Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SAGLIK BAKANLIGI’NDAN ECZANELERE ORTOPETIK TERLIK YASAGI

Saglik Bakanligi Ilaç ve Eczacilik Genel Müdürlügü’nün 26.03.2003 tarihli yazilari ile serbest eczanelerde ortopetik terlik satisi durduruldu.

KARARIN GEÇMISI

Izmir Il Saglik Müdürlügü Ilaç ve Eczacilik Sube Müdürlügü tarafindan 12 Aralik 2002 tarihinde gönderilen 59959 sayili yazi ile Ilaç ve Eczacilik Genel Müdürlügü’nden “eczanelerde ortopetik terlik satilip,satilamayacagi “ görüs olarak isteniyor.

Izmir Il Saglik Müdürlügü Ilaç ve Eczacilik Sube Müdürlügü’nce Genel Müdürlüge gönderilen yazinin ekin de ise Saglik Bakanligi Ilaç ve Eczacilik Genel Müdürlügü’nün 12 Mart 1986 tarihli Ceyo Ortopetik Sandalet San.A.S.’ye gönderdigi yazi bulunuyordu.

Dönemin Ilaç ve Eczacilik Genel Müdür vekili Ecz. Rifat Öktem imzali yazida, Sirketin (Ceyo) ayni tarihli (12 Mart 1986) yazisinin incelendigi ve “ortopetik özelligini tasiyan terliklerin eczanelerde satilmasinda sakinca olmadigi” görüsü yer aliyordu.

1986 yilinda da eczanelerde terlik satilip satilamayacagina yönelik Saglik Müdürlügü eczane denetimlerinde yasanan tartismalar Genel Müdürlügün yazisi ile durulmustu.

SIMDI YENI BIR KARMASA BASLIYOR

Saglik Bakanligi Ilaç ve Eczacilik Genel Müdür vekili Ecz. Hayriye Mihçak imzali Izmir Valiligi Il Saglik Müdürlügü’ne cevaben gönderilen yazida “6197 sayili Eczacilar ve Eczaneler Hakkindaki Kanun’un 28.maddesi ve buna dayali olarak yayimlanan Eczacilar ve Eczaneler Hakkinda Yönetmeligin 34.maddesinde belirtildigi üzere eczanelerde nelerin satilacagi belirtilmis olmasi nedeniyle ,yaziniz ekinde yer alan 12.03.1986 tarih ve 8539 sayili yazimiz islemden kaldirilmistir.” görüsü yeni bir karmasanin habercisi.

TÜM TÜRKIYE’DE NE OLACAK?

Saglik Bakanligi Ilaç ve Eczacilik Genel Müdürlügü’nün “eczanelerde ortopedik terlik satisini yasaklayan” yazisi her ne kadar Izmir Valiligi Il Saglik Müdürlügü’ne gönderilse de sonuç itibariyla Genel Müdürlük karari olmasi nedeniyle tüm illerde Il Saglik Müdürlükleri’nce uygulanmasi,daha da öncesinde Genel Müdürlügün bu görüsünü yazili olarak diger il saglik müdürlüklerine de bildirmesi gerekiyor.

Ancak Saglik Bakanligi Ilaç ve Eczacilik Genel Müdürlügü’nün Izmir Il Saglik Müdürlügü’ne gönderdigi yazida, diger illere de gönderildigine yönelik herhangi bir dagitim plani bulunmuyor.

Istanbul’dan,Izmir’e,Ankara’ya,Antalya’dan Mugla’ya kadar tüm illerde uygulanmasi gereken Saglik Bakanligi Ilaç ve Eczacilik Genel Müdürlügü’nün “eczanelerde ortopetik terlik satilamayacagi” kararinin uygulamasinin sonuçlari nasil olacak,Il saglik müdürlükleri bu karari uygulayabilecek mi? Yaz sezonuna girildigi göz önüne alininca,sonuçlari görmek için çok beklemeye gerek olmayacak.

Kaynak:farmamedya.net

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
  Aranan Kan: A RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Acildir. DESTEK OLALIM. A RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN.

Tarih: 8/29/2019 8:01:27 AM
YAĞMUR BEYHAN DAYANIR
  Aranan Kan: AB RH -
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05382315179

ACİL AB RH NEGATİF TROMBOSİT LAZIMDIR. GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/25/2019 9:10:34 AM
YUSUF DEMIR
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası