Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Masa basindan agrilarla kalkmayin

Oturus biçimi, mobilya ve isigin özelligi bel, kol sirt, bas, omuz ve göz agrilarina neden olabiliyor.

Masa veya bilgisayar basinda 45 dakikadan fazla kalmayin. Yumusama ve esneme egzersizleri yapip, gözlerinizi dinlendirin. Yazarken ya da bilgisayarin faresini kullanirken kendinizi sikmadan rahat, dik ya da hafif egimli durun. Gerekiyorsa sirti destekleyecek yastik kullanin. Bacak bacak üstüne atmak yerine ayaklari sarkitin ve iki ayagin yere basmasini saglayin.

Kocaeli Üniversitesi Tip Fakültesi Aile Hekimligi Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Süleyman Görpelioglu, ofiste çalisanlarin çalisma sartlari nedeniyle uzun süre masa basinda veya bilgisayar basinda kaldiklarini ifade ederek, bunun bazi olumsuz yanlari bulundugunu belirtti. Bütün islerin masada yapildigi hatta yemegin bile masadan kalkmadan yenildigine dikkat çeken Görpelioglu, “Ofiste çalisanlarin oturus biçimi, mobilya ve isigin özelligi bel, kol sirt, bas, omuz ve göz agrilarina neden olabiliyor” dedi. Bu tür rahatsizliklarin yasanmamasi için kol, sirt, ayak, bel gibi organlarin kullanilmasina dikkat edilmesi gerektigini ifade eden Görpelioglu, su önerilerde bulundu:

OTURUS BIÇIMI

“Kollar, rahat duruldugunda dirsekler 90 derecelik açi yapmali, kolun dirsekle bilek arasindaki kismi yere paralel olmalidir. Dik oturmali, arkasi ayarlanabilen koltuk kullanmali, koltugu fazla yatirmamalidir. Ayaklar için zemin düz olmali, ayaklar yere degmelidir. Kafanizi rahat ve omurganiza uygun tutun. Öne arkaya çok fazla egilmeyin. Ayarlanabilir koltugunuzu kalçaniz dizinizden birazcik yüksekte olacak sekilde ayarlayin. Koltugunuz öyle büyük olmali ki sirtiniz koltuga yasli iken dizinizin arkasi sandalyeye dayanmamali. Yazarken ya da bilgisayarin faresini kullanirken kendinizi sikmadan rahat, dik ya da hafif egimli durun. Bileklerinizi klavye üzerinde dinlendirmeyin.”

MOBILYA VE ISIK

Sandalyenin ayarlanabilir olmasi gerektigini dile getiren Prof. Dr. Görpelioglu, söyle devam etti:

“Özellikle oturdugunuz kismin yukari, asagiya oynayabilir, sirtinizi dayadiginiz bölümün ise öne arkaya egilebilir olmasina dikkat edin. Masanizin yüksekligi ile klavye rafi ayarlanabilmeli. Klavye dirseklerden az asagida olmali. Klavye düz ve size göre hafif egik olmalidir. Kagidi koydugunuz tutacagin ekrana yakin olmasi gerekir. En az göz, boyun ve omuz hareketi ile görünebiliyor olmasi gerekir. Çok fazla kagittan bilgisayara veri giren kisilerin ekranin yanina takilan kagit tutacaklarini kullanmalari tavsiye edilir. Yüksek görüs açisi okumayi kolaylastirir. Herseyden önce yeterli isik olmasina dikkat edilmelidir. Ideal olan ekrani karsiniza aldiginizda saginizda cam olmamasidir. Bu parlamayi engeller. Parlak ekran görüs alaninizi sinirlar ve göze zarar verir. Bilgisayarin faresi ve telefon çok uzakta olmamali, eger telefonla çok sik konusuluyorsa kulaklikli telefon kullanilmalidir. Ekran ve ekran filtresi iyi temizlenmelidir. Masa veya bilgisayar basinda 45 dakikadan fazla kalmayin. Mola vererek baska seylerle ilgilenin. Kaslarinizi esnetip, gözlerinizi dinlendirin.”

AGRILARLA BASETMEK

Prof. Dr. Görpelioglu, kisinin bas agrisina, kas gerginligi ve görüs alaninin az olmasi neden olabildigini ifade ederek, söyle devam etti:

“Bu durumda yumusama ve esneme hareketleri yapilmali. Kondisyon zayifligi, asabiyet ve gerginlik, öne egik durus bozuklugu omuz agrilari yaratabilir. Esneme egzersizi yapmak ve beden durusunu düzeltmek gerekir. Üst sirt agrisinin sebebi de kondisyon zayifligi, düzgün durus eksikligi de gerginlik yaratabilir. Bu durumda koltugu ayarlamak gerekir. Alt sirt agrisi, kambur oturmaktan kaynaklanir. Sirti destekleyecek yastik kullanilmali, yumusama ve esnetme egzersizi yapmali. Bacaklarda uyusukluk, bacak bacak üstüne atmaktan olabilir. Dolasimi engellememek için ayaklari sarkitmak ve iki ayagin yere basmasini saglamak gerekir. Klavyeye fazla sert vurmak parmak ucu agrisi yapabilir. El basparmagi ile bilek arasindaki uyusukluk, klavyeyi kullanirken basparmagi havada tutmaktan kaynaklanabilir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası