Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Masa basindan agrilarla kalkmayin

Oturus biçimi, mobilya ve isigin özelligi bel, kol sirt, bas, omuz ve göz agrilarina neden olabiliyor.

Masa veya bilgisayar basinda 45 dakikadan fazla kalmayin. Yumusama ve esneme egzersizleri yapip, gözlerinizi dinlendirin. Yazarken ya da bilgisayarin faresini kullanirken kendinizi sikmadan rahat, dik ya da hafif egimli durun. Gerekiyorsa sirti destekleyecek yastik kullanin. Bacak bacak üstüne atmak yerine ayaklari sarkitin ve iki ayagin yere basmasini saglayin.

Kocaeli Üniversitesi Tip Fakültesi Aile Hekimligi Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Süleyman Görpelioglu, ofiste çalisanlarin çalisma sartlari nedeniyle uzun süre masa basinda veya bilgisayar basinda kaldiklarini ifade ederek, bunun bazi olumsuz yanlari bulundugunu belirtti. Bütün islerin masada yapildigi hatta yemegin bile masadan kalkmadan yenildigine dikkat çeken Görpelioglu, “Ofiste çalisanlarin oturus biçimi, mobilya ve isigin özelligi bel, kol sirt, bas, omuz ve göz agrilarina neden olabiliyor” dedi. Bu tür rahatsizliklarin yasanmamasi için kol, sirt, ayak, bel gibi organlarin kullanilmasina dikkat edilmesi gerektigini ifade eden Görpelioglu, su önerilerde bulundu:

OTURUS BIÇIMI

“Kollar, rahat duruldugunda dirsekler 90 derecelik açi yapmali, kolun dirsekle bilek arasindaki kismi yere paralel olmalidir. Dik oturmali, arkasi ayarlanabilen koltuk kullanmali, koltugu fazla yatirmamalidir. Ayaklar için zemin düz olmali, ayaklar yere degmelidir. Kafanizi rahat ve omurganiza uygun tutun. Öne arkaya çok fazla egilmeyin. Ayarlanabilir koltugunuzu kalçaniz dizinizden birazcik yüksekte olacak sekilde ayarlayin. Koltugunuz öyle büyük olmali ki sirtiniz koltuga yasli iken dizinizin arkasi sandalyeye dayanmamali. Yazarken ya da bilgisayarin faresini kullanirken kendinizi sikmadan rahat, dik ya da hafif egimli durun. Bileklerinizi klavye üzerinde dinlendirmeyin.”

MOBILYA VE ISIK

Sandalyenin ayarlanabilir olmasi gerektigini dile getiren Prof. Dr. Görpelioglu, söyle devam etti:

“Özellikle oturdugunuz kismin yukari, asagiya oynayabilir, sirtinizi dayadiginiz bölümün ise öne arkaya egilebilir olmasina dikkat edin. Masanizin yüksekligi ile klavye rafi ayarlanabilmeli. Klavye dirseklerden az asagida olmali. Klavye düz ve size göre hafif egik olmalidir. Kagidi koydugunuz tutacagin ekrana yakin olmasi gerekir. En az göz, boyun ve omuz hareketi ile görünebiliyor olmasi gerekir. Çok fazla kagittan bilgisayara veri giren kisilerin ekranin yanina takilan kagit tutacaklarini kullanmalari tavsiye edilir. Yüksek görüs açisi okumayi kolaylastirir. Herseyden önce yeterli isik olmasina dikkat edilmelidir. Ideal olan ekrani karsiniza aldiginizda saginizda cam olmamasidir. Bu parlamayi engeller. Parlak ekran görüs alaninizi sinirlar ve göze zarar verir. Bilgisayarin faresi ve telefon çok uzakta olmamali, eger telefonla çok sik konusuluyorsa kulaklikli telefon kullanilmalidir. Ekran ve ekran filtresi iyi temizlenmelidir. Masa veya bilgisayar basinda 45 dakikadan fazla kalmayin. Mola vererek baska seylerle ilgilenin. Kaslarinizi esnetip, gözlerinizi dinlendirin.”

AGRILARLA BASETMEK

Prof. Dr. Görpelioglu, kisinin bas agrisina, kas gerginligi ve görüs alaninin az olmasi neden olabildigini ifade ederek, söyle devam etti:

“Bu durumda yumusama ve esneme hareketleri yapilmali. Kondisyon zayifligi, asabiyet ve gerginlik, öne egik durus bozuklugu omuz agrilari yaratabilir. Esneme egzersizi yapmak ve beden durusunu düzeltmek gerekir. Üst sirt agrisinin sebebi de kondisyon zayifligi, düzgün durus eksikligi de gerginlik yaratabilir. Bu durumda koltugu ayarlamak gerekir. Alt sirt agrisi, kambur oturmaktan kaynaklanir. Sirti destekleyecek yastik kullanilmali, yumusama ve esnetme egzersizi yapmali. Bacaklarda uyusukluk, bacak bacak üstüne atmaktan olabilir. Dolasimi engellememek için ayaklari sarkitmak ve iki ayagin yere basmasini saglamak gerekir. Klavyeye fazla sert vurmak parmak ucu agrisi yapabilir. El basparmagi ile bilek arasindaki uyusukluk, klavyeyi kullanirken basparmagi havada tutmaktan kaynaklanabilir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası