Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Paran yoksa öleceksin

Küçükçekmece Belediyesi, ilçedeki 20 yoksul semtte ücretsiz saglik taramasi yapiyor. Bir aydir süren proje kapsamindaki semtler, issizligin yogun oldugu, sosyal güvenceden yoksun insanlarin yasadigi, altyapisi olmayan semtler... Tarama sonuçlarina göre; bu semtlerde “yetersiz beslenme, demir eksikligi, kansizlik, ishal, üst solunum yolu enfeksiyonu, parazitel hastaliklar” gibi saglik sorunlari yaygin olarak görülüyor.

Saglik taramasina katilan hekimler, hastaliklara “maddi imkânsizliklar, altyapinin olmamasi, bilinçsizlik ve egitimsizligin” neden oldugunu, tedavilerin de yine yoksulluk nedeniyle yapilamadigini söylüyorlar.

Açlik ve hastalik

“Saglikli Birey, Saglikli Toplum” adi verilen ücretsiz saglik taramasi, 7 Nisan günü basladi ve 9 Mayis’a kadar sürecek. Aralarinda Sahintepe, Altinsehir, Güvercintepe gibi yoksullugun hâkim oldugu 20 ayri semtte sürdürülen proje, yoksullugun insan sagligi üzerinde yarattigi büyük tahribati gözler önüne serdi.

Güvercintepe’de yapilan saglik taramasi sirasinda görüstügümüz Çocuk Hastaliklari Uzmani Doktor Muzaffer Halil, yaptiklari incelemelerin, çocuklarin yetersiz beslendigini ortaya çikardigini söyledi. Buna bagli olarak demir eksikligi ve kansizligin yogun olarak görüldügüne isaret eden Halil, içme sularindan kaynaklanan ishal vakalarinin bulundugunu da sözlerine ekledi. Halil, bölgedeki çocuklarda yaygin olarak görülen diger hastaliklari da söyle siraladi: “Üst solunun yolu enfeksiyonlari ile ortamin hijyenik olmamasindan kaynaklanan parazitel rahatsizliklar.” Dr. Halil, bu durumun da altyapi eksikliginden kaynaklandigini vurguladi.

Tedavi olamayacaklar

Muayeneye gelenlerin geçim sikintisinin oldugunu, sigortasinin bulunmadigini dile getiren Dr. Muzaffer Halil, sözlerini söyle sürdürdü: “Biz burada sadece rahatsizliklarini teshis ediyoruz yol gösteriyoruz, reçete yaziyoruz. Ilaç veremiyoruz. Insanlar bunu duyunca kötü oluyorlar. Çünkü bugün buraya 80 ile 100 arasinda vaka geldi. Tahminime göre, en ucuz ilaçlari yazmamiza ragmen, gelenlerin büyük bölümü ilaçlarini alamayacak.”

Insanlarin içinde yasadigi kosullar degismedigi müddetçe tedavi sona erdigi anda hastaliklarin yeniden ortaya çikabilecegini belirten Dr. Halil, beslenme yetersizliginin çocugun zihinsel ve fiziksel gelisimini etkiledigine, kansizligin daha ileri boyuta varmasi halinde ise, insanlarda kalp yetmezliginin ortaya çikabilecegine isaret etti.

Ortam hijyenik degil

Aile Hekimi Tülay Güler ise, muayene ettigi yetiskinlerde “üst solunum yolu enfeksiyonu, bagirsak enfeksiyonu, romatizma, grip enfeksiyonu” gibi hastaliklara rastladigini dile getirerek, “Havanin kirli olmasi, evlerin hijyenik olmamasi ve iyi beslenememe bu hastaliklara neden oluyor” dedi.

Var olan olanaklarla ellerinden geleni yaptiklarini söyleyen Dr. Tülay Güler, “Bazi rahatsizliklarin teshisi için tahlil veriyoruz. Ama malesef burada yasayan insanlarin maddi durumlari iyi olmadigi için tahlil yapmaya gideceklerini sanmiyorum. Bu da teshis ve tedaviyi zorlastiriyor” diye konustu.

Kaynak : Evrensel

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası