Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sismanlamak yasam süresini kisaltiyor

Çagimizin en büyük saglik sorunlarindan birisi olan obezitenin insan ömrünün kisalmasina da sebep oldugu belirtiliyor.

Prof. Dr. Üstün Korugan, sismanligin insanin yasam süresini kisalttigini söyledi. Abbott Laboratuvarlari’nin sismanlamak ve obezite hastaligi ile ilgili Conrad Otel’de düzenledigi “Saglikli yasam için saglikli beslenmenin önemi...” konulu söyleside konusan Korugan; fazla kilolu veya obez olmanin; yüksek tansiyon, seker hastaligi, kalp–damar hastaliklari, inme, safra kesesi hastaliklari, eklem hastaliklari, uykuda solunum güçlügü, bazi tip kanserler (rahim, meme, prostat ve kalinbagirsak) ve erken yaslanma gibi hastaliklara sebep oldugunu söyledi. Alman arastirmacilar tarafindan yapilan bir çalismaya göre, obez olan ve sigara kullanmayan 40 yasindaki kadinlar obez olmayanlara göre 7 yil; sigara kullanmayan obez erkekler obez olmayanlara göre yaklasik 6 yil daha az yasiyorlar.

Sismanlamayi erken yaslanma olarak tanimlayan Korugan, “Sismanlik geni yeni kusaklarda daha etkin durumda. Bu da yeni neslin ömrünü kisaltiyor. Beslenme daha çok yagli ve insani doyuramayan ‘fast food’a kaydigi için yeni nesil obezite tehlikesiyle karsi karsiya.” diyor. Bilgisayar ve televizyonun çocuklarin en büyük düsmani oldugunu söyleyen Korugan, disarida kosup–oynamayi unutan çocuklarin, sanal dünyaya ve fast food kültürüne hapsedildigini, bunun da çocuklari kilolu ve agir hareket eden bireyler haline getirdigini belirtiyor. Ayrica Korugan, Türkiye’de de sismanlama oraninin % 17’lerden % 20’lere dogru ilerledigini söyledi.

Bilinçsiz olarak yapilan besin diyetlerinin vücuda çok zararli oldugunu söyleyen Prof. Dr. Korugan, “Vücudun ihtiyaci olan bazi maddelerin mutlaka alinmasi gerekiyor. Mesela diyetteki bir hastaya günde 30 gr kadar yaga izin verilebilir.” diyor. Diyet yaparken aç kalmanin zararli oldugunu söyeleyen Korugan, kan sekerini çok çabuk yükseltecek besinlerden kesinlikle kaçinilmasi gerektigini belirtiyor.

Korugan, egzersizsiz yapilan diyette, yaglarin yaninda kaslarinda eridigini, bunun da diyet sonrasinda çok daha hizla kilo alinmasina sebep oldugunu söylüyor. Diyet yaparken kalp kaslari eridigi için ölenlere rastlandigini söyleyen Korugan, kaslarin erimemesi için disiplinli bir egzersiz yapilmasinin sart oldugunu vurguluyor.

Kaynak : Zaman
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası