Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bugün dünya astim günü

Bronsit ve faranjitle karistirilan astim hastaliginin pençesinde Türkiye'de bes, dünyada ise 300 milyon hasta var

Bugün Dünya Astim Günü... Türkiye'de bes, dünyada ise 300 milyon kisi, astim krizi tehdidiyle yasiyor. Astima yakalandiginin farkinda olmayan binlerce kisi ise antibiyotik tedavisiyle iyilesmeye çalisiyor.

Astimin en önemli ilacinin erken teshis oldugunu vurgulayan uzmanlar, vatandaslari üç haftayi geçen öksürük krizlerinde mutlaka bir gögüs hastaliklari uzmanina görünmeleri yönünde uyariyor.

Hastaliga yüzde 85 oraninda ev tozu akarlarindan kaynaklanan alerjinin neden oldugunu belirten Cerrahpasa Tip Fakültesi Gögüs Hastaliklari Uzmani Doç. Dr. Bülent Tutluoglu, Türkiye'de yaklasik bes milyon astim hastasi oldugunu belirtti.

Çocuklara dikkat

Erken teshisle çocuklarda görülen astimin yüzde 60 oraninda iyilestirebildigini söyleyen Doç. Tutluoglu, alerjik anne babalarin çocuklarinda astim riskinin arttigina dikkat çekerek, çok iyi korunan çocuklarda astima yakalanma riskinin daha yüksek oldugunu ifade etti.

Istanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Ögretim üyesi Mehmet Alkan Erk (35) yaklasik 3 yil önce astima yakalanmis. Erken teshis sayesinde çok sevdigi sualti dalma sporuna devam edebildigini anlatan Erk, "Üç yil önce kisin önce zatürre, sonra da bronsit oldum. Hafif nefes darligi basladi. Cerrahpasa Tip Fakültesi Gögüs Hastaliklari Bölümü'ne yönlendirildim. Su anda iyilestim sayilir. Dalmayi çok seviyorum. Astimli bir hastalarin kesinlikle yapmamasi gereken bir spor ancak erken teshis sayesinde yapmama izin veriliyor" diye konustu.

Sigara astim riskini artiriyor

CerrahpaSa Tip Fakültesi'nde yapilan bir arastirmaya göre sigara içilen bir evde büyüyen çocuklarda astima yakalanma riski, diger çocuklara oranla 20 kat daha fazla. Arastirma, özellikle asiri margarin tüketen çocuklarin astima yakalanma riskinin daha fazla oldugunu da ortaya koyuyor.

Polen alerjisine dikkat çeken uzmanlar, astim hastalarina Nisan-Mayis aylarinda mümkün oldugunca disari çikmamalarini öneriyor.

Kaynak : Sabah
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası