Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocuklukta alinan flor, disleri kurtariyor

Çocuklarin, 2.5 yasindan 5 yasina kadar kendi baslarina dis firçalayamadiklari belirtilerek, bu dönemlerde çocuklara gece yatmadan önce “elma ve havuç” gibi disleri temizleyen meyveler yedirilebilecegi ifade edildi.

Ileri yaslarda saglikli ve sorunsuz dislere sahip olmak için çocukluk döneminde yeterli miktarda flor alinmasi gerektigi bildirildi.

Anadolu Üniversitesi Mavi Hastane Dishekimi Halime Özgan, florun, kemik ve dislerin daha saglikli, güçlü olmasini sagladigini belirterek, 2-8 yas arasindaki çocuklarda flor eksikligine karsi tablet destegi uygulanabilecegini söyledi.

Yetiskinlerde sikça rastlanan dis sorunlarinin temelinde, çocuklukta yeterli miktarda flor alinmamasinin etkili olduguna isaret eden Özgan, bu durumun önüne geçmek için sularin içerdigi flor oranina bagli olarak tablet destegi verilebilecegini kaydetti. Özgan, tablet desteginin sadece çocuklara yönelik oldugunu, yetiskinler için bir yarari olmadigini belirtti.

Fazla florun sakincalari

Halime Özgan, gereginden fazla alinan florun sakincali olduguna da dikkati çekerek, söyle devam etti: “Fazla flor, dislerde koyu sari lekeler olusturuyor ve bunlar kalici olabiliyor. Flor takviyesi, flor eksikligine bagli sorunlari gidermek için kullanilabilir. Bu, çürügün hiç olmayacagi anlamina gelmez. Kalitimsal etkenler, genetik faktörler, tükürük yapisi ve dis sagligina gereken önemin verilmemesi nedeniyle çocuklara küçük yaslardan itibaren dis firçalama aliskanligi kazandirilmasi gerekiyor.”

“DISLERINI FIRÇALAYAMAYANLARA ELMA, HAVUÇ YEDIRIN”

Çocuklarin, 2.5 yasindan 5 yasina kadar kendi baslarina dis firçalayamadiklarini belirten Özgan, bu dönemlerde çocuklara gece yatmadan önce “elma ve havuç” gibi disleri temizleyen meyveler yedirilebilecegini kaydetti.

Dishekimi Özgan, agiz ve dis sagligi bozuk olan anne ve babalarin çocuklarinin da ayni sorunla karsilasma ihtimalinin yüksek oldugunu ifade ederek, annelerin, daha hamilelik asamasindayken, özellikle beyaz et ve balik gibi flor içeren besinler almasi gerektigini söyledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası