Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


En fazla elimizden yaralaniyoruz

Türkiye’de travmalarda yüzde 40, is kazalarinda yüzde 60 oraninda el yaralanmalari görüldügü bildirildi.

Doç. Dr. Sait Ada, kaza ve yaralanmada görülen uzuv kopmalarinda ilk alti saatin kritik bir süreç oldugunu kaydetti. Kopan uzvun, su ve alkol içinde tasinmasinin yanlis oldugunu hatirlatan Ada, “Kopan parça buz dolu naylon torbaya konulmali. Buz dolu torbanin ikinci bir naylon torbaya konularak agzi sikica baglanmali ve en yakin saglik kurulusuna ulastirilmalidir” dedi.

El Microcerrahi, Ortopedi ve Travmatoloji Hastanesi Bashekimi Doç. Dr. Sait Ada, Türkiye’de travmatolojik yaralanmalara karsi kurulan ilkyardim hastanelerinde “istenen basarinin saglanamadigini” belirtti. Evde, iste, trafik kazalarinda yasanan travmalar ile genel yaralanmalarda aninda müdahalenin önemli oldugunu kaydeden Doç. Dr. Ada, “Saglik Bakanligi, kaza ve yaralanmalara aninda müdahale etmek için Ankara ve Izmir’de trafik hastaneleri adi altinda birkaç kez deneme yapti, ama daha sonra bunlar devlet hastanelerine dönüstü” dedi. “Travmatolojik örgütlenmeyi basaramadik” diye Doç. Dr. Ada, sunlari söyledi:

UZUV KOPMALARI

“Türkiye’de travmalarda yüzde 40 el, yüzde 30 bacak, diz, ayak, yüzde 10 hem el hem de bacak yaralanmalari yasaniyor. Yüzde 20 oraninda da bas, boyun travmalari görülüyor. Is kazalarinda ise el yaralanmalari yüzde 60-70’lere yükseliyor. Kaza ve yaralanmada acil tedavisi çok önem tasiyor. Uzuv kopmalarinda ilk alti saat kritik süreçtir. Bu süreçte mutlaka uzman kisilerce müdahale edilmeli, damarlar dikilmelidir.”

Bashekim Ada, kopan parmak veya elin, 12-24 saat içinde kas dokusuna uygun soguk zincirinde tasinmasiyla yeniden islevine kavusabilecegini söyledi. Kopan uzvun, su ve alkol içinde tasinmasinin yanlis oldugunu, “sisme ve deformasyona” ugradigini hatirlatan Ada, “Kopan parça mutlaka soguk zinciri içinde tasinmalidir. Basit yöntemle nemli bir beze sarilan kopan uzuv, naylon torbaya konulmali. Torba, buz dolu ikinci bir torbanin içine konarak agzi sikica baglanmali ve en yakin saglik kurulusuna ulastirilmalidir” dedi.

Doç. Dr. Ada, kopan uzvun ameliyati sonrasinda uzun süren rehabilitasyonla eski özelligine kavusmasinin önemli oldugunu, fizik tedavinin yani sira psikolojik destek uygulanmasi gerektigini de dile getirdi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası