Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kontrolsüz spora baslamayin

Spor, saglikli yasam demek. Ancak son zamanlarda genç sporcularin ani ölümleri sikça yasaniyor.

Böyle bir tehlikeyle karsi karsiya kalmamak için spora baslamadan önce rutin saglik kontrolünden geçmek gerekiyor.

Saglikli yasam adina spor yapmak son zamanlarda oldukça moda. Zaten bu nedenle spor salonlarina yaziliyoruz, sabahlari sahilde yürüyüse çikiyoruz, bisiklete biniyoruz, tenis ögreniyoruz...

Spora baslamadan önce, hiçbirimiz bir spor sagligi merkezine gidip kendimiz için en uygun olan sporu seçmiyoruz, spor yaparken dikkat edilecek noktalari ögrenmiyoruz. Sadece amatörce spor yapanlar degil profesyonel anlamda spor yapan birçok kisi de bu noktalara dikkat etmiyor.

Ister amatör ister profesyonel olun spor bilinçli yapildigi takdirde yararli oldugunu unutmamak gerekiyor. Aksi halde sakatlanmalar, yaralanmalar ve hatta ani ölümler görüldügü biliniyor. Her ne kadar sporda ani ölümler çok sik gözlenmese de son zamanlarda rastlanan genç, profesyonel sporcularin ölümlerinin akillarda soru isareti birakiyor.

Acibadem Hastanesi Bakirköy Kardiyoloji Uzmani Prof. Dr. Zeki Öngen “Lise ve üniversite çaglarindaki genç insanlarda spor sirasinda görülen ölümlerin çogunun altinda dogustan bozukluklar yatmaktadir. Diger nedenler ise kalp kasinin iltihabi ve erken yasta görülen damar sertligidir.” diyor.

Aslinda bu ölümleri spora baslamadan önce yapilacak muayene, çekilecek elektrokardiyografi gibi basit incelemelerle önlenebilir.

Acibadem Hastanesi Kadiköy Spor Hekimligi Bölümünden Uzm. Dr. Çaglayan Yergin spor yapmayi planlayan herkese su uyarida bulunuyor: “Spora baslamadan önce ve aktif spor yaparken kisinin bir uzman hekime danisarak fiziksel kapasitesi hakkinda bilgi sahibi olmasi gerekir.”

Erkekler risk altinda

Sporda ani ölüm görülme olasiligi çok düsük bir ihtimal. Uzm.Dr. Çaglayan Yergin istatistiksel olarak Türkiye için bir oran vermenin zor oldugunu belirterek A.B.D.’de yapilan arastirma sonuçlarindan bahsediyor: “1975 – 1983 yillari arasinda yapilan bölgesel bir çalismada, atletlerde 30 yasin altinda görülen ani ölüm sikligi 200.000’de birdir. 30 – 65 yas arasinda ise 7.600 kiside birdir.”

Yasla birlikte ölüm oraninin artiyor. Bununla beraber erkeklerde ölüm oraninin daha yüksek oldugu görülüyor. Acibadem Hastanesi Kadiköy Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmani Prof. Dr. Sabri Narman bunun nedenini söyle açikliyor: “Son yillarda özellikle genç erkek sporcularda, spor yaparken ani ölümlerin görüldügünü bildiren pek çok rapor vardir.

Bunun en önde gelen nedeni kadinlarin spor etkinliklerine erkekler kadar katilmamasi ve katilimlarinda erkekler kadar agir spor yapmamalaridir.”

Kalitimsal faktörler

Spor dallari arasinda futbol, basketbol ve atletizm ani ölümün en sik görüldügü spor dallari arasinda yer aliyor. Ölümler spor sirasinda ya da etkinlikten hemen sonra görülüyor. Bunun sebebi spor dalinin agir olmasindan kaynaklanmiyor.

Ölümlerin altinda yatan nedenleri Prof. Dr. Öngen söyle açikliyor: “Ölümlerin nedeni %90 ritim sorunudur. Saglikli kalp kasindan ritim bozukluklarinin olusmasi beklenen bir durum degildir. Kalp kasinin, herhangi bir nedene bagli olmaksizin daha çok kalitimla geçen bir bozukluk nedeniyle kalinlasmasi, genç sporcu ölümlerinin en önde gelen sebebidir.

Ailesinde bu tür hastaligi oldugu bilinen kisiler, eger spor yapacaklar ise bu yönden, bir kardiyolog tarafindan incelenmelidirler. Hele bu kisilerin yakinlarinda erken yasta birden ölüm öyküsü varsa, bu kisilerin özellikle yarismali sporlar yapmasi engellenmelidir.”

Sinyalleri önemseyin

Yapilan arastirmalar aniden ölen sporcularin yüzde 80’inin ölmeden birkaç hafta önce bazi rahatsizliklardan yakindiklarini ortaya koyuyor. Prof. Dr. Narman bu belirtileri su sekilde siraliyor:

· Gögüs ya da mide agrisi
· Sirt agrisi
· Bas dönmesi
· Düzensiz kalp atislari
· Yorgunluk

35 yas ve sonrasi...

Genç sporcu ölümleri yaninda, önemli olan bir baska konu ise özellikle 35 yasindan büyük kisilerin spor yaparken karsilasacaklari riskler. Bu grup ani ölümlerin en sik rastlanan nedeni olan damar sertliginin görüldügü yas grubunu olusturuyor.

Ancak bilindigi gibi bu yas grubuna düzenli egzersiz öneriliyor. Iste bu noktada Prof. Dr. Öngen 35 yas sonrasi spora baslayacaklara su önerilerde bulunuyor: “Bu kisiler spora baslamadan önce mutlaka hekime danismalidir. Damar sertligi yüksek olan olgularda, egzersiz EKG’si ve ekokardiografi incelemeleri, basit inceleme yöntemlerine eklenmelidir.”

Sicaklara dikkat!

Ani sporcu ölümlerinin bir sebebi de sicak çarpmalari. Yazin yaklastigi su günlerde sicak bitkinligine ve çarpmasina karsi özellikle dikkatli olmak gerekiyor. Prof. Dr. Narman sicak çarpmasinda karsilasilan belirtileri su sekilde siraliyor: “Solukluk, kas kramplari, bitkinlik, kuvvetsizlik, bas dönmesi bas agrisi, bulanti, kusma ve baygin en çok görülen tablodur.

Cilt genelde soguk ve nemlidir.Ciltte terleme olur veya olmaz.Nabiz hizli ve zayiftir. Solunum yüzeysel ve hizlidir. Bazi vakalarda bilinç kaybi gelisir.” Sicak çarpmasini önlemek için dikkat edilmesi gereken noktalar ise sunlar:

· Serinlemek
· Spor öncesi 10-14 gün sicak iklime alismak
· Sportif aktivite süresince her 20 dakikada bir bol su içmek
· Kafein,alkol ve fazla seker içeren içeceklerden kaçinmak
· Sportif aktivite süresince sik mola almak
· Ince, bol ve açik renk giysi giymek.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
  Aranan Kan: A RH -
Kartal Koşuyolu İhtisas'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05321714515

yarın saat 8 de beyin ameliyatına girecek hastz için acil A RH (-) kana ihtiyaç vardır.

Tarih: 10/3/2019 11:56:16 AM
Murat Şişmanoğlu
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası