Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sigaradan da radyasyon aliyoruz

Bir paket sigaradan akciger filmi çektirmis kadar radyasyon alindigi belirtildi. Öte yandan cep telefonlari masum bulundu.

Doç. Dr. Çetin Çelenk, cep telefonlarindan sanildigi gibi fazla bir radyasyon alinmadigini, televizyondan ise alindigini söyledi. Yasadigimiz dönemde radyasyonun etkisinden tamamen kurtulmanin mümkün olmadigini belirten Çelenk, asil mücadele edilmesi gerekenin sigaradan alinan radyasyon olduguna dikkat çekti.

Ondokuz Mayis Üniversitesi (OMÜ) Radyoloji Anabilim Dali Ögretim Üyesi Doç. Dr. Çetin Çelenk, Samsun Aydinlar Ocagi tarafindan düzenlenen “Radyasyon ve Insan Sagligi” konulu konferansta, radyasyonun insan sagligi üzerindeki etkilerine deginerek bu etkilerin alinan radyasyonun siddetine ve süresine bagli bulundugunu belirtti.

Uzayin derinliklerinden gelen kozmik isinlar, günes isinlari, yeryüzündeki bazi kayalar ve madenlerin dogal radyasyon kaynaklari oldugunu anlatan Çelenk, nükleer santraller, tedavi ve teshis araçlarindan ortaya çikan radyasyonlarin ise yapay radyasyonlar oldugunu kaydetti.

Etkileri

Radyasyonun insanlar üzerinde, ciltte kizariklik, bulanti, kusma, istahsizlik, kan elemanlarinda azalma ve ölüme kadar kisa süreli etkileri bulundugunu ifade eden Çelenk, radyasyonun uzun süreli etkilerinin ise genetik bozukluklar ve kanser gibi durumlar oldugunu söyledi.

Radyasyonun en çok kan, üreme hücreleri ve anne karnindaki bebekler gibi genç hücreler üzerinde etkili olduguna dikkat çeken Çelenk, hastalarin gereksiz radyasyona maruz birakilmamalarini kaydetti.

Çelenk, yasadigimiz dönemde radyasyonun etkisinden tamamen kurtulmanin mümkün olmadigini belirterek, asil mücadele edilmesi gereken seyin sigaradan alinan radyasyon olduguna dikkat çekti.

Cep telefonu ve televizyon

“Bir paket sigaradan akciger filmi çektirmis kadar radyasyon aliniyor” diyen Çelenk, cep telefonlarindan sanildigi gibi fazla bir radyasyon alinmadigini, televizyondan ise alindigini belirtti. Çelenk, buna ragmen cep telefonlarinin çok sik ve sürekli kullanilmasinin zararli olabilecegine de dikkat çekti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası