Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Saglikli Beslenen Riski Azaltiyor

Kanserin en önemli nedenlerinden sayilan beslenmenin kontrol altina alinmasi, riskin azaltmanin en önemli yollarindan biri...

Uzmanlar, beslenme düzenindeki yanlisliklarin, kansere zemin hazirladigini belirtiyorlar. Konuyla ilgili açiklamalarda bulunan Saglik Bakanligi Kanserle Savas Dairesi Baskani Prof. Dr. Murat Tuncer, yanlis beslenme ve beslenme bozukluklarinin günümüzde çok yogun yasandigini, bu beslenme düzeninin degismemesi halinde, sindirim sistemi kanserlerinin önümüzdeki 10-20 yil içinde en fazla artma gösterecek kanser türü oldugunu söyledi.

Kanser riskini azaltmanin en önemli ve kolay yollarindan birinin diyete dikkat etmek oldugunu vurgulayan Prof. Dr. Tuncer, kanser olgularinin yüzde 80'inin çevresel etkenlere baglandigina, bu etkenler arasinda da beslenmenin önemli bir yer tuttuguna isaret etti.

Tüm kadinlarda görülen tümörlerin yüzde 50'sinin, erkeklerde görülen tümörlerin ise yüzde 30'unun beslenmeye bagli oldugunu söyleyen Prof. Dr. Tuncer, sismanlarda kanser görülme riskinin 2 kat daha fazla oldugunu kaydetti.

Alinan besinlerde doymus yagin fazla olmasinin gögüs, rahim agzi, yumurtalik, bagirsak ve rektum kanserlerine yol açabildigini ifade eden Prof. Dr. Tuncer, ''Mümkünse aldiginiz doymus yaglar günlük toplam kalorinin yüzde 20'sini geçmesin. Doymamis yag asidi içeren kolesterolsüz yaglari seçin. Çok düsük kolesterol seviyelerinin de kalin bagirsak kanserlerine yol açabilecegini düsünerek hiçbir zaman asiriya kaçmayin'' diye konustu.

Proteinler

Prof. Dr. Tuncer, saglikli bir yetiskinin vücut agirliginin her kilogrami için günlük ortalama 1 gram protein almasi ve günlük beslenme miktarinin yüzde 15'inin proteinli besinlerden olusmasi gerektigini kaydetti.

Protein ihtiyacini karsilamak için kirmizi et yerine balik, tavuk, hindi etinin tercih edilmesini isteyen Prof. Dr. Tuncer, ''Sürekli kirmizi et yiyen kisilerin kanser olma riski, ayda bir kez kirmizi et yiyenlere göre 2.5 kat daha fazla'' dedi.

Yemekleri tuzlayarak degil dondurarak saklayin

Asiri tuzdan sakinilmasini isteyen ve tuzun mide kanserine neden olabilecegini vurgulayan Prof. Dr. Tuncer, tuzlayip saklama, tursu, salamura gibi yöntemler yerine dondurarak saklama yönteminin tercih edilmesini istedi.

Prof. Dr. Tuncer, ''Yapilan arastirmalar, dondurarak saklama yönteminin tercih edildigi ülkelerde mide kanseri görülme sikliginin yüzde 64 azaldigini göstermistir'' dedi.

Prof. Dr. Tuncer, lahana, brokoli, salatalik, maydanoz, soya fasulyesi gibi sebzeler ile C, E vitamini, selenyum, çinko, soya, zeytinyagi, ayçiçegi, balik yaginin kansere karsi koruyucu oldugunu bildirdi.

Öneriler

Kalsiyum ve posali, lifli besinlerin tüketilmesinin bagirsak kanserleri riskini azalttigini söyleyen Prof. Dr. Tuncer, su önerilerde bulundu:

-Kizartma yerine haslama, firinlama, buhar yöntemlerini tercih edin. Izgarada pisirmede yapacaksaniz isiyi 150 derecenin altinda ayarlayin.

-Günlük besin tüketiminizin çesitli olmasina dikkat edin. Özellikle bitkisel gidalara agirlik verin. Her gün sebze ve meyve yemeye özen gösterin.

-Hayvansal yaglar yerine bitkisel yaglari kullanin.

-Günlük tuz tüketimini azaltin. Günde 1 çay kasigi tuz yeterli.

-Az sekerli besinleri tercih edin.

-Mangalin kömürlerinden gelen duman ve alevler kanser yapici maddelerin olusumuna yol açar.

-Fast food olarak adlandirilan ayaküstü yemek yeme aliskanligi kalin bagirsak kanserine yol açar. En uygun beslenme lifli, posali, sulu yemekler ile sebze ve meyvelerle saglanir.

-Vücudunuzun mükemmel sekilde çalismasi için fiziksel olarak aktif olun, formunuzu koruyun. Günde 35 dakika düzenli egzersiz kanser riskini azaltir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası