Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hareketli yasam hastaliktan koruyor

Teknolojik gelismenin sonucu artan hareketsiz yasam, sigara ve alkol kullanimi gibi olumsuzluklarla birlikte ciddi bir toplum sagligi sorunu haline geliyor.

Yrd. Doç. Dr. Muhsin Hazar, hareketli yasamin bireysel bagisiklik sistemini güçlendirerek hastaliklardan koruma sagladigini belirterek, spora, egzersize önem veren ve hareketli yasami benimseyen toplumlarin saglik harcamasinin, hareketsiz toplumlara oranla daha az oldugunu kaydetti.

Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Beden Egitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) Müdürü Yrd. Doç. Dr. Muhsin Hazar, teknolojik gelismeyle beraber isleyen insanlarin yerini isleyen makinelerin aldigini belirterek, “Hareket etmek üzere programlanmis bir varlik olan insan, hareket ettigi sürece sagliklidir” dedi.

Günümüzde herkesin az ya da çok hareketsiz yasamin esiri oldugunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Hazar, kalp-damar hastaliklar basta olmak üzere, pek çok saglik sorununun, insanlarin yeterince hareketli olmamalarindan, spora ve egzersize zaman ayirmamalarindan kaynaklandigini vurguladi. Birinci kattaki isyeri için asansör bekleyen, 100-200 metrelik mesafeye otomobille giden, bos zamanini koltuguna gömülüp televizyon izleyerek geçiren insanlarin saglikli kalmasinin olanaksiz olduguna dikkati çeken Yrd. Doç. Dr. Hazar, açiklamasini söyle sürdürdü:

“Kentteki insanlarin tanik olabildigimiz tek hareketli ani, duraktan kalkmakta olan dolmus ya da otobüse yetismek için kosmasidir. Kentlerde, sabah evdekilerle vedalasip kendini asansöre atan asansörden inip otomobiline binen, tekrar asansöre binip isyerine çikip masasina oturan ve aksam bunu tersine yineleyen insan tipi çogunlukta. Bu yasam tarzi, insanin solunum ve sindirim sistemlerinin fonksiyonlarini gerektigi gibi yerine getirebilmesi için hareketli bir yasam sürmesi gerektigi gerçegiyle bagdasmiyor.”

HALK SAGLIGI SORUNU

Yrd. Doç. Dr. Hazar, hareketsiz yasamin, hava kirliligi, sigara ve alkol kullanimi gibi diger bazi olumsuzluklarla birlikte düsünüldügünde en ciddi ve en yaygin toplum sagligi sorunu oldugunu savundu. Hareketli yasamin, en etkili koruyucu hekimlik uygulamasi oldugunu, bireyin bagisiklik sistemini güçlendirerek hastaliklardan korunma sagladigini ifade eden Yrd.Doç.Dr. Hazar, söyle dedi:

“Hareketli yasami benimseyen toplumlarin yaptigi saglik harcamasi, hareketsiz yasayan toplumlarinkine oranla çok daha az. Ülkelerin tanitimi açisindan büyük önem tasiyan uluslararasi sportif basarilar, spora ve egzersize önem veren toplumlarin bireyleri tarafindan elde edilmekte.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası