiyor. Bant ömür boyu midede kalabiliyor.”

Sibel Günes
Saglik Muhabiri
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası