Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bakmayin ‘saglikli’ göründügüne

Psikolojik bir rahatsiz olan “bipolar bozukluk”, siradisi belirtiler veriyor.

Tip dilinde “bipolar bozukluk” olarak adlandirilan psikolojik rahatsizligi bulunanlarin, son derece neseli, keyifli ve dost canlisi göründügü, ancak hastaligin sinsice ilerledigi bildirildi.

Çukurova Üniversitesi (Ç.Ü) Tip Fakültesi Psikiyatri Anabalim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Nurgül Özpoyraz, bipolar bozuklugun, temelde duygusal yasami etkileyen ve davranislari bozan bir psikolojik rahatsizlik oldugunu söyledi. Özpoyraz, ailevi sorunlar, sikinti, kaygi ya da kisinin huzursuzluguna neden olacak baska etkenlerden kaynaklanan ve temel özelligi, nöbetler halinde gelen manik devreler olan bipolar bozuklugun, mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalik oldugunu bildirdi.

BELIRTILERI

Özpoyraz, hastaligin belirtilerini söyle açikladi: “Hasta, kendisini çok iyi hisseder, mutlu ve keyiflidir, gücünün yetmedigi isleri yapmaya yeltenir. Olmadik yerlerde sarki türkü söyleyip, oynayabilir. Bazen büyük güçleri oldugunu ve yeni icatlar yaptigini iddia edebilir. Bazen de kendisini evliya, peygamber veya çok yüksek biri gibi düsünebilir. Bencilligi artar, hafizasi güçlenmistir. Asiri neselidir, etrafini da güldürür, olmadik yerde açik-saçik sakalar yapabilir. Kolayca dostluk kurar, fakat bunlar yüzeyseldir. Taskinlik, asiri sinirlilik, özellikle karsi çikilirsa saldirgan davranislar gösterebilir. Çok fazla ve yüksek sesle konusur. Kolay kolay susmaz. Düsünceleri hizlidir, bir konudan ilgisiz bir digerine atlar. Ülke sorunlarini çözme iddialari olabilir.”

Prof. Dr. Özpoyraz, “iki uçlu hastalik” olarak da bilinen bu rahatsizlikta, birkaç belirtinin birarada görülebilecegini de belirterek, “Bu kisiler, uygunsuz cinsel davranislar gösterebilir. Bir-iki saatlik uykuyla günlerce ayakta kalabilir” dedi.

“TEDAVI EDILMEZSE, AGRI DEPRESYONLAR OLUR”

Belirtilerin 1 haftadan fazla sürmesi halinde mutlaka bir psikiyatriste basvurulmasi gerektigini belirten Prof. Dr. Özpoyraz, hastaligin, kisinin tüm yasantisini ve çevresini olumsuz etkileyebilecegini anlatti.

Hastalarin, çogunlukla hasta olduklarini kabul etmediklerini, bu yüzden ilaç almayi da reddedebileceklerini belirten Özpoyraz, “Bu durumdaki hastalar, nazikçe ikna edilmeye çalisilmali. Çevresine zarar verme egilimi varsa, mutlaka hekime götürülmeli” dedi.

Prof. Dr. Özpoyraz, bipolar hastaligin, her 100 kisiden 1’inde, ayni oranda ve çogunlukla da 20-25 yaslarinda görüldügünü söyledi. Ilaç uygulamasi ve terapilerden olumlu sonuçlar aldiklarini ifade eden Özpoyraz, hastalik tedavi edilmedigi takdirde, ilerleyen dönemlerde agir depresyonlara neden olacagini ve basari oraninin da düsecegini söyledi.

Özpoyraz, hastaligin tekrarlanabildigine de dikkati çekerek, tedavinin birden kesilmemesi ve hastanin uzun süre kontrol altinda tutulmasi gerektigini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası