Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Paran yoksa öleceksin

Küçükçekmece Belediyesi, ilçedeki 20 yoksul semtte ücretsiz saglik taramasi yapiyor. Bir aydir süren proje kapsamindaki semtler, issizligin yogun oldugu, sosyal güvenceden yoksun insanlarin yasadigi, altyapisi olmayan semtler... Tarama sonuçlarina göre; bu semtlerde “yetersiz beslenme, demir eksikligi, kansizlik, ishal, üst solunum yolu enfeksiyonu, parazitel hastaliklar” gibi saglik sorunlari yaygin olarak görülüyor.

Saglik taramasina katilan hekimler, hastaliklara “maddi imkânsizliklar, altyapinin olmamasi, bilinçsizlik ve egitimsizligin” neden oldugunu, tedavilerin de yine yoksulluk nedeniyle yapilamadigini söylüyorlar.

Açlik ve hastalik

“Saglikli Birey, Saglikli Toplum” adi verilen ücretsiz saglik taramasi, 7 Nisan günü basladi ve 9 Mayis’a kadar sürecek. Aralarinda Sahintepe, Altinsehir, Güvercintepe gibi yoksullugun hâkim oldugu 20 ayri semtte sürdürülen proje, yoksullugun insan sagligi üzerinde yarattigi büyük tahribati gözler önüne serdi.

Güvercintepe’de yapilan saglik taramasi sirasinda görüstügümüz Çocuk Hastaliklari Uzmani Doktor Muzaffer Halil, yaptiklari incelemelerin, çocuklarin yetersiz beslendigini ortaya çikardigini söyledi. Buna bagli olarak demir eksikligi ve kansizligin yogun olarak görüldügüne isaret eden Halil, içme sularindan kaynaklanan ishal vakalarinin bulundugunu da sözlerine ekledi. Halil, bölgedeki çocuklarda yaygin olarak görülen diger hastaliklari da söyle siraladi: “Üst solunun yolu enfeksiyonlari ile ortamin hijyenik olmamasindan kaynaklanan parazitel rahatsizliklar.” Dr. Halil, bu durumun da altyapi eksikliginden kaynaklandigini vurguladi.

Tedavi olamayacaklar

Muayeneye gelenlerin geçim sikintisinin oldugunu, sigortasinin bulunmadigini dile getiren Dr. Muzaffer Halil, sözlerini söyle sürdürdü: “Biz burada sadece rahatsizliklarini teshis ediyoruz yol gösteriyoruz, reçete yaziyoruz. Ilaç veremiyoruz. Insanlar bunu duyunca kötü oluyorlar. Çünkü bugün buraya 80 ile 100 arasinda vaka geldi. Tahminime göre, en ucuz ilaçlari yazmamiza ragmen, gelenlerin büyük bölümü ilaçlarini alamayacak.”

Insanlarin içinde yasadigi kosullar degismedigi müddetçe tedavi sona erdigi anda hastaliklarin yeniden ortaya çikabilecegini belirten Dr. Halil, beslenme yetersizliginin çocugun zihinsel ve fiziksel gelisimini etkiledigine, kansizligin daha ileri boyuta varmasi halinde ise, insanlarda kalp yetmezliginin ortaya çikabilecegine isaret etti.

Ortam hijyenik degil

Aile Hekimi Tülay Güler ise, muayene ettigi yetiskinlerde “üst solunum yolu enfeksiyonu, bagirsak enfeksiyonu, romatizma, grip enfeksiyonu” gibi hastaliklara rastladigini dile getirerek, “Havanin kirli olmasi, evlerin hijyenik olmamasi ve iyi beslenememe bu hastaliklara neden oluyor” dedi.

Var olan olanaklarla ellerinden geleni yaptiklarini söyleyen Dr. Tülay Güler, “Bazi rahatsizliklarin teshisi için tahlil veriyoruz. Ama malesef burada yasayan insanlarin maddi durumlari iyi olmadigi için tahlil yapmaya gideceklerini sanmiyorum. Bu da teshis ve tedaviyi zorlastiriyor” diye konustu.

Kaynak : Evrensel

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası