Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Durdurulamayan kanama: Hemofili

Saglik Bakani Recep Akdag, hemofilinin Türkiye’de halledilemeyen saglik sorunlarindan biri oldugunu belirtti

Bakan Akdag, bakanliga kayitli hemofilik hasta sayisinin 1.500 olmasina karsin, bilimsel açidan bunun 2 bin 500-3 binleri bulmasinin beklendigini bildirdi.

Prof.Dr. Davut Albayrak, hemofilinin kanin pihtilasmasi için gerekli olan maddelerden birinin soydan geçen eksikligi sonucu, durdurulamayan kanamalarla kendini gösteren bir hastalik oldugunu belirterek, bu hastalarin çarpmaya ve düsmeye karsi korunmasi gerektigi hatirlatti.

Dünya Hemofili ve Ulusal Hemofili Günleri ile Türkiye Hemofili Dernegi’nin 10. kurulus yildönümü nedeniyle düzenlenen toplantida konusan Bakan Akdag, “Hemofili, ülkede halledemedigimiz saglik sorunlarindan biri” dedi.

Herkesin bu konuda özverili çalismasina ragmen sorunun çözülmemis kisminin biraz daha büyük oldugunu dile getiren Akdag, söyle devam etti: “Bakanliga kayitli hemofilik hasta sayisi, 1.500 civarinda. Oysa bilimsel olarak bu sayinin 2 bin 500-3 binleri bulmasi beklenmekte. Kayitli olmayanlar acaba nerede ve nasil bir hizmet almakta? Bu çocuklarin önemli bölümü, buradakiler kadar sansli degil. Önemli bir bölümü, tedavilerinin bir sekilde eksik kalmasindan dolayi bazi sakatliklarla karsi karsiya gelmis durumda. Maalesef gelismis ülkelere göre ülkemizde bu hastalarda sakatlik orani yüksek.”

Akdag, bu konunun sistematik olarak ele alinmasinin önemine isaret ederek, ilk olarak koruyucu hekimligin yaygin hale getirilmesi gerektigini söyledi. Kayit probleminin engellenmesi için de birinci basamak saglik hizmetinde dogru bir sistem kurulmasinin zorunlu olduguna deginen Akdag, hastalarin saglik ocaklari yerine dogrudan hastanelere basvurduguna dikkati çekti.

Akdag, “Hastaneler, birinci basamak saglik kuruluslari olarak kullaniliyor. Bu ülkede eger daha kaliteli bir saglik hizmeti vermek istiyorsak, mutlaka birinci basamak saglik hizmetini çalisir duruma getirmeliyiz” dedi.

Hekim ile hasta arasina para girmeyecek

Hemofilide kullanilan ilaç ve ürünlerin de çok pahali oldugunu ve hiçbir ailenin bu masrafin altindan kalkmasinin mümkün olmadigini anlatan Akdag, saglikli bir sigorta sistemine sahip olunmasi gerektigini ve bunu da genel saglik sigortasi ile basaracaklarini bildirdi.

Bakan Akdag, ayrica, hemofili tedavisinde kullanilan ürünlerin ülkede imal edilmesi için de yeni modeller gelistireceklerini söyledi.

Herkesin bilinçli olmasi gerek

Samsun Lösemili ve Kan Hastalikli Çocuklar Dernegi Baskani ve Ondokuz Mayis Üniversitesi (OMÜ) Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Davut Albayrak, löseminin genetik bir hastalik oldugunu söyledi. Albayrak, 17 Nisan Dünya Hemofili Günü dolayisiyla yaptigi açiklamada, hemofilinin kanda, kanin pihtilasmasini engelleyen bir maddenin eksikliginden kaynaklandigini hatirlatarak, hastaligin bulasici olmadigini belirtti. Hemofili hastaliginin vatandaslar tarafindan iyi bilinmesini isteyen Albayrak, hemofili hastalarinin sorunlarinin da bilinmesi gerektigini söyleyerek, sunlari kaydetti: “Hemofili, kanin pihtilasmasi için gerekli olan maddelerden birinin soydan geçen eksikligi sonucu, durdurulamayan kanamalarla kendini gösteren bir hastaliktir. Bu hastalar çarpmaya ve düsmeye karsi korunmalidir. Dis çekimi, sünnet sonrasi durmayan kanamalarda akla gelmelidir.”

Hastalarda kanamanin durmasi için kandan elde edilen ve “faktör” denilen maddelerin kullanilmasi gerektigini belirten Albayrak, hastaligin takibinin ise kan hastaliklari bölümünde yapildigini bildirdi. Albayrak, 17 Nisan Dünya Hemofili Günü’nde dikkat çekilen bu hastaliga karsi herkesin bilinçli olmasi gerektigine dikkati çekti.

Sosyal güvencesi olmayan hastalar faktör 8 ilacini temin etmek zorunda

Ege Hemofili Dernegi Baskan Yardimcisi ve Ege Üniversitesi (EÜ) Tip Fakültesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Kaan Kavakli, hemofili hastaliginin genetik problem nedeniyle kanda pihtilasma fonksiyonunda görev yapan “Faktör 8” isimli proteinin eksik olmasi nedeniyle ortaya çiktigini, hastalarin ciddi kanamalarin yani sira kalici eklem sakatliklari ile karsi karsiya kaldigini söyledi.

Tedavi sürecinde ilaç yoluyla kanda eksik olan “Faktör 8”in hastaya verildigini kaydeden Kavakli, “Tedavi için gereken Faktör 8 isimli ilaç pahali ve ithal bir ilaçtir. Özellikle sosyal güvencesi olmayan hastalar bu ilaci temin etmekte zorlaniyorlar” diye konustu.

Hastalarin eklemlerinde olusan kanamalarin yeterince tedavi edilmemesi durumunda kalici sakatliklarin olustugunu da belirten Kavakli, Ege Hemofili Merkezi’nde uygulanan “Eklem içi radyoaktif madde uygulamasi” yöntemiyle eklem sakatliklarinin önlenebildigini de belirtti.

Hemofili hastalari için umut

Hemofili hastalarinin kesin tedavisi için ABD’de genetik üzerine çalisan bilim adamlarinin önemli bir asama kaydettigini de belirten Prof. Dr. Kaan Kavakli, hastalara ve hasta yakinlarina seslenerek “Üzerinde deney yapilan hasta sayisi 45’e ulasti. Çalismalar yavas ilerliyor ancak gelinen nokta tedavi için önemli bir asama. Umudunuzu kaybetmeyin” diye konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası