Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sigaradan da radyasyon aliyoruz

Bir paket sigaradan akciger filmi çektirmis kadar radyasyon alindigi belirtildi. Öte yandan cep telefonlari masum bulundu.

Doç. Dr. Çetin Çelenk, cep telefonlarindan sanildigi gibi fazla bir radyasyon alinmadigini, televizyondan ise alindigini söyledi. Yasadigimiz dönemde radyasyonun etkisinden tamamen kurtulmanin mümkün olmadigini belirten Çelenk, asil mücadele edilmesi gerekenin sigaradan alinan radyasyon olduguna dikkat çekti.

Ondokuz Mayis Üniversitesi (OMÜ) Radyoloji Anabilim Dali Ögretim Üyesi Doç. Dr. Çetin Çelenk, Samsun Aydinlar Ocagi tarafindan düzenlenen “Radyasyon ve Insan Sagligi” konulu konferansta, radyasyonun insan sagligi üzerindeki etkilerine deginerek bu etkilerin alinan radyasyonun siddetine ve süresine bagli bulundugunu belirtti.

Uzayin derinliklerinden gelen kozmik isinlar, günes isinlari, yeryüzündeki bazi kayalar ve madenlerin dogal radyasyon kaynaklari oldugunu anlatan Çelenk, nükleer santraller, tedavi ve teshis araçlarindan ortaya çikan radyasyonlarin ise yapay radyasyonlar oldugunu kaydetti.

Etkileri

Radyasyonun insanlar üzerinde, ciltte kizariklik, bulanti, kusma, istahsizlik, kan elemanlarinda azalma ve ölüme kadar kisa süreli etkileri bulundugunu ifade eden Çelenk, radyasyonun uzun süreli etkilerinin ise genetik bozukluklar ve kanser gibi durumlar oldugunu söyledi.

Radyasyonun en çok kan, üreme hücreleri ve anne karnindaki bebekler gibi genç hücreler üzerinde etkili olduguna dikkat çeken Çelenk, hastalarin gereksiz radyasyona maruz birakilmamalarini kaydetti.

Çelenk, yasadigimiz dönemde radyasyonun etkisinden tamamen kurtulmanin mümkün olmadigini belirterek, asil mücadele edilmesi gereken seyin sigaradan alinan radyasyon olduguna dikkat çekti.

Cep telefonu ve televizyon

“Bir paket sigaradan akciger filmi çektirmis kadar radyasyon aliniyor” diyen Çelenk, cep telefonlarindan sanildigi gibi fazla bir radyasyon alinmadigini, televizyondan ise alindigini belirtti. Çelenk, buna ragmen cep telefonlarinin çok sik ve sürekli kullanilmasinin zararli olabilecegine de dikkat çekti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası