Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Tiroit hastaliklari

Vücutta yasamsal bir islevi üstlenen tiroit bezinin islevleri kalitim, radyasyon, iyot eksikligi, yaslanma gibi faktörlere bagli olarak bozulabiliyor.

Girtlagin ön tarfinda bulunan tiroit bezi salgiladigi hormonlarla, vücuttaki tüm organlarin isleyisini ve metabolizmasini etkiliyor. Ancak kalitim, mikroplar, yaslanma, isi degsiklikleri, iyot eksikligi ya da fazlaligi, radyasyon, kullanilan ilaçlar ve kanser gibi faktörler tiroit bezinin çalismasini bozuyor.

Tiroit beziyle ilgili sorunlar Türkiye için ciddi bir sorun. Farkli illerde okul çaginda yapilan taramalarin sonucuna göre tiroit hastaliginin görülme sikligi yüzde 5 ile yüzde 56 arasinda degisiyor. Tüm endokrin hastaliklar gibi tiroit hastaliklarida kadin hastalarda daha sik görülüyor. Yasa bagli olarak da tiroit hastaliginin sikligi artiyor.

BELIRTILER NELER?

Acibadem Hastanesi endokrinoloji metabolik hastaliklar uzmani Prof. Dr. Sema Akalin tiroit bezinin çalismasiyla ligili sorunlarda hastalarin boyun ön kisminda bir sislik ve nadir olarak agri, bogazda baski hissi, ses kisikligiyla hekime basvurdugunu söylüyor:

“Bazen sislik hasta yakinlari tarafindan farkedilir ve kendisinin bir sikayeti olmaz. Bu durum çogunlukla tiroit bezi büyümesine, yani guatra baglidir. Agri ise tiroit iltihabina veya tiroit içine kanamaya bagli olabilir.”

HIPOTIROITI VE HIPERTIROITI

Tiroit bezinin çok farkli hastaliklari olabiliyor. Ülkemizde en sik görülen biçimi guatrin büyümesi ya da tomurcuklanmasi. Bu hastalarin tiroit tümörleri açisindan arastirilmasi gerektigini belirten Prof. Dr. Sema Akalin, tiroit bezinin az hormon salgilamasi olan hipotiroiti problemiyle ilgili sunlari söylüyor:

“Hipotiroit hastalar ciltte kuruluk, saçlarda kabalasma, yüzde ve vücutta sislikler, üsüme, uykuya egilim, kabizlik, kadinlarda adet düzensizlikleri, seste kalinlasma ile basvurabilirler. Hipertiroiti ise asiri tiroit hormonu salgilanmasi sonucu görülür. Hastalar istah artmasina ragmen kilo kaybi, çarpinti, terleme, sicaga tahammülsüzlük, titreme, bagirsak hareketlerinde süratlenme, adet düzensizlikleri, uyku bozuklugu ve sinirlilik yakinmalari ile gelebilirler.”

TANIDA KULLANILAN TESTLER

Tiroit hastaligindan süphelenildigi durumlarda öncelikle hastanin hastalik öyküsü aliniyor ve ayrintili muayene ediliyor. Kanda tiroit hormonlarinin düzeylerinin tayininin yanisira ultrasonografi, sintigrafi olarak adlandirilan görüntüleme yöntemi, tiroit bezinden ince igne ile örnek alinmasi baslica tani yöntemleri olarak kabul ediliyor. Prof. Dr. Sema Akalin, tiroit hormonlari veya tiroit hormon yapimini engelleyen ilaçlarin tedavide öncelikle kullanildigini belirtiyor.

KANSERE DÖNÜSME IHTIMALI

“Kanser olur muyum?” sorusu tiroit hastaligi olan birçok hastanin kafasini kurcalayan bir soru. Mevcut bir guatrda kanser saptanmaz ise genelde bu bezde sonradan kansere dönüsme gözlenmiyor. Prof. Dr. Sema Akalin, “Tiroit kanserleri çogunlukla çok iyi seyrederler. Tedaviye çok iyi yanit verirler ve hastanin yasam süresini etkilemezler” diye konusuyor. Acibadem Carousel Hastaneis genel cerrahi uzmani Prof. Dr. Cihan Uras ise tiroit kanserlerinin tüm tiroit hastaliklarinin binde birini olusturduguna dikkat çekerek, “Tiroit kanserini kadinlarda erkeklere oranla üç kat daha fazla görüyoruz. Vücudun diger organlarinda görülen kanserlere göre oldukça iyi bir seyir gösteriyor. Boyun bölgesinin distan isin almasi tiroit kanseri riskini artiriyor. Ancak radyoaktif iyot tedavisi bu riski artirmiyor” diyor. Tiroit bezinin hizli büyümesi kanser açisindan süphelenilmesi gereken bir durum olarak degerlendiriliyor. Erken dönemde hiçbir problemi olmayan ele gelen nodüller görüldügüne isaret eden Prof. Dr. Cihan Uras, sözlerini söyle sürdürüyor:

“Geç dönem bulgusu, sert guatr, bazen boyunda hissedilen lenf bezleri, yemek borusuna kadar kanser yayilmissa yutma güçlügü, nefes alma güçlügü, ses kisikligi gibi belirtiler görülebilir. Tiroit kanserinin erken tanisinda ultrasonografi ile belirlenen nodüller degerlendirilir. Tiroit sintigrafisinde tespit edilen soguk nodül varliginda nodüllere uygulanan igne biyopsisinde alinan örneklerin laboratuvarda degerlendirilmesinden sonra tani konulabilir. Erken tiroit kanserlerinin çogunlugu süpheli nodüllerin varligi sonucu verilen ameliyat kararlarindan sonra tespit edilebiliyor. Tiroit kanserinin tedavisi cerrahidir. Tiroit bezinin uygun sekilde doku birakmaksizin temizlenmesi gerekiyor.”

TIROIT HASTALIKLARININ AMELIYATLA TEDAVISI

Tiroit kanserleri disinda, kozmetik nedenler, tiroite bagli olarak yutma güçlügü ve nefes alma probleminin ortaya çiktigi, ses kisikligi gelistigi durumlarda ameliyat tercih edilebiliyor. Ilaç tedavisine yanit vermeyen hipertiroit durumunda, süpheli tiroit bezi nodüllerinde ve hastanin görüntü olarak rahatsizlik duydugu durumlarda hastaya ameliyat önerilebiliyor. Prof. Dr. Cihan Uras, ameliyatin asamalari hakkinda su bilgiyi veriyor:

“Tiroit bezi yapisal olarak iki adet lobdan olusur. Bu nedenle her iki lop ayri ayri degerlendirilerek ameliyati planlanir. Hastanin durumuna göre her iki lobun tamamen alinmadan her iki loptan biraz doku birakilarak ameliyat yapilabilir. Bazen de bir taraf tamamen çikarilir diger tarafta biraz doku birakilir. Tümör söz konusu oldugunda ise her iki lobun da çikarilmasi gereklidir. Ameliyatta hastanede kalis süresi maksimum iki gündür. Genellikel hastalar ameliyattan bir gün sonra taburcu edilir. Bir hafta içinde normal hayata dönebilirler. Tiroit hastalarinin amilayattan snora iyi takip edilmesi gerekir. Kontrollere gelmeyen hastalarda operasyon sonrasinda tekrarlama ya da hormon eksikligine bagli problemler gelisebilir.”

AMELIYATIN RISKLERI

Ameliyattan önce hekimin hastayi çok iyi bilgilendirmesi ve hastanin da ameliyat ve sonrasiyla ilgili merak ettigi konulari hekiminden ögrenmesi gerekiyor. Tiroit ameliyatlarinin uzman ellerde basarisinin yüzde 100’e yakin oldugunu söyleyen Prof. Dr. Cihan Uras, olasi riklerle ilgili su degerlendirmeyi yapiyor:

“Tiroit bezi, boyun ön duvarindaki çok önemli damar ve sinir yapilari ile komsuluk içindedir. Ameliyatin bu yüzden büyük bir dikkatle yapilmasi gerekir. Önemli sinirlerle komsuluk içinde oldugu için bu sinirlerin kesilmesi ya da yaralanmasiyla hastalarda ameliyat sonrasinda nefes darligi, hiç nefes alamama, ses kisikligi, ses çatallasmasi, ses yorgunlugu yüzde 1’den daha az oranda görülebilir. Ayrica vücudun kalsiyum metabolizmasini düzenleyen paratiroit bezleri tiroit dokusuyla yakin komsulugu nedeniyle yanlislikla çikartilir veya kanlanmasi bozulursa özelikel ellerde ayaklarda veya yüzde uyusukluk ve kasilma sikayetleri gelisir. Bu problemin görülme orani da binde 5 ile yüzde 3 arasinda degisir.”

HIPERTIROITIN BELIRTILERI

Tiroit bezinin fazal çalismasina bagli gelisen sorunlar

Kilo kaybi

Ishal

Sicaga tahammülsüzlük

Terleme

Saç dökülmesi

Huzursuzluk

Korku

Uyku bozuklugu

Çarpinti


TANI YÖNTEMLERI

Hastalik öyküsünün alinmasi

Muayene

Tiroit hormonu tayini

Ultrasonogragi

Sintigrafi

Biyopsi

HIPOTIROITIN BELIRTILERI

Tiroit bezinin az çalismasina bagli olarak ortay çikan sorunlar

Çabuk yorulma

Soguga hassasiyet

Kilo alma

Kabizlik

Seste degisiklik

Göz kapaginda ödem

Ciltte kuruluk, solukluk

Nabzin düsük olmasi

Is gücü kaybi

Dikkat kaybi
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
  Aranan Kan: A RH -
Kartal Koşuyolu İhtisas'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05321714515

yarın saat 8 de beyin ameliyatına girecek hastz için acil A RH (-) kana ihtiyaç vardır.

Tarih: 10/3/2019 11:56:16 AM
Murat Şişmanoğlu
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası