Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Kurdesen’in en önemli nedeni stres

Kurdesen hastaliginin en belirgin özelliginin, ciltte 1-2 santim çapinda kirmizi, kabarik, kasintili, yer degistiren döküntüler oldugu belirtildi.

Toplumda sik görülen bir cilt hastaligi olmasina ragmen fazla önemsenmeyen kurdesenin en önemli nedeninin stres oldugu belirtildi.

Uludag Üniversitesi Tip Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dali ögretim üyesi Prof. Dr. Necdet Tokgöz, halk arasinda “kurdesen” olarak bilinen ürtikerin, dermatoloji polikliniklerine basvuran hastalarin yüzde 5’inde rastlandigini söyledi. Kurdesenin en önemli nedeninin stres oldugunu da kaydeden Tokgöz, “Hastalik yüzde 60-70 oraninda strese bagli olarak ortaya çikiyor. Ancak bazi antibiyotik ilaçlar, agri kesiciler, ev tozlari, gidalar, çürük dis ve vücudun herhangi bir yerindeki iltihaplanmalar da kurdesene neden olabiliyor” dedi.

“Bakildiginda ‘yamali asfalt’ görüntüsü verir”

Kurdesen hastaliginin en belirgin özelliginin, ciltte 1-2 santim çapinda kirmizi, kabarik, kasintili, yer degistiren döküntüler oldugunu anlatan Tokgöz, kabarikliklarin genellikle yüzde, kollarda, bacaklarda ve parmaklarda olustuguna dikkati çekti.

Tokgöz, kurdesen hastaliginin ilk bakildiginda “yamali asfalt” görüntüsü verdigini kaydederek, sunlari söyledi: “Kurdesen hastaliginin ‘anjioödem’ denilen kronik bir türü daha vardir. Anjioödem de genelde ciltteki kizarikliklara ek olarak dudak ve gözlerde balon gibi sislikler olusur ve tablonun ciddiyetini artirir. Anjioödemde derinin alt tabakalari da olaya istirak ettigi için sislik çok ön plandadir. Sislige kasintidan ziyade yanma hissi eslik edebilir.”

Rastgele ilaç kullanmayin

Hastaligin tedavisi için mutlaka bir cilt doktoruna basvurulmasi gerektigini hatirlatan Tokgöz, “Alerji testlerini içeren arastirmalarin yapilmasi çok önemli. Kurdesen, hastalik etkenlerinin ortadan kaldirilmasiyla genel olarak kendiliginden geçer ve tekrar etmez. Geçmedigi durumlarda ise ilaç tedavisi uygulanir. Hastalara stresten uzak durmalari ve rastgele ilaç kullanmaktan kaçinmalari tavsiye edilir” diye konustu.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası