Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sismanlamak yasam süresini kisaltiyor

Çagimizin en büyük saglik sorunlarindan birisi olan obezitenin insan ömrünün kisalmasina da sebep oldugu belirtiliyor.

Prof. Dr. Üstün Korugan, sismanligin insanin yasam süresini kisalttigini söyledi. Abbott Laboratuvarlari’nin sismanlamak ve obezite hastaligi ile ilgili Conrad Otel’de düzenledigi “Saglikli yasam için saglikli beslenmenin önemi...” konulu söyleside konusan Korugan; fazla kilolu veya obez olmanin; yüksek tansiyon, seker hastaligi, kalp–damar hastaliklari, inme, safra kesesi hastaliklari, eklem hastaliklari, uykuda solunum güçlügü, bazi tip kanserler (rahim, meme, prostat ve kalinbagirsak) ve erken yaslanma gibi hastaliklara sebep oldugunu söyledi. Alman arastirmacilar tarafindan yapilan bir çalismaya göre, obez olan ve sigara kullanmayan 40 yasindaki kadinlar obez olmayanlara göre 7 yil; sigara kullanmayan obez erkekler obez olmayanlara göre yaklasik 6 yil daha az yasiyorlar.

Sismanlamayi erken yaslanma olarak tanimlayan Korugan, “Sismanlik geni yeni kusaklarda daha etkin durumda. Bu da yeni neslin ömrünü kisaltiyor. Beslenme daha çok yagli ve insani doyuramayan ‘fast food’a kaydigi için yeni nesil obezite tehlikesiyle karsi karsiya.” diyor. Bilgisayar ve televizyonun çocuklarin en büyük düsmani oldugunu söyleyen Korugan, disarida kosup–oynamayi unutan çocuklarin, sanal dünyaya ve fast food kültürüne hapsedildigini, bunun da çocuklari kilolu ve agir hareket eden bireyler haline getirdigini belirtiyor. Ayrica Korugan, Türkiye’de de sismanlama oraninin % 17’lerden % 20’lere dogru ilerledigini söyledi.

Bilinçsiz olarak yapilan besin diyetlerinin vücuda çok zararli oldugunu söyleyen Prof. Dr. Korugan, “Vücudun ihtiyaci olan bazi maddelerin mutlaka alinmasi gerekiyor. Mesela diyetteki bir hastaya günde 30 gr kadar yaga izin verilebilir.” diyor. Diyet yaparken aç kalmanin zararli oldugunu söyeleyen Korugan, kan sekerini çok çabuk yükseltecek besinlerden kesinlikle kaçinilmasi gerektigini belirtiyor.

Korugan, egzersizsiz yapilan diyette, yaglarin yaninda kaslarinda eridigini, bunun da diyet sonrasinda çok daha hizla kilo alinmasina sebep oldugunu söylüyor. Diyet yaparken kalp kaslari eridigi için ölenlere rastlandigini söyleyen Korugan, kaslarin erimemesi için disiplinli bir egzersiz yapilmasinin sart oldugunu vurguluyor.

Kaynak : Zaman
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası