Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bahar hastaliklarina dikkat

Polenlerden kaynaklanan asiri hapsirma, burun tikanikligi, sinüslerde iltihap, gözlerde yasarma gibi sikayetler varsa, mutlaka tedavi edilmeli.

Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, polenlerin yolaçtigi saman nezlesinin tedavi edilmemesi halinde astimin öncü belirtilerinden oldugunu kaydetti. Küçükusta, korunma yollarini söyle siraladi: Evde ve otomobilde polen filtreli klima kullanilmali. Günlük kiyafetler, eve gelir gelmez yatak odasi disinda bir yerde hemen degistirilmeli. Polen mevsiminde açik havada spor ve egzersizden kaçinilmali. Disarida mutlaka günes gözlügü kullanilmali ve sapka takilmali.

Istanbul Üniversitesi (IÜ) Cerrahpasa Tip Fakültesi Gögüs Hastaliklari Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, ilkbahar mevsiminin geç ve birden gelmesinin, havada yogun polene yol açtigini vurgulayarak, polenlerin de “saman nezlesi” olarak bilinen alerjik nezleye neden oldugunu bildirdi.

Prof. Dr. Küçükusta, baharin gelmesiyle birlikte halk arasinda “çiçek tozu” olarak tanimlanan polenlerin çesitli hastaliklara yol açtigina dikkati çekti. “Polenler ‘saman nezlesi’ olarak da bilinen alerjik nezleye neden olur. Ilkbaharin geç ve birden gelmesi, havada yogun polene yol açar” diyen Prof. Dr. Küçükusta, en çok alerji yaratan polenlerin ise mese, kayin ve disbudak gibi agaç, ayrikotu, kuzukulagi ve tatli ilkbaharotu gibi çayir ve çimen ile arpa, bugday ve yulaf gibi hububat polenleri oldugunu söyledi.

KORUNMA YOLLARI...

Saman nezlesinin, tedavi edilmemesi halinde astimin öncü belirtilerinden oldugunu da kaydeden Prof. Dr. Küçükusta, polenlerden korunma yollarini söyle siraladi:

“Hangi polenlere alerjik olundugu bilinmeli. Polenlerine alerjik olunan bitkilerden uzak durulmali. Evin kapi ve pencereleri sikica kapatilmali. Evde ve otomobilde polen filtreli klima kullanilmali. Evdeki polen miktari çok fazla ise hava temizleyicilerinden yararlanilmali. Polenlerin atmosferde yogun olarak bulundugu zamanlarda (sabahin erken saatleri, sicak, kuru ve firtinali havalar) disari çikmamaya özen gösterilmeli. Mutlaka disari çikilacaksa, agiz ve burnu koruyan maskeler kullanilmali. Polen mevsiminde açik havada spor ve egzersizden kaçinilmali. Polen zamani agaçlik, çimenlik yerlere gidilmemeli, deniz kenarlari tercih edilmeli. Disarida mutlaka günes gözlügü kullanilmali ve eve gelince gözlük bol suyla yikanmali. Ayrica sapka takilmali. Sapka takilmiyorsa saçlar yatmadan önce mutlaka yikanmali. Çünkü saçlara bol miktarda polen yapismis olabilir. Günlük kiyafetler, eve gelir gelmez yatak odasi disinda bir yerde hemen degistirilmeli. Bu mevsimde polenlerden kaynaklanan asiri hapsirma, burun tikanikligi, sinüslerde iltihap, gözlerde yasarma gibi sikayetler varsa, mutlaka tedavi edilmeli.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası