Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Kurdesen’in en önemli nedeni stres

Kurdesen hastaliginin en belirgin özelliginin, ciltte 1-2 santim çapinda kirmizi, kabarik, kasintili, yer degistiren döküntüler oldugu belirtildi.

Toplumda sik görülen bir cilt hastaligi olmasina ragmen fazla önemsenmeyen kurdesenin en önemli nedeninin stres oldugu belirtildi.

Uludag Üniversitesi Tip Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dali ögretim üyesi Prof. Dr. Necdet Tokgöz, halk arasinda “kurdesen” olarak bilinen ürtikerin, dermatoloji polikliniklerine basvuran hastalarin yüzde 5’inde rastlandigini söyledi. Kurdesenin en önemli nedeninin stres oldugunu da kaydeden Tokgöz, “Hastalik yüzde 60-70 oraninda strese bagli olarak ortaya çikiyor. Ancak bazi antibiyotik ilaçlar, agri kesiciler, ev tozlari, gidalar, çürük dis ve vücudun herhangi bir yerindeki iltihaplanmalar da kurdesene neden olabiliyor” dedi.

“Bakildiginda ‘yamali asfalt’ görüntüsü verir”

Kurdesen hastaliginin en belirgin özelliginin, ciltte 1-2 santim çapinda kirmizi, kabarik, kasintili, yer degistiren döküntüler oldugunu anlatan Tokgöz, kabarikliklarin genellikle yüzde, kollarda, bacaklarda ve parmaklarda olustuguna dikkati çekti.

Tokgöz, kurdesen hastaliginin ilk bakildiginda “yamali asfalt” görüntüsü verdigini kaydederek, sunlari söyledi: “Kurdesen hastaliginin ‘anjioödem’ denilen kronik bir türü daha vardir. Anjioödem de genelde ciltteki kizarikliklara ek olarak dudak ve gözlerde balon gibi sislikler olusur ve tablonun ciddiyetini artirir. Anjioödemde derinin alt tabakalari da olaya istirak ettigi için sislik çok ön plandadir. Sislige kasintidan ziyade yanma hissi eslik edebilir.”

Rastgele ilaç kullanmayin

Hastaligin tedavisi için mutlaka bir cilt doktoruna basvurulmasi gerektigini hatirlatan Tokgöz, “Alerji testlerini içeren arastirmalarin yapilmasi çok önemli. Kurdesen, hastalik etkenlerinin ortadan kaldirilmasiyla genel olarak kendiliginden geçer ve tekrar etmez. Geçmedigi durumlarda ise ilaç tedavisi uygulanir. Hastalara stresten uzak durmalari ve rastgele ilaç kullanmaktan kaçinmalari tavsiye edilir” diye konustu.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası