Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Renkli göz tutkusu kör etmesin

Kontak lenslerin doktor kontrolü disinda, gözlükçüler ya da kozmetik magazalar tarafindan yaygin olarak satilmasi, körlüge kadar varan saglik sorunlarina neden olabiliyor.

Uzmanlar, göz sagligi için ciddi bir risk olusturan reçetesiz kontak lens satisinin yasaklanmasini istiyor.

Gözlük takmak istemeyen ya da sevdigi göz rengine sahip olmak isteyen kisiler tarafindan tercih edilen kontak lenslerin kullanimi konusunda, herhangi bir yasal düzenleme bulunmuyor. Göz bozuklugunun derecesine göre numarali veya renklerine göre çok farkli türleri olan ve agirlikli olarak plastik maddeler kullanilarak üretilen kontak lensler, sagladigi bir çok avantajin yaninda, göz sagligiyla ilgili çok önemli sorunlari da beraberinde getirebiliyor.

Selçuk Üniversitesi Meram Tip Fakültesi Göz Hastaliklari Bölümü Ögretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Özkagnici, bilinçsizce ve doktor gözetimi disinda kontak lens kullanilmasinin, göz sagligini ciddi sekilde tehlikeye soktugunu söyledi. Kontak lens kullanimina mutlaka uzman bir doktorun karar vermesi gerektigini vurgulayan Özkagnici, “Ancak bugün kontak lens kullanmaya karar veren kisi, herhangi bir optik ya da kozmetik ürün satan magazadan, tamamen kendi zevkine göre bir lens satin alip kullanabiliyor. Bu durum, vücudumuzun en hassas organlarindan biri olan gözün, bile bile riske atilmasi anlamina gelmektedir” dedi.

“ACI HISSI OLUSTURMADAN KÖR EDIYOR”

Lens kullanmayi düsünen kisiye, önce uzman bir doktor tarafindan göz çapi ve gözyasinin uygun olup olmadigini belirleyen bazi testler yapilmasinin zorunlu oldugunu anlatan Doç. Dr. Özkagnici, sunlari söyledi: “Gözün fiziki özelliklerine uygun olmayan kontak lens kullanimi, kornea çevresi ya da göz yüzeyinde yaralanmalara neden olmaktadir. Hasara ugrayan bu bölgelerde, lensin takip çikarilmasi sirasinda yeterli hijyenik sartlar saglanmadigi durumlarda iltihap olusmaktadir. Genellikle kisiye aci hissi vermeden olusan ve kronik hale gelen yaralar, önce görme bozukluklarina, daha sonra da gözün tamamen görme islevini kaybetmesine neden olabilmektedir. Sagliksiz kontak lens kullanimindan kaynaklanan göz rahatsizliklarinin tam olarak tedavi edilebilme olasiligi ise son derece azdir. Ayrica bu rahatsizligin tedavisi, göz için oldukça riskli cerrahi operasyonlar gerektirmektedir.”

Kontak lens kullanimina bagli olusan göz sikayetlerinde, son yillarda ciddi oranda artis gözlendigini ifade eden Ahmet Özkagnici, ayrica sagliksiz kontak lens kullaniminin, göz alerjisi ve kornea ülseri denilen göz rahatsizliklarina da yol açtigini kaydetti.

Doç. Dr. Özkagnici, kontak lenslerin, gözlüge oranla yeni bir ürün olmasi nedeniyle, Türkiye’de henüz kontak lens kullanimiyla ilgili yasal bir düzenleme bulunmadigina dikkati çekerek, göz sagligi için ciddi bir risk olusturan reçetesiz kontak lens kullaniminin yasaklanmasi gerektigini vurguladi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası