Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bahar hastaliklarina dikkat

Polenlerden kaynaklanan asiri hapsirma, burun tikanikligi, sinüslerde iltihap, gözlerde yasarma gibi sikayetler varsa, mutlaka tedavi edilmeli.

Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, polenlerin yolaçtigi saman nezlesinin tedavi edilmemesi halinde astimin öncü belirtilerinden oldugunu kaydetti. Küçükusta, korunma yollarini söyle siraladi: Evde ve otomobilde polen filtreli klima kullanilmali. Günlük kiyafetler, eve gelir gelmez yatak odasi disinda bir yerde hemen degistirilmeli. Polen mevsiminde açik havada spor ve egzersizden kaçinilmali. Disarida mutlaka günes gözlügü kullanilmali ve sapka takilmali.

Istanbul Üniversitesi (IÜ) Cerrahpasa Tip Fakültesi Gögüs Hastaliklari Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, ilkbahar mevsiminin geç ve birden gelmesinin, havada yogun polene yol açtigini vurgulayarak, polenlerin de “saman nezlesi” olarak bilinen alerjik nezleye neden oldugunu bildirdi.

Prof. Dr. Küçükusta, baharin gelmesiyle birlikte halk arasinda “çiçek tozu” olarak tanimlanan polenlerin çesitli hastaliklara yol açtigina dikkati çekti. “Polenler ‘saman nezlesi’ olarak da bilinen alerjik nezleye neden olur. Ilkbaharin geç ve birden gelmesi, havada yogun polene yol açar” diyen Prof. Dr. Küçükusta, en çok alerji yaratan polenlerin ise mese, kayin ve disbudak gibi agaç, ayrikotu, kuzukulagi ve tatli ilkbaharotu gibi çayir ve çimen ile arpa, bugday ve yulaf gibi hububat polenleri oldugunu söyledi.

KORUNMA YOLLARI...

Saman nezlesinin, tedavi edilmemesi halinde astimin öncü belirtilerinden oldugunu da kaydeden Prof. Dr. Küçükusta, polenlerden korunma yollarini söyle siraladi:

“Hangi polenlere alerjik olundugu bilinmeli. Polenlerine alerjik olunan bitkilerden uzak durulmali. Evin kapi ve pencereleri sikica kapatilmali. Evde ve otomobilde polen filtreli klima kullanilmali. Evdeki polen miktari çok fazla ise hava temizleyicilerinden yararlanilmali. Polenlerin atmosferde yogun olarak bulundugu zamanlarda (sabahin erken saatleri, sicak, kuru ve firtinali havalar) disari çikmamaya özen gösterilmeli. Mutlaka disari çikilacaksa, agiz ve burnu koruyan maskeler kullanilmali. Polen mevsiminde açik havada spor ve egzersizden kaçinilmali. Polen zamani agaçlik, çimenlik yerlere gidilmemeli, deniz kenarlari tercih edilmeli. Disarida mutlaka günes gözlügü kullanilmali ve eve gelince gözlük bol suyla yikanmali. Ayrica sapka takilmali. Sapka takilmiyorsa saçlar yatmadan önce mutlaka yikanmali. Çünkü saçlara bol miktarda polen yapismis olabilir. Günlük kiyafetler, eve gelir gelmez yatak odasi disinda bir yerde hemen degistirilmeli. Bu mevsimde polenlerden kaynaklanan asiri hapsirma, burun tikanikligi, sinüslerde iltihap, gözlerde yasarma gibi sikayetler varsa, mutlaka tedavi edilmeli.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
  Aranan Kan: A RH -
Kartal Koşuyolu İhtisas'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05321714515

yarın saat 8 de beyin ameliyatına girecek hastz için acil A RH (-) kana ihtiyaç vardır.

Tarih: 10/3/2019 11:56:16 AM
Murat Şişmanoğlu
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası