Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocuk istismari ve ihmali

Türkiye’de 16 bin çocuk arasinda yapilan arastirmada, istismara ugrama oraninin yüzde 33 oldugu belirlendi.

Adli Tip Kurumu Baskanligi ve UNICEF’in düzenledigi seminerde, 70’e yakin adli tip uzmani, hukukçu, çocuk psikiyatrist, pediatrist, jinekolog, çocuk cerrahi ve çocuk doktoru, fiziksel, cinsel ve duygusal istismara ugramis çocuklarla görüsme ilkeleri, hukuksal boyutu, adli degerlendirme ve rehabilitasyon süreci konusunda bilgilendirilecek.

Adli Tip Kurumu Baskani Keramettin Kurt, Nevsehir Kapadokya Dedeman Otel’de baslayan seminerde yaptigi konusmada, günümüzde çocuklarin da yetiskinler gibi uygar, siyasal, toplumsal, kültürel ve ekonomik haklardan yararlanmasi gerektigini belirterek, son yillarda bu alanda çalismalar yapildigini kaydetti. Kurt, Çocuk Haklari Sözlesmesi’nin 2 Eylül 1990 tarihinde uluslararasi statüye kavustugunu animsatarak, bu sözlesmenin, çocuklara yönelik tutum ve davranislara iliskin evrensel standartlari derleyip, tek bir hukuk metninde toplayan ve baglayici olan ilk belge niteligi tasidigini belirtti.

Türkiye'deki çalismalar yeni

Çocuklarin karsi karsiya kaldiklari istismarlarin genellikle fiziksel, cinsel, duygusal alanlarda meydana geldigini ifade eden Kurt, dünyada 100 yillik geçmisi bulunan istismara yönelik çalismalarin, Türkiye’de oldukça yeni oldugunu bildirdi. Bugüne kadar gerek kayitlarin yetersizligi ve gerekse akademik olarak bu tür çalismalarin yapilmamis olmasinin, Türkiye’deki rakamsal verilerin tam olarak ortaya konulmasini zorlastirdigina dikkat çeken Kurt, özellikle son yillarda çocuklara yönelik istismar ve ihmalle ilgili etkin çalismalar yapildigini söyledi. Kurt, Türkiye’de 16 bin çocuk arasinda yapilan arastirmada, çocuklarin istismara ugrama oraninin yüzde 33 olarak belirlendigini söyledi.

Kisilerin bilinçlendirilmesi

UNICEF Türkiye Temsilcisi Edmond McLoughney de, Adli Tip Kurumu ile UNICEF’in isbirliginde sürdürülen projenin, Türkiye’deki istismar ve ihmale ugramis çocuklarin gereksinimlerinin karsilanmasina yönelik olarak uygulamaya konuldugunu belirtti. Çocuk istismari ve ihmalinin giderek artan bir konu oldugunu dile getiren McLoughney, kisilerin bu konuda bilinçlendirilmesi ile istismar ve ihmale yönelik saptamalarin daha net sekilde ortaya kondugunu kaydetti.

McLoughney, projede ayrica, çocuklarin yasadiklari travmayi daha çabuk atlatmalarinin hedeflendigini de bildirdi. Seminerde, üniversite, devlet, SSK hastaneleri ile çesitli kurumlardan 70’e yakin adli tip uzmani, hukukçu, çocuk psikiyatrist, pediatrist, jinekolog, çocuk cerrahi ve çocuk doktoru, çocuklarda fiziksel, cinsel ve duygusal istismarin yani sira, istismara ugramis çocuklarla görüsme ilkeleri, hukuksal boyutu, adli degerlendirme ve rehabilitasyon sürecine katilan kuruluslar ve uygulamalari konularinda bilgilendirilecek.

Kaynak : NTVMSNBC
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası