Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Istanbullular, 'Stres' altinda yasiyor!

Arastirmaya katilan vatandaslara sorulan “Istanbul’da kendinizi nasil hissediyorsunuz?” sorusuna verilen cevaplar, Istanbullularin stres altinda yasadigini ortaya koydu.

Istanbul Büyüksehir Belediyesi APK Daire Baskanligi Arastirma Müdürlügü’nün gerçeklestirdigi “Sosyal Doku Projesi Istanbullu Olma Bilinci Arastirmasi” ilginç ve çarpici sonuçlar ortaya koydu. Projenin yönetimini APK Daire Baskani ve Arastirma Müdürü Dr. Nihat Karainci’nin üstlendigi proje, GENAR Arastirma Sirketi tarafindan gerçeklestirildi.

Arastirmaya katilan vatandaslara sorulan “Istanbul’da kendinizi nasil hissediyorsunuz?” sorusuna verilen cevaplar Istanbullularin stres altinda yasadigini ortaya koydu. Anket tablosunun Istanbul’u bir stres sehri olarak yansittigina dikkat çeken bilim adamlari, “Istanbullu “stres” altinda yasamakta ve çalismaktadir. 4133 cevaptan 1067’sinin bu sikta toplanmasi ilginçtir” degerlendirmesinde bulundu.

Cevaplarda 1067 strese karsilik-329 rahat, 531 mutluya karsilik-305 mutsuz, 193 huzurlu ve güvenliye karsilik-322 huzursuz ve güvensiz, diger taraftan 203 yalniz ve 440 yorgun ifadeleri olduguna dikkat çeken arastirmacilar, anket sonuçlari ile ilgili su yorumu yapti; “Birden fazla sikkin isaretlenebildigi bu soruda toplamda olumlu ifadeler yekunu 1736 iken, olumsuzlar 2397’dir. Stresten sonra en fazla kaydedilen olumsuzluk yorgunluktur. Bu daha çok Istanbul’un trafik-ulasim ve yesil alan kisitliligi problemlerinden kaynaklaniyor olmalidir. Yaklasik beste ikilik cevap farklilasmasi olan tablodan kent sakinlerinin sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasi sorunlar arasinda yasam mücadelesi verirken asayis yönünden de rahat olmadiklari anlasilmaktadir. ayrica huzursuzluk, kendini güvende hissetmeme, yalnizlik, yorgunluk ve mutsuzluk stresi besleyen faktörlerdir. Bu durumda sehir sakinlerinin depresyon ramak yasiyor olduklarini söylemek abartili olmaz kanaatindeyiz.”

Arastirmayi gerçeklestiren bilim adamlari, sonuçlara olumlu taraftan bakildiginda kentte kendilerini mutlu, huzurlu, güvende, sansli, özgür ve rahat hissedenlerin varliginin azimsanmayacak oranda oldugunu kaydetti. Arastirmacilarin olumlu cevaplarla ilgili düsünceleri ise söyle; “Gerçekten de tarihe en tepe noktadan sahitlik etmis bir sehir olan Istanbul’da yasiyor olmak bir sanstir. Ancak nereden gelenler Istanbul’da yasiyor oldugu içi kendilerini sansli hissetmektedirler? Bu veriler çapraz analizlerde ortaya çikacaktir. Diger taraftan kendini “özgür” hissedis temelde büyük sehirde yasamanin bir türevidir. Bu son husus özellikle sosyolojik bakimdan kapali cemaat karakteri gösteren yerlesim birimlerinden Istanbul’a gelen bayanlar içinde söz konusu olabilir. Bu da yine çapraz analizlerde ortaya çikacaktir.”


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası