Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Devlet memurlarina özel hastane kapilari açiliyor....

Devlet memurlari, 1 Haziran'dan itibaren anlasmali özel hastanelerde tedavi görebilecek.

Maliye Bakanligi ile Saglik Bakanligi arasinda, ''Özel Saglik Kurumlarina Hasta Sevk, Usul ve Esaslarini Belirleyen Protokol'' imzalandi.

Kamu personelinin, özel saglik kurumlarina sevk edilebilmesine olanak saglayan ''Devlet Memurlarinin Tedavi Yardimi ve Cenaze Giderleri Yönetmeligine Bir Madde Eklenmesine Dair Yönetmelik''in ardindan imzalanan söz konusu protokolle, devlet memurlarinin 1 Haziran 2003 tarihinden itibaren özel saglik kuruluslarindan yararlanmasinin yolu açildi.

Protokole göre, kamu personeli, Saglik Bakanligi'ndan ruhsat almis, devletle anlasmali tüm hastaneler ve diger yatakli tedavi kurumlarindan hizmet alabilecek. Hastalar, özel hastanelere birinci basamak saglik kuruluslarindan sevk alarak gidecek. Saglik Bakanligi, birinci basamakta hizmet veren saglik ocaklarinin sayisinin yetersiz olmasi nedeniyle, özel poliklinikleri de bu kapsama aldi.

Buna göre, devlet memurlari önce kurumlariyla anlasmali olan saglik ocaklari veya özel polikliniklere giderek muayene olacak. Burada yapilan tetkikler sonucunda hastanin ikinci basamak tedavi kurumlarina sevk edilmesi gerekiyorsa, saglik ocagi veya özel poliklinik hastayi yine kurumlariyla anlasmali bir özel hastaneye sevk edecek. Sevk kagidinda, hastalarin doktorunu ve hastanesini seçme özgürlügünü saglamak amaciyla hastane adi belirtilmeyecek, yalnizca sevk edildigi brans yazilacak. Özel saglik kurumlarinda yapilacak paket tedavi uygulamalari ve bunlara iliskin fiyatlandirma islemleri ''Taniya Dayali Fiyat Uygulamasi'' olarak adlandirilirken, ücretler Bütçe Uygulama Talimati'na göre belirlenecek.

Özel hastanelerdeki saglik hizmeti karsiligi fiyatlar, kamu hastaneleriyle ortalama ayni tutulacak.

Ancak, hizmet kalitesi yüksek özel hastaneler, hastanin kabul etmesi sartiyla Bütçe Uygulama Talimati'ndaki fiyatlarin üzerine ek fiyat koyabilecek, hasta bu fiyat farkini cebinden ödeyecek. Hasta kabul ederse bu hastaneyi, etmezse fiyat eklemeyen diger hastaneyi tercih edecek. Hasta, hastaneye gelisinde, ''doktorun yapacagi tedaviyi ve ek maliyet olursa onu kabul ediyorum'' yazili kagitlara imza atacak.

Saglik Bakanligi, birinci basamak olarak kabul edilen özel polikliniklerde yapilacak muayene için resmi fiyat tarifesinde belirlenen ücretleri esas alacak, buralardan bir üst saglik kurumuna sevk yapilmasi halinde, 1. basamak saglik tesisinde muayene ücretinde yüzde 10 indirim uygulanacak. Eger hasta sevk zincirine uymayip, özel poliklinik veya saglik ocagi yerine direkt özel hastanede muayene olmaya giderse, muayene için resmi fiyat tarifesinde belirlenen ücretlerin yüzde 30 fazlasi alinacak. Hasta, bu parayi cebinden ödeyecek. Muayenenin ardindan yatisina karar verilen hastalar için, yine Bütçe Uygulama Talimati'ndaki fiyatlar esas alinacak. Protokole iliskin bilgi veren Saglik Bakanligi Müstesar Yardimcisi Sabahattin Aydin, protokolle sevk zincirini hayata geçirmeyi, hastalara, hastanesini ve doktorunu seçme özgürlügü getirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Bu yöntemle hastalarin sevk zincirine uymalarinin saglanacagini, böylece saglikta tasarruf yapilacagini belirten Aydin, birinci basamaga gitmeden özel hastaneye gidenler için ''ya sevkle gel, ya da ücretin yüzde 30'unu öde'' mantigiyla sevk zincirini isletmeye çalisacaklarini anlatti. Özel hastanelere uygulanacak ''Taniya Dayali Fiyat Uygulamasi'' ile de fiyatlarda sismeyi önlemeyi ve istismarlarin önüne geçmeyi hedeflediklerini bildiren Aydin, özel hastaneler arasindaki rekabetin artacagini, böylelikle fiyatlarin düsecegini, hizmet kalitesinin yükselecegini ifade etti. Aydin, Türkiye'de 300'e yakin özel hastane bulundugunu, özel hastanelerin, istemeleri halinde devletle anlasma yaparak bu protokole uygun hizmet vereceklerini bildirdi.

Saglik Kuruluslari Dernegi Baskan Yardimcisi Oguz Engiz de, hükümetin özel sektörle ilgili uygulamalarini olumlu karsiladiklarini belirtti. Devletin, anlasma yapilacak özel hastanelerle ilgili seçici davranmasini isteyen Engiz, özel hastanelerin standartlarinin birbirine uygun olmadigini ifade etti.

Özel Hastaneler Yönetmeligi'ne göre standartlari yüksek olan ''A'' grubundaki hastanelerin protokol için seçilmesi gerektigini bildiren Engiz, ''Devletin ya özel hastaneler arasinda seçim yapmasi, belli kriterler koymasi ya da çok ciddi kontrol mekanizmasi olusturmasi gerekir. Devlet tam kurumsallasmamis, standartlari düsük hastanelerle anlasma yaparsa kontrol elden kaçar, harcanan paralar, tedavi bosa gider'' diye konustu.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
  Aranan Kan: A RH -
Kartal Koşuyolu İhtisas'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05321714515

yarın saat 8 de beyin ameliyatına girecek hastz için acil A RH (-) kana ihtiyaç vardır.

Tarih: 10/3/2019 11:56:16 AM
Murat Şişmanoğlu
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası