Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hareketli yasam hastaliktan koruyor

Teknolojik gelismenin sonucu artan hareketsiz yasam, sigara ve alkol kullanimi gibi olumsuzluklarla birlikte ciddi bir toplum sagligi sorunu haline geliyor.

Yrd. Doç. Dr. Muhsin Hazar, hareketli yasamin bireysel bagisiklik sistemini güçlendirerek hastaliklardan koruma sagladigini belirterek, spora, egzersize önem veren ve hareketli yasami benimseyen toplumlarin saglik harcamasinin, hareketsiz toplumlara oranla daha az oldugunu kaydetti.

Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Beden Egitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) Müdürü Yrd. Doç. Dr. Muhsin Hazar, teknolojik gelismeyle beraber isleyen insanlarin yerini isleyen makinelerin aldigini belirterek, “Hareket etmek üzere programlanmis bir varlik olan insan, hareket ettigi sürece sagliklidir” dedi.

Günümüzde herkesin az ya da çok hareketsiz yasamin esiri oldugunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Hazar, kalp-damar hastaliklar basta olmak üzere, pek çok saglik sorununun, insanlarin yeterince hareketli olmamalarindan, spora ve egzersize zaman ayirmamalarindan kaynaklandigini vurguladi. Birinci kattaki isyeri için asansör bekleyen, 100-200 metrelik mesafeye otomobille giden, bos zamanini koltuguna gömülüp televizyon izleyerek geçiren insanlarin saglikli kalmasinin olanaksiz olduguna dikkati çeken Yrd. Doç. Dr. Hazar, açiklamasini söyle sürdürdü:

“Kentteki insanlarin tanik olabildigimiz tek hareketli ani, duraktan kalkmakta olan dolmus ya da otobüse yetismek için kosmasidir. Kentlerde, sabah evdekilerle vedalasip kendini asansöre atan asansörden inip otomobiline binen, tekrar asansöre binip isyerine çikip masasina oturan ve aksam bunu tersine yineleyen insan tipi çogunlukta. Bu yasam tarzi, insanin solunum ve sindirim sistemlerinin fonksiyonlarini gerektigi gibi yerine getirebilmesi için hareketli bir yasam sürmesi gerektigi gerçegiyle bagdasmiyor.”

HALK SAGLIGI SORUNU

Yrd. Doç. Dr. Hazar, hareketsiz yasamin, hava kirliligi, sigara ve alkol kullanimi gibi diger bazi olumsuzluklarla birlikte düsünüldügünde en ciddi ve en yaygin toplum sagligi sorunu oldugunu savundu. Hareketli yasamin, en etkili koruyucu hekimlik uygulamasi oldugunu, bireyin bagisiklik sistemini güçlendirerek hastaliklardan korunma sagladigini ifade eden Yrd.Doç.Dr. Hazar, söyle dedi:

“Hareketli yasami benimseyen toplumlarin yaptigi saglik harcamasi, hareketsiz yasayan toplumlarinkine oranla çok daha az. Ülkelerin tanitimi açisindan büyük önem tasiyan uluslararasi sportif basarilar, spora ve egzersize önem veren toplumlarin bireyleri tarafindan elde edilmekte.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası