Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kolesterol ilaci, kanseri önlüyor

Laboratuvar ortaminda yapilan bir arastirmada, kolesterol düsürücü ilaçlarin meme kanseri olusumunu önleyebildigi belirlendi.

Texas Üniversitesi Anderson Kanser Merkezi’nde yapilan ve sonuçlari Proveedings dergisinde yayimlanan arastirmada, kolesterol ilaçlarinin karacigerde degisime ugramayan formunun, kanser hücrelerinin büyümesini önleyebildigi kaydedildi.

Kolesterol düsürücü ilaçlar, vücuttaki hücrelere yardimci olarak, bu hücrelerin kanser hücrelerinin büyümesini önleyebilen proteinleri korumasini saglayabiliyor. Uzmanlar, kolesterol ilaçlarinin bu özelligini, ilaçlarin olumlu yan etkisi olarak tanimliyor.

Dr. Ekem Efuet ve Dr. Khandan Keyomarsi, kolesterol ilaçlarinin, halen klinik deneyleri yapilan “farnesly transferase inhibitor” adli kanser önleyici terapiyle ayni biyolojik mekanizma üzerinde etki ortaya koydugunu düsünüyor. Deneysel kanser terapisi ile kolesterol indirici ilaçlarin, kanser hücrelerinin büyümesini önleyici proteinler üzerinde ayni dengeyi saglayabildigi belirtiliyor.

AKTIF OLMAYAN FORM

Kolesterol düsürücü ilaçlarin büyük bir dozunun, karacigerde aktif olmayan formdan aktif forma geçerek, kolesterolün sentezini önleyebildigi, bu arada ilacin aktif olmayan küçük bir formunun ise kansere karsi mücadele edebildigi gözlendi. Dr. Keyomarsi, birkaç yil önce laboratuvar ortaminda kültür hücreler üzerinde yaptigi arastirmada, lovastatin adli kolesterol ilacinin meme kanseri hücrelerinin büyümesini durdurabildigini kaydetti. Yeni arastirmada, kolesterol ilaçlarinin bu özelligi nasil ortaya koyabildigi belirlendi.

Uzmanlar, kolesterol ilaçlarinin vücutta aktif hale geçmeyen formunun, kanser olusumunu önleyici özelligi bulundugunu belirtiyor. Lovastatin ve Zocor gibi kolesterol düsürücü ilaçlarin iki etki birden ortaya koyabildigine isaret eden uzmanlar, bu ilaçlarin aktif olmayan formunun gelistirilmesiyle, kansere karsi yeni bir tedavinin gündeme getirilebilecegini kaydediyor
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası