Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Zihinsel engellilere ‘at’li terapi

Binicilik sporu ile engelli çocuklarin toplumla kaynasmasi ve özgüven duymasina katki saglanmasi amaçlaniyor.

Federasyon Asbaskani Handan Dogan, biniciligin, engelli çocugun bir canliyla biraraya geldigi, beceriyi ve basariyi paylastigi özel bir spor oldugunu belirterek, “Engelli çocuk o ana kadar hep yönetilen biriyken, at sirtinda ilk defa yöneten oluyor ve kendine güven kazaniyor” dedi.

Zihinsel engellilerin spor yapabilmelerini saglamak ve onlara yarisma olanagi sunmak amaciyla faaliyet gösteren Federasyon, bu çocuklara binicilik egitimi verecek antrenör yetistirilmesi ve kulüplerin destegini saglamak amaciyla geçen hafta Bursa’da “Binicilik Egitim Semineri” düzenledi.

Tüm zihinsel engellilere ulasmak

Bursa Binicilik Ihtisas Spor Kulübü’nde, Federasyon, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlügü, Hacettepe Üniversitesi ve çesitli egitim kuruluslarinin temsilcilerinin katilimiyla 3 gün süren seminerde, biniciligin bir spor dali olarak ögretimi ve uygulanmasi ele alindi.

Zihinsel Engelliler Spor Federasyonu Asbaskani Handan Dogan, zihinsel engellilere spor yapma ve yarisma imkani saglanmasinin, onlarin gelisiminde ve birey olarak toplum içinde varolabilmelerinde önemli rol oynadigini söyledi. Bu nedenle federasyon olarak 8 yasindan itibaren tüm zihinsel engellilere ulasmayi temel amaç olarak benimsediklerini anlatan Dogan, diger olimpik spor dallarina ilave olarak Türkiye’de bugüne kadar küçük uygulamalar disinda genis katilima ulasmayan biniciligi de yayginlastirmak, bu alanda antrenör yetistirmek ve kulüpleri bu yöne kanalize etmek istediklerini belirtti.

“Yönetilenler yöneten oluyor”

Dogan, tüm spor dallarinin sagladigi benzer faydalara karsin, biniciligin çok daha farkli özelliklere sahip oldugunu ifade ederek, söyle konustu: “Binicilik, engelli çocugun bir canliyla biraraya geldigi, beceriyi ve basariyi paylastigi özel bir spor. Terapi anlaminda at binme programlari, yurtdisinda uzun yillardir uygulaniyor. Binicilik ile engelli çocuk öncelikle atin üstünde ritim kazaniyor. En önemlisi, engelli çocuk o ana kadar hep yönetilen biriyken, at sirtinda ilk defa yöneten oluyor ve kendine güven kazaniyor. (Birsey yapiyorum) diyor. Ata hükmedebilmek için disiplinli olmak gerekir. Hükmetmeyi ögrenirken disiplin kazaniyor. Bu çocuga atin bakimi yaptiriliyor ve hayatinda ilk kez bir baska canlinin sorumlulugunu tasiyor.”

Diger spor dallarinda oldugu gibi biniciligi de her düzeydeki zihinsel engellinin yapabilecegini ve onlara yarisma imkani saglanabildigini kaydeden Dogan, atli spor ve binicilik ihtisas kulüplerinin konuya sicak yaklastiklarini söyledi. Dogan, egitim programlariyla antrenörlerin ve egitimcilerin yetistirilmesinin ardindan, en geç 1.5 yil sonra gösteri programlari, daha sonrada bölgesel ve ulusal yarismalar düzenlemeyi planladiklarini bildirdi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası