Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SAGLIK BAKANLIGI’NDAN ECZANELERE ORTOPETIK TERLIK YASAGI

Saglik Bakanligi Ilaç ve Eczacilik Genel Müdürlügü’nün 26.03.2003 tarihli yazilari ile serbest eczanelerde ortopetik terlik satisi durduruldu.

KARARIN GEÇMISI

Izmir Il Saglik Müdürlügü Ilaç ve Eczacilik Sube Müdürlügü tarafindan 12 Aralik 2002 tarihinde gönderilen 59959 sayili yazi ile Ilaç ve Eczacilik Genel Müdürlügü’nden “eczanelerde ortopetik terlik satilip,satilamayacagi “ görüs olarak isteniyor.

Izmir Il Saglik Müdürlügü Ilaç ve Eczacilik Sube Müdürlügü’nce Genel Müdürlüge gönderilen yazinin ekin de ise Saglik Bakanligi Ilaç ve Eczacilik Genel Müdürlügü’nün 12 Mart 1986 tarihli Ceyo Ortopetik Sandalet San.A.S.’ye gönderdigi yazi bulunuyordu.

Dönemin Ilaç ve Eczacilik Genel Müdür vekili Ecz. Rifat Öktem imzali yazida, Sirketin (Ceyo) ayni tarihli (12 Mart 1986) yazisinin incelendigi ve “ortopetik özelligini tasiyan terliklerin eczanelerde satilmasinda sakinca olmadigi” görüsü yer aliyordu.

1986 yilinda da eczanelerde terlik satilip satilamayacagina yönelik Saglik Müdürlügü eczane denetimlerinde yasanan tartismalar Genel Müdürlügün yazisi ile durulmustu.

SIMDI YENI BIR KARMASA BASLIYOR

Saglik Bakanligi Ilaç ve Eczacilik Genel Müdür vekili Ecz. Hayriye Mihçak imzali Izmir Valiligi Il Saglik Müdürlügü’ne cevaben gönderilen yazida “6197 sayili Eczacilar ve Eczaneler Hakkindaki Kanun’un 28.maddesi ve buna dayali olarak yayimlanan Eczacilar ve Eczaneler Hakkinda Yönetmeligin 34.maddesinde belirtildigi üzere eczanelerde nelerin satilacagi belirtilmis olmasi nedeniyle ,yaziniz ekinde yer alan 12.03.1986 tarih ve 8539 sayili yazimiz islemden kaldirilmistir.” görüsü yeni bir karmasanin habercisi.

TÜM TÜRKIYE’DE NE OLACAK?

Saglik Bakanligi Ilaç ve Eczacilik Genel Müdürlügü’nün “eczanelerde ortopedik terlik satisini yasaklayan” yazisi her ne kadar Izmir Valiligi Il Saglik Müdürlügü’ne gönderilse de sonuç itibariyla Genel Müdürlük karari olmasi nedeniyle tüm illerde Il Saglik Müdürlükleri’nce uygulanmasi,daha da öncesinde Genel Müdürlügün bu görüsünü yazili olarak diger il saglik müdürlüklerine de bildirmesi gerekiyor.

Ancak Saglik Bakanligi Ilaç ve Eczacilik Genel Müdürlügü’nün Izmir Il Saglik Müdürlügü’ne gönderdigi yazida, diger illere de gönderildigine yönelik herhangi bir dagitim plani bulunmuyor.

Istanbul’dan,Izmir’e,Ankara’ya,Antalya’dan Mugla’ya kadar tüm illerde uygulanmasi gereken Saglik Bakanligi Ilaç ve Eczacilik Genel Müdürlügü’nün “eczanelerde ortopetik terlik satilamayacagi” kararinin uygulamasinin sonuçlari nasil olacak,Il saglik müdürlükleri bu karari uygulayabilecek mi? Yaz sezonuna girildigi göz önüne alininca,sonuçlari görmek için çok beklemeye gerek olmayacak.

Kaynak:farmamedya.net

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası