Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Istanbul'daki SARS vakasi KOAH çikti

Akut Solunum Yetmezligi Sendromu (SARS) süphesiyle Haseki Hastanesi'ne kaldirilan Kadriye Uçar'a Kronik Obstrüktif Akciger Hastaligi (KOAH) ve Pickwickian Sendromu teshisi kondu.

Iki hafta önce Pakistan'dan dönen ve pazartesi günü SARS süphesiyle Haseki Hastanesi Enfeksiyon Hastaliklari Klinigi'ne kaldirilan Kadriye Uçar'da SARS bulgusuna rastlanmadi. Haseki Hastanesi Enfeksiyon Hastaliklari Klinik Sefi Dr. Özcan Nazlican dün bazi basin organlarinda yayimlanan haberleri yalanlayarak ‘‘Hastanemizdeki hastanin SARS'li olmadigina eminiz’’ dedi.

Kronik astim, diyabet ve sismanlik sorunlari bulunan 42 yasindaki Kadriye Uçar pazartesi günü evinde rahatsizlandi. Ailesinin bir özel hastaneden çagirdigi hemsire, Uçar'in 4 Nisan'da Pakistan'dan döndügünü ögrenince SARS'tan süphelendi. 112'den ambulans istedi. SARS süphesi nedeniyle Uçar'i hastaneye salgin hastalik ihtimaline karsi donatilmis özel bir ambulans götürdü. Bu arada olay polis telsizlerine ve basina yansidi.

Uçar, SARS süphelilerinin tedavisi için belirlenen saglik kurumlarindan Haseki Hastanesi Enfeksiyon Klinigi'nde özel bir odaya alindi. Yapilan incelemeler sonucunda Uçar'in SARS'li olmadigi anlasildi.

Pakistan'da SARS vakasina rastlanmadigini hatirlatan Dr. Nazlican, Kadriye Uçar'daki verilerin de SARS bulgularina uymadigini söyledi:

‘‘SARS vakalarinin aksine hastamizin yüksek atesi yok, lokosit sayisi yüksek, trombositleri normal. Akciger filminde SARS'i düsündürebilecek hiçbir bulgu yok. Öksürügü de yok. Diyabet nedeniyle geçmiste insüllin tedavisi gören, astim hastasi olan Uçar'in zaman zaman solunum durmasi sikayeti var. Epilepsi yönünden arastirilmasi gerekiyor. Bütün bu sorunlar tipta Pickwickian Sendromu olarak adlandiriliyor.

Son yapilan testlerde KOAH'in (Kronik Obstrüktif Akciger Hastaligi) bulundugunu gördük’’ dedi. Dr. Nazlican, SSK'li olan hastanin bu kurum hastanelerinden birine gönderilecegini belirtti.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası