Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Lösemili çocuklar sahipsiz degil

Türkiye’de her yil 0-16 yas grubunda 1200-1500 çocugun lösemi hastaligina yakalandigi bildirildi. Hastaliktaki artista çevre faktörlerinin ve beslenmenin çok etkin rol oynadigi belirtiliyor.

1998 yilinda 5 kisiyle kurulan Lösemili Çocuklar Vakfi’nin (LÖSEV) üye sayisi 300 binin üzerine çikti.

Ankara Lösemili Çocuklar Vakfi (LÖSEV) Yönetim Kurulu Baskani Dr. Üstün Ezer, dünyada ve Türkiye’de hizla artan lösemi hastaligiyla mücadele edebilmek amaciyla kurulan vakfin, kisa bir sürede hizla büyümesinin, toplumun lösemi hastaligina karsi bilinçlendigini göstermesi bakimindan önemli oldugunu belirtti.

Vakfin, kuruldugu yil, lösemili çocuklara küçük bir oyuncak almak, belirli ihtiyaçlarini karsilamak amaciyla faaliyette bulundugunu ifade eden Dr. Ezer, söyle konustu: “Ikinci yilimizda, lösemili çocuklarimizi hayata baglamak için degisik sosyal ve kültürel etkinlikler düzenledik ve Ankara’da, Türkiye’nin ilk Lösemili Çocuklar Hastanesi’ni kurduk. Hastanemiz, 2 yildan beri ücretsiz saglik hizmeti veriyor. Dördüncü yilimizda ise yine Ankara’da lösemili çocuklar için okul yaptirdik. Halen bu okulumuzda, lösemi hastasi çocuklarimiz egitim ve ögretim görüyor. Çocuklari lösemi hastasi olan 800 aileye yardim ediyoruz. Her yil 225 lösemi hastasi çocuga, 25 milyar lira egitim ve saglik bursu veriyoruz. Üye sayimiz da her geçen gün artiyor, daha fazla destek görüyoruz.”

TÜRKIYE’DE HER YIL 1200-1500 ÇOCUK HASTALIGA YAKALANIYOR

Türkiye’de her yil 0-16 yas grubunda 1200-1500 çocugun lösemi hastaligina yakalandigini vurgulayan Dr. Üstün Ezer, söyle devam etti: “Yapilan arastirmalar, dünyada her 1 milyonda 40 kisinin lösemi hastasi oldugunu ortaya koyuyor. Türkiye’de, lösemi hastaligi konusunda kesin bir arastirma olmamasina karsin, lösemi hastaligi oraninin, dünya ortalamasindan daha fazla oldugunu tahmin ediyorum. Her yil 1200-1500 çocugumuz lösemi hastaligina yakalaniyor. Türkiye’de lösemi hastaliginin dünya ortalamasindan fazla olmasinin nedeninin, çevre faktörleri ve beslenmeyle ilgili oldugunu düsünüyorum. Lösemi hastaliginin tedavisi kadar, önlenmesi de çok önemli. Lösemi hastaliginin tedavisi 50-100 milyar lirayi buluyor. Lösemiyle daha etkin mücadele etmek için toplum olarak seferber olmali, özellikle hastalik olusumuna neden olan etkenleri ortadan kaldirmaya çalismaliyiz.”

“KATKI MADDELI BESINLER, ÇOCUKLARDAN UZAK TUTULMALI”

Dünya Saglik Örgütü tarafindan çocuk sagligina yönelik olarak yapilan arastirmalarin, lösemi hastaliginin arttigini ortaya koydugunu, bu artista çevre faktörleri ve beslenmenin çok etkin rol oynadigina dikkati çeken Dr. Ezer, sunlari anlatti: “Lösemiyle daha etkin mücadele edebilmek, saglikli nesiller yetistirmek için öncelikle kanser olusumuna neden olan etkenleri ortadan kaldirmak zorundayiz. Bu anlamda, dogal besinlerle büyütülen çocuklarin daha saglikli olacagini düsünüyorum. Özellikle kanserojen madde içeren katki maddeli besinlerden çocuklarin uzak tutulmasi gerekir. Vakif olarak bu konuda da yogun bir çalisma içindeyiz. Dogal besinler kanserojen maddeler içermedikleri için, çocuklarimiz için çok önemli. Ayrica çocuklarimizi daha temiz bir çevrede yasatmak zorundayiz. Nükleer atiklar, radyasyon, kimyasal maddeler ve ilaçlar, hizla topragimizi, havayi ve suyu kirletiyor. Bu ortamda büyüyen çocuklarin hastaliga yakalanma riski artiyor. Türkiye’de, insanlarin özellikle lösemi hastaliginin olusmasina neden olan etkenlerin ortadan kaldirilmasi için daha duyarli olmasini ve üzerlerine düsen görevi yapmasini istiyoruz. Bu anlamda LÖSEV’e daha fazla destek olunabilir.”

Dr. Ezer, Dogu Projesi kapsaminda, Dogu ve Güneydogu Anadolu Bölgesi’nde bulunan 10 ilde “lösemi çocuk merkezleri” açacaklarini da sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası