Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Masa basindan agrilarla kalkmayin

Oturus biçimi, mobilya ve isigin özelligi bel, kol sirt, bas, omuz ve göz agrilarina neden olabiliyor.

Masa veya bilgisayar basinda 45 dakikadan fazla kalmayin. Yumusama ve esneme egzersizleri yapip, gözlerinizi dinlendirin. Yazarken ya da bilgisayarin faresini kullanirken kendinizi sikmadan rahat, dik ya da hafif egimli durun. Gerekiyorsa sirti destekleyecek yastik kullanin. Bacak bacak üstüne atmak yerine ayaklari sarkitin ve iki ayagin yere basmasini saglayin.

Kocaeli Üniversitesi Tip Fakültesi Aile Hekimligi Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Süleyman Görpelioglu, ofiste çalisanlarin çalisma sartlari nedeniyle uzun süre masa basinda veya bilgisayar basinda kaldiklarini ifade ederek, bunun bazi olumsuz yanlari bulundugunu belirtti. Bütün islerin masada yapildigi hatta yemegin bile masadan kalkmadan yenildigine dikkat çeken Görpelioglu, “Ofiste çalisanlarin oturus biçimi, mobilya ve isigin özelligi bel, kol sirt, bas, omuz ve göz agrilarina neden olabiliyor” dedi. Bu tür rahatsizliklarin yasanmamasi için kol, sirt, ayak, bel gibi organlarin kullanilmasina dikkat edilmesi gerektigini ifade eden Görpelioglu, su önerilerde bulundu:

OTURUS BIÇIMI

“Kollar, rahat duruldugunda dirsekler 90 derecelik açi yapmali, kolun dirsekle bilek arasindaki kismi yere paralel olmalidir. Dik oturmali, arkasi ayarlanabilen koltuk kullanmali, koltugu fazla yatirmamalidir. Ayaklar için zemin düz olmali, ayaklar yere degmelidir. Kafanizi rahat ve omurganiza uygun tutun. Öne arkaya çok fazla egilmeyin. Ayarlanabilir koltugunuzu kalçaniz dizinizden birazcik yüksekte olacak sekilde ayarlayin. Koltugunuz öyle büyük olmali ki sirtiniz koltuga yasli iken dizinizin arkasi sandalyeye dayanmamali. Yazarken ya da bilgisayarin faresini kullanirken kendinizi sikmadan rahat, dik ya da hafif egimli durun. Bileklerinizi klavye üzerinde dinlendirmeyin.”

MOBILYA VE ISIK

Sandalyenin ayarlanabilir olmasi gerektigini dile getiren Prof. Dr. Görpelioglu, söyle devam etti:

“Özellikle oturdugunuz kismin yukari, asagiya oynayabilir, sirtinizi dayadiginiz bölümün ise öne arkaya egilebilir olmasina dikkat edin. Masanizin yüksekligi ile klavye rafi ayarlanabilmeli. Klavye dirseklerden az asagida olmali. Klavye düz ve size göre hafif egik olmalidir. Kagidi koydugunuz tutacagin ekrana yakin olmasi gerekir. En az göz, boyun ve omuz hareketi ile görünebiliyor olmasi gerekir. Çok fazla kagittan bilgisayara veri giren kisilerin ekranin yanina takilan kagit tutacaklarini kullanmalari tavsiye edilir. Yüksek görüs açisi okumayi kolaylastirir. Herseyden önce yeterli isik olmasina dikkat edilmelidir. Ideal olan ekrani karsiniza aldiginizda saginizda cam olmamasidir. Bu parlamayi engeller. Parlak ekran görüs alaninizi sinirlar ve göze zarar verir. Bilgisayarin faresi ve telefon çok uzakta olmamali, eger telefonla çok sik konusuluyorsa kulaklikli telefon kullanilmalidir. Ekran ve ekran filtresi iyi temizlenmelidir. Masa veya bilgisayar basinda 45 dakikadan fazla kalmayin. Mola vererek baska seylerle ilgilenin. Kaslarinizi esnetip, gözlerinizi dinlendirin.”

AGRILARLA BASETMEK

Prof. Dr. Görpelioglu, kisinin bas agrisina, kas gerginligi ve görüs alaninin az olmasi neden olabildigini ifade ederek, söyle devam etti:

“Bu durumda yumusama ve esneme hareketleri yapilmali. Kondisyon zayifligi, asabiyet ve gerginlik, öne egik durus bozuklugu omuz agrilari yaratabilir. Esneme egzersizi yapmak ve beden durusunu düzeltmek gerekir. Üst sirt agrisinin sebebi de kondisyon zayifligi, düzgün durus eksikligi de gerginlik yaratabilir. Bu durumda koltugu ayarlamak gerekir. Alt sirt agrisi, kambur oturmaktan kaynaklanir. Sirti destekleyecek yastik kullanilmali, yumusama ve esnetme egzersizi yapmali. Bacaklarda uyusukluk, bacak bacak üstüne atmaktan olabilir. Dolasimi engellememek için ayaklari sarkitmak ve iki ayagin yere basmasini saglamak gerekir. Klavyeye fazla sert vurmak parmak ucu agrisi yapabilir. El basparmagi ile bilek arasindaki uyusukluk, klavyeyi kullanirken basparmagi havada tutmaktan kaynaklanabilir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası