Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yemek masasinda kavga etmeyin

Çocuklarin, yemek yemeyerek, kavga eden anne- babalarini ya da kardeslerini cezalandirmak isteyebilecekleri belirtildi.

Prof. Dr. Mustafa Kendirci, çocuklarin saglikli beslenmelerini saglamak için özellikle yemek masasinda, aile bireyleri arasinda kavgadan kaçinmak gerektigini kaydetti.

Erciyes Üniversitesi Tip Fakültesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kendirci, yemek masasinda güzel bir ortam saglanmasi gerektigine isaret ederek, söyle devam etti:

YEMEK MASASINDA HUZUR SAGLANMALI

“Çocuklar yemek yemeyi reddederek kavga eden anne-babalarini ya da kardeslerini cezalandirmak isteyebilirler. Buna engel olmak ve çocuklarin saglikli beslenmelerini saglamak için yemek masasinda öncelikle huzur saglanmalidir. Çocuklarin yemeklerini bitirip bitirmedikleri kontrol edilmelidir. Yemege ara verirlerse bitirmeleri saglanmali, yemegin cazibesini artirmak için farkli sekillerde sunulmalidir. Özellikle 1 yasindaki çocuklarinin kendilerinin yemek yemelerine izin verilmelidir. Bu yasta çocuklar kendileri yeme egiliminde olduklari için masaya mutlaka tabak ve kasik konmalidir. Sandalyesi boyuna uygun olmali ve yemek süresinin ortalama 30 dakikayi asmasina izin verilmemelidir. Ögünlerden önce sekerli gida yedirilmemeli, ara ögünler ana ögünün yerine geçmemeli, ana ve ara ögünün arasi 2 saatten fazla uzamamalidir.”

OKUL ÇAGI ÇOCUKLARI

Kendirci, çocuklarin yürümeye basladiklarinda bir takim seyleri de kesfetmeye basladiklarini, bu dönemde daha çok enerji harcayarak daha az kilo aldiklari için annelerin çocuklarinin gelismedigini sandiklarini kaydetti. Okul çagindaki çocuklarin okuldan döndüklerinde mutlaka doyurulmasi gerektigine isaret eden Kendirci, “Ergenlik döneminde çocuklarin farkli sorunlari vardir. Özellikle kiz çocuklari kilo aldiklari gerekçesiyle yemekten kaçinabilirler. Hasta olduklarinda mutlaka yemek yemeye zorlanmalidirlar. Bu dönemde kalori degeri yüksek gidalar almalari saglanmalidir” dedi.

Kendirci, 6. ve 7. aylara dogru anne sütü kesilen süt çocuklarinin ek gidalara alistirilmamalari halinde yeni tatlari kabul etmeyebileceklerini, bu nedenle ek gidalara zamaninda baslanmasi gerektigini bildirdi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası