Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Renkli göz tutkusu kör etmesin

Kontak lenslerin doktor kontrolü disinda, gözlükçüler ya da kozmetik magazalar tarafindan yaygin olarak satilmasi, körlüge kadar varan saglik sorunlarina neden olabiliyor.

Uzmanlar, göz sagligi için ciddi bir risk olusturan reçetesiz kontak lens satisinin yasaklanmasini istiyor.

Gözlük takmak istemeyen ya da sevdigi göz rengine sahip olmak isteyen kisiler tarafindan tercih edilen kontak lenslerin kullanimi konusunda, herhangi bir yasal düzenleme bulunmuyor. Göz bozuklugunun derecesine göre numarali veya renklerine göre çok farkli türleri olan ve agirlikli olarak plastik maddeler kullanilarak üretilen kontak lensler, sagladigi bir çok avantajin yaninda, göz sagligiyla ilgili çok önemli sorunlari da beraberinde getirebiliyor.

Selçuk Üniversitesi Meram Tip Fakültesi Göz Hastaliklari Bölümü Ögretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Özkagnici, bilinçsizce ve doktor gözetimi disinda kontak lens kullanilmasinin, göz sagligini ciddi sekilde tehlikeye soktugunu söyledi. Kontak lens kullanimina mutlaka uzman bir doktorun karar vermesi gerektigini vurgulayan Özkagnici, “Ancak bugün kontak lens kullanmaya karar veren kisi, herhangi bir optik ya da kozmetik ürün satan magazadan, tamamen kendi zevkine göre bir lens satin alip kullanabiliyor. Bu durum, vücudumuzun en hassas organlarindan biri olan gözün, bile bile riske atilmasi anlamina gelmektedir” dedi.

“ACI HISSI OLUSTURMADAN KÖR EDIYOR”

Lens kullanmayi düsünen kisiye, önce uzman bir doktor tarafindan göz çapi ve gözyasinin uygun olup olmadigini belirleyen bazi testler yapilmasinin zorunlu oldugunu anlatan Doç. Dr. Özkagnici, sunlari söyledi: “Gözün fiziki özelliklerine uygun olmayan kontak lens kullanimi, kornea çevresi ya da göz yüzeyinde yaralanmalara neden olmaktadir. Hasara ugrayan bu bölgelerde, lensin takip çikarilmasi sirasinda yeterli hijyenik sartlar saglanmadigi durumlarda iltihap olusmaktadir. Genellikle kisiye aci hissi vermeden olusan ve kronik hale gelen yaralar, önce görme bozukluklarina, daha sonra da gözün tamamen görme islevini kaybetmesine neden olabilmektedir. Sagliksiz kontak lens kullanimindan kaynaklanan göz rahatsizliklarinin tam olarak tedavi edilebilme olasiligi ise son derece azdir. Ayrica bu rahatsizligin tedavisi, göz için oldukça riskli cerrahi operasyonlar gerektirmektedir.”

Kontak lens kullanimina bagli olusan göz sikayetlerinde, son yillarda ciddi oranda artis gözlendigini ifade eden Ahmet Özkagnici, ayrica sagliksiz kontak lens kullaniminin, göz alerjisi ve kornea ülseri denilen göz rahatsizliklarina da yol açtigini kaydetti.

Doç. Dr. Özkagnici, kontak lenslerin, gözlüge oranla yeni bir ürün olmasi nedeniyle, Türkiye’de henüz kontak lens kullanimiyla ilgili yasal bir düzenleme bulunmadigina dikkati çekerek, göz sagligi için ciddi bir risk olusturan reçetesiz kontak lens kullaniminin yasaklanmasi gerektigini vurguladi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası