Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Zihinsel engellilere ‘at’li terapi

Binicilik sporu ile engelli çocuklarin toplumla kaynasmasi ve özgüven duymasina katki saglanmasi amaçlaniyor.

Federasyon Asbaskani Handan Dogan, biniciligin, engelli çocugun bir canliyla biraraya geldigi, beceriyi ve basariyi paylastigi özel bir spor oldugunu belirterek, “Engelli çocuk o ana kadar hep yönetilen biriyken, at sirtinda ilk defa yöneten oluyor ve kendine güven kazaniyor” dedi.

Zihinsel engellilerin spor yapabilmelerini saglamak ve onlara yarisma olanagi sunmak amaciyla faaliyet gösteren Federasyon, bu çocuklara binicilik egitimi verecek antrenör yetistirilmesi ve kulüplerin destegini saglamak amaciyla geçen hafta Bursa’da “Binicilik Egitim Semineri” düzenledi.

Tüm zihinsel engellilere ulasmak

Bursa Binicilik Ihtisas Spor Kulübü’nde, Federasyon, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlügü, Hacettepe Üniversitesi ve çesitli egitim kuruluslarinin temsilcilerinin katilimiyla 3 gün süren seminerde, biniciligin bir spor dali olarak ögretimi ve uygulanmasi ele alindi.

Zihinsel Engelliler Spor Federasyonu Asbaskani Handan Dogan, zihinsel engellilere spor yapma ve yarisma imkani saglanmasinin, onlarin gelisiminde ve birey olarak toplum içinde varolabilmelerinde önemli rol oynadigini söyledi. Bu nedenle federasyon olarak 8 yasindan itibaren tüm zihinsel engellilere ulasmayi temel amaç olarak benimsediklerini anlatan Dogan, diger olimpik spor dallarina ilave olarak Türkiye’de bugüne kadar küçük uygulamalar disinda genis katilima ulasmayan biniciligi de yayginlastirmak, bu alanda antrenör yetistirmek ve kulüpleri bu yöne kanalize etmek istediklerini belirtti.

“Yönetilenler yöneten oluyor”

Dogan, tüm spor dallarinin sagladigi benzer faydalara karsin, biniciligin çok daha farkli özelliklere sahip oldugunu ifade ederek, söyle konustu: “Binicilik, engelli çocugun bir canliyla biraraya geldigi, beceriyi ve basariyi paylastigi özel bir spor. Terapi anlaminda at binme programlari, yurtdisinda uzun yillardir uygulaniyor. Binicilik ile engelli çocuk öncelikle atin üstünde ritim kazaniyor. En önemlisi, engelli çocuk o ana kadar hep yönetilen biriyken, at sirtinda ilk defa yöneten oluyor ve kendine güven kazaniyor. (Birsey yapiyorum) diyor. Ata hükmedebilmek için disiplinli olmak gerekir. Hükmetmeyi ögrenirken disiplin kazaniyor. Bu çocuga atin bakimi yaptiriliyor ve hayatinda ilk kez bir baska canlinin sorumlulugunu tasiyor.”

Diger spor dallarinda oldugu gibi biniciligi de her düzeydeki zihinsel engellinin yapabilecegini ve onlara yarisma imkani saglanabildigini kaydeden Dogan, atli spor ve binicilik ihtisas kulüplerinin konuya sicak yaklastiklarini söyledi. Dogan, egitim programlariyla antrenörlerin ve egitimcilerin yetistirilmesinin ardindan, en geç 1.5 yil sonra gösteri programlari, daha sonrada bölgesel ve ulusal yarismalar düzenlemeyi planladiklarini bildirdi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası