Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bakmayin ‘saglikli’ göründügüne

Psikolojik bir rahatsiz olan “bipolar bozukluk”, siradisi belirtiler veriyor.

Tip dilinde “bipolar bozukluk” olarak adlandirilan psikolojik rahatsizligi bulunanlarin, son derece neseli, keyifli ve dost canlisi göründügü, ancak hastaligin sinsice ilerledigi bildirildi.

Çukurova Üniversitesi (Ç.Ü) Tip Fakültesi Psikiyatri Anabalim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Nurgül Özpoyraz, bipolar bozuklugun, temelde duygusal yasami etkileyen ve davranislari bozan bir psikolojik rahatsizlik oldugunu söyledi. Özpoyraz, ailevi sorunlar, sikinti, kaygi ya da kisinin huzursuzluguna neden olacak baska etkenlerden kaynaklanan ve temel özelligi, nöbetler halinde gelen manik devreler olan bipolar bozuklugun, mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalik oldugunu bildirdi.

BELIRTILERI

Özpoyraz, hastaligin belirtilerini söyle açikladi: “Hasta, kendisini çok iyi hisseder, mutlu ve keyiflidir, gücünün yetmedigi isleri yapmaya yeltenir. Olmadik yerlerde sarki türkü söyleyip, oynayabilir. Bazen büyük güçleri oldugunu ve yeni icatlar yaptigini iddia edebilir. Bazen de kendisini evliya, peygamber veya çok yüksek biri gibi düsünebilir. Bencilligi artar, hafizasi güçlenmistir. Asiri neselidir, etrafini da güldürür, olmadik yerde açik-saçik sakalar yapabilir. Kolayca dostluk kurar, fakat bunlar yüzeyseldir. Taskinlik, asiri sinirlilik, özellikle karsi çikilirsa saldirgan davranislar gösterebilir. Çok fazla ve yüksek sesle konusur. Kolay kolay susmaz. Düsünceleri hizlidir, bir konudan ilgisiz bir digerine atlar. Ülke sorunlarini çözme iddialari olabilir.”

Prof. Dr. Özpoyraz, “iki uçlu hastalik” olarak da bilinen bu rahatsizlikta, birkaç belirtinin birarada görülebilecegini de belirterek, “Bu kisiler, uygunsuz cinsel davranislar gösterebilir. Bir-iki saatlik uykuyla günlerce ayakta kalabilir” dedi.

“TEDAVI EDILMEZSE, AGRI DEPRESYONLAR OLUR”

Belirtilerin 1 haftadan fazla sürmesi halinde mutlaka bir psikiyatriste basvurulmasi gerektigini belirten Prof. Dr. Özpoyraz, hastaligin, kisinin tüm yasantisini ve çevresini olumsuz etkileyebilecegini anlatti.

Hastalarin, çogunlukla hasta olduklarini kabul etmediklerini, bu yüzden ilaç almayi da reddedebileceklerini belirten Özpoyraz, “Bu durumdaki hastalar, nazikçe ikna edilmeye çalisilmali. Çevresine zarar verme egilimi varsa, mutlaka hekime götürülmeli” dedi.

Prof. Dr. Özpoyraz, bipolar hastaligin, her 100 kisiden 1’inde, ayni oranda ve çogunlukla da 20-25 yaslarinda görüldügünü söyledi. Ilaç uygulamasi ve terapilerden olumlu sonuçlar aldiklarini ifade eden Özpoyraz, hastalik tedavi edilmedigi takdirde, ilerleyen dönemlerde agir depresyonlara neden olacagini ve basari oraninin da düsecegini söyledi.

Özpoyraz, hastaligin tekrarlanabildigine de dikkati çekerek, tedavinin birden kesilmemesi ve hastanin uzun süre kontrol altinda tutulmasi gerektigini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası