Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


En fazla elimizden yaralaniyoruz

Türkiye’de travmalarda yüzde 40, is kazalarinda yüzde 60 oraninda el yaralanmalari görüldügü bildirildi.

Doç. Dr. Sait Ada, kaza ve yaralanmada görülen uzuv kopmalarinda ilk alti saatin kritik bir süreç oldugunu kaydetti. Kopan uzvun, su ve alkol içinde tasinmasinin yanlis oldugunu hatirlatan Ada, “Kopan parça buz dolu naylon torbaya konulmali. Buz dolu torbanin ikinci bir naylon torbaya konularak agzi sikica baglanmali ve en yakin saglik kurulusuna ulastirilmalidir” dedi.

El Microcerrahi, Ortopedi ve Travmatoloji Hastanesi Bashekimi Doç. Dr. Sait Ada, Türkiye’de travmatolojik yaralanmalara karsi kurulan ilkyardim hastanelerinde “istenen basarinin saglanamadigini” belirtti. Evde, iste, trafik kazalarinda yasanan travmalar ile genel yaralanmalarda aninda müdahalenin önemli oldugunu kaydeden Doç. Dr. Ada, “Saglik Bakanligi, kaza ve yaralanmalara aninda müdahale etmek için Ankara ve Izmir’de trafik hastaneleri adi altinda birkaç kez deneme yapti, ama daha sonra bunlar devlet hastanelerine dönüstü” dedi. “Travmatolojik örgütlenmeyi basaramadik” diye Doç. Dr. Ada, sunlari söyledi:

UZUV KOPMALARI

“Türkiye’de travmalarda yüzde 40 el, yüzde 30 bacak, diz, ayak, yüzde 10 hem el hem de bacak yaralanmalari yasaniyor. Yüzde 20 oraninda da bas, boyun travmalari görülüyor. Is kazalarinda ise el yaralanmalari yüzde 60-70’lere yükseliyor. Kaza ve yaralanmada acil tedavisi çok önem tasiyor. Uzuv kopmalarinda ilk alti saat kritik süreçtir. Bu süreçte mutlaka uzman kisilerce müdahale edilmeli, damarlar dikilmelidir.”

Bashekim Ada, kopan parmak veya elin, 12-24 saat içinde kas dokusuna uygun soguk zincirinde tasinmasiyla yeniden islevine kavusabilecegini söyledi. Kopan uzvun, su ve alkol içinde tasinmasinin yanlis oldugunu, “sisme ve deformasyona” ugradigini hatirlatan Ada, “Kopan parça mutlaka soguk zinciri içinde tasinmalidir. Basit yöntemle nemli bir beze sarilan kopan uzuv, naylon torbaya konulmali. Torba, buz dolu ikinci bir torbanin içine konarak agzi sikica baglanmali ve en yakin saglik kurulusuna ulastirilmalidir” dedi.

Doç. Dr. Ada, kopan uzvun ameliyati sonrasinda uzun süren rehabilitasyonla eski özelligine kavusmasinin önemli oldugunu, fizik tedavinin yani sira psikolojik destek uygulanmasi gerektigini de dile getirdi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası