Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Obezite beraberinde yeni hastaliklari getiriyor’

Endokrinolog Prof. Dr. Jarl Torgerson, obezite hastalarinda uzun dönemde küçük kilo kayiplarinin bile önemli etkileri bulundugunu bildirdi.

Sismanligin bizzat kendisinin risk faktörü oldugunu belirten Diyabet, Obezite ve Beslenme Dernegi Baskani Prof. Dr. Üstün Korugan, “sismanlik diyabet, damar sertligi, yüksek tansiyon gibi hastaliklari yaratir” dedi.

Diyabet, Obezite ve Beslenme Dernegi tarafindan düzenlenen “Obezite’de yeni ufuklar” sempozyumu kapsaminda yapilan basin toplantisinda konusan Isveç Göteborg Sahlgrenska Üniversitesi’nden endokrinolog Prof. Dr. Jarl Torgerson, obezitenin dünyanin her tarafinda hizli biçimde arttigini, bunun da beraberinde tip 2 diyabeti getirdigini söyledi.

Konusmasinda bir anti obezite ilacinin sonuçlarini görmek için 22 saglik kurulusuyla, 3 bin 300 hastayi kapsayan ve 4 yil süren XENDOS arastirmasi hakkinda bilgi veren Prof. Dr. Torgerson, bu süre sonunda sadece diyet ve egzersiz uygulananlarda kilo kaybinin 4, bunlara ilave olarak ilaç verilenlerde ise 7 oldugunu söyledi. Ikisi arasindaki 3 kiloluk farkin bile ikinci grupta yer alan hastalarda tip 2 diyabet riskini yüzde 37 azalttigini vurgulayan Prof. Dr. Torgerson, “Uzun dönemde küçük kilo kayiplarinin bile önemli etkileri oluyor. Toplum sagligi için ufak tefek kilo kaybi önemlidir. Ancak obezite kronik bir hastalik oldugu için bu kilo kaybinin uzun süre devam etmesi ve bunun muhafaza edilmesi gerekir” diye konustu.

OBEZITE BIR HASTALIK

Diyabet, Obezite ve Beslenme Dernegi Baskani Prof. Dr. Üstün Korugan da, obezitenin bir hastalik oldugunu ve bu kisilerin çok azinin tümüyle saglikli oldugunu söyledi. Prof. Dr. Korugan, “Sismanligin bizzat kendisi risk faktörüdür. Diyabet, damar sertligi, yüksek tansiyon gibi hastaliklari bizzat yaratir” dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası