Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kolesterol ilaci, kanseri önlüyor

Laboratuvar ortaminda yapilan bir arastirmada, kolesterol düsürücü ilaçlarin meme kanseri olusumunu önleyebildigi belirlendi.

Texas Üniversitesi Anderson Kanser Merkezi’nde yapilan ve sonuçlari Proveedings dergisinde yayimlanan arastirmada, kolesterol ilaçlarinin karacigerde degisime ugramayan formunun, kanser hücrelerinin büyümesini önleyebildigi kaydedildi.

Kolesterol düsürücü ilaçlar, vücuttaki hücrelere yardimci olarak, bu hücrelerin kanser hücrelerinin büyümesini önleyebilen proteinleri korumasini saglayabiliyor. Uzmanlar, kolesterol ilaçlarinin bu özelligini, ilaçlarin olumlu yan etkisi olarak tanimliyor.

Dr. Ekem Efuet ve Dr. Khandan Keyomarsi, kolesterol ilaçlarinin, halen klinik deneyleri yapilan “farnesly transferase inhibitor” adli kanser önleyici terapiyle ayni biyolojik mekanizma üzerinde etki ortaya koydugunu düsünüyor. Deneysel kanser terapisi ile kolesterol indirici ilaçlarin, kanser hücrelerinin büyümesini önleyici proteinler üzerinde ayni dengeyi saglayabildigi belirtiliyor.

AKTIF OLMAYAN FORM

Kolesterol düsürücü ilaçlarin büyük bir dozunun, karacigerde aktif olmayan formdan aktif forma geçerek, kolesterolün sentezini önleyebildigi, bu arada ilacin aktif olmayan küçük bir formunun ise kansere karsi mücadele edebildigi gözlendi. Dr. Keyomarsi, birkaç yil önce laboratuvar ortaminda kültür hücreler üzerinde yaptigi arastirmada, lovastatin adli kolesterol ilacinin meme kanseri hücrelerinin büyümesini durdurabildigini kaydetti. Yeni arastirmada, kolesterol ilaçlarinin bu özelligi nasil ortaya koyabildigi belirlendi.

Uzmanlar, kolesterol ilaçlarinin vücutta aktif hale geçmeyen formunun, kanser olusumunu önleyici özelligi bulundugunu belirtiyor. Lovastatin ve Zocor gibi kolesterol düsürücü ilaçlarin iki etki birden ortaya koyabildigine isaret eden uzmanlar, bu ilaçlarin aktif olmayan formunun gelistirilmesiyle, kansere karsi yeni bir tedavinin gündeme getirilebilecegini kaydediyor
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası