Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Istanbullular, 'Stres' altinda yasiyor!

Arastirmaya katilan vatandaslara sorulan “Istanbul’da kendinizi nasil hissediyorsunuz?” sorusuna verilen cevaplar, Istanbullularin stres altinda yasadigini ortaya koydu.

Istanbul Büyüksehir Belediyesi APK Daire Baskanligi Arastirma Müdürlügü’nün gerçeklestirdigi “Sosyal Doku Projesi Istanbullu Olma Bilinci Arastirmasi” ilginç ve çarpici sonuçlar ortaya koydu. Projenin yönetimini APK Daire Baskani ve Arastirma Müdürü Dr. Nihat Karainci’nin üstlendigi proje, GENAR Arastirma Sirketi tarafindan gerçeklestirildi.

Arastirmaya katilan vatandaslara sorulan “Istanbul’da kendinizi nasil hissediyorsunuz?” sorusuna verilen cevaplar Istanbullularin stres altinda yasadigini ortaya koydu. Anket tablosunun Istanbul’u bir stres sehri olarak yansittigina dikkat çeken bilim adamlari, “Istanbullu “stres” altinda yasamakta ve çalismaktadir. 4133 cevaptan 1067’sinin bu sikta toplanmasi ilginçtir” degerlendirmesinde bulundu.

Cevaplarda 1067 strese karsilik-329 rahat, 531 mutluya karsilik-305 mutsuz, 193 huzurlu ve güvenliye karsilik-322 huzursuz ve güvensiz, diger taraftan 203 yalniz ve 440 yorgun ifadeleri olduguna dikkat çeken arastirmacilar, anket sonuçlari ile ilgili su yorumu yapti; “Birden fazla sikkin isaretlenebildigi bu soruda toplamda olumlu ifadeler yekunu 1736 iken, olumsuzlar 2397’dir. Stresten sonra en fazla kaydedilen olumsuzluk yorgunluktur. Bu daha çok Istanbul’un trafik-ulasim ve yesil alan kisitliligi problemlerinden kaynaklaniyor olmalidir. Yaklasik beste ikilik cevap farklilasmasi olan tablodan kent sakinlerinin sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasi sorunlar arasinda yasam mücadelesi verirken asayis yönünden de rahat olmadiklari anlasilmaktadir. ayrica huzursuzluk, kendini güvende hissetmeme, yalnizlik, yorgunluk ve mutsuzluk stresi besleyen faktörlerdir. Bu durumda sehir sakinlerinin depresyon ramak yasiyor olduklarini söylemek abartili olmaz kanaatindeyiz.”

Arastirmayi gerçeklestiren bilim adamlari, sonuçlara olumlu taraftan bakildiginda kentte kendilerini mutlu, huzurlu, güvende, sansli, özgür ve rahat hissedenlerin varliginin azimsanmayacak oranda oldugunu kaydetti. Arastirmacilarin olumlu cevaplarla ilgili düsünceleri ise söyle; “Gerçekten de tarihe en tepe noktadan sahitlik etmis bir sehir olan Istanbul’da yasiyor olmak bir sanstir. Ancak nereden gelenler Istanbul’da yasiyor oldugu içi kendilerini sansli hissetmektedirler? Bu veriler çapraz analizlerde ortaya çikacaktir. Diger taraftan kendini “özgür” hissedis temelde büyük sehirde yasamanin bir türevidir. Bu son husus özellikle sosyolojik bakimdan kapali cemaat karakteri gösteren yerlesim birimlerinden Istanbul’a gelen bayanlar içinde söz konusu olabilir. Bu da yine çapraz analizlerde ortaya çikacaktir.”


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası