Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocuk istismari ve ihmali

Türkiye’de 16 bin çocuk arasinda yapilan arastirmada, istismara ugrama oraninin yüzde 33 oldugu belirlendi.

Adli Tip Kurumu Baskanligi ve UNICEF’in düzenledigi seminerde, 70’e yakin adli tip uzmani, hukukçu, çocuk psikiyatrist, pediatrist, jinekolog, çocuk cerrahi ve çocuk doktoru, fiziksel, cinsel ve duygusal istismara ugramis çocuklarla görüsme ilkeleri, hukuksal boyutu, adli degerlendirme ve rehabilitasyon süreci konusunda bilgilendirilecek.

Adli Tip Kurumu Baskani Keramettin Kurt, Nevsehir Kapadokya Dedeman Otel’de baslayan seminerde yaptigi konusmada, günümüzde çocuklarin da yetiskinler gibi uygar, siyasal, toplumsal, kültürel ve ekonomik haklardan yararlanmasi gerektigini belirterek, son yillarda bu alanda çalismalar yapildigini kaydetti. Kurt, Çocuk Haklari Sözlesmesi’nin 2 Eylül 1990 tarihinde uluslararasi statüye kavustugunu animsatarak, bu sözlesmenin, çocuklara yönelik tutum ve davranislara iliskin evrensel standartlari derleyip, tek bir hukuk metninde toplayan ve baglayici olan ilk belge niteligi tasidigini belirtti.

Türkiye'deki çalismalar yeni

Çocuklarin karsi karsiya kaldiklari istismarlarin genellikle fiziksel, cinsel, duygusal alanlarda meydana geldigini ifade eden Kurt, dünyada 100 yillik geçmisi bulunan istismara yönelik çalismalarin, Türkiye’de oldukça yeni oldugunu bildirdi. Bugüne kadar gerek kayitlarin yetersizligi ve gerekse akademik olarak bu tür çalismalarin yapilmamis olmasinin, Türkiye’deki rakamsal verilerin tam olarak ortaya konulmasini zorlastirdigina dikkat çeken Kurt, özellikle son yillarda çocuklara yönelik istismar ve ihmalle ilgili etkin çalismalar yapildigini söyledi. Kurt, Türkiye’de 16 bin çocuk arasinda yapilan arastirmada, çocuklarin istismara ugrama oraninin yüzde 33 olarak belirlendigini söyledi.

Kisilerin bilinçlendirilmesi

UNICEF Türkiye Temsilcisi Edmond McLoughney de, Adli Tip Kurumu ile UNICEF’in isbirliginde sürdürülen projenin, Türkiye’deki istismar ve ihmale ugramis çocuklarin gereksinimlerinin karsilanmasina yönelik olarak uygulamaya konuldugunu belirtti. Çocuk istismari ve ihmalinin giderek artan bir konu oldugunu dile getiren McLoughney, kisilerin bu konuda bilinçlendirilmesi ile istismar ve ihmale yönelik saptamalarin daha net sekilde ortaya kondugunu kaydetti.

McLoughney, projede ayrica, çocuklarin yasadiklari travmayi daha çabuk atlatmalarinin hedeflendigini de bildirdi. Seminerde, üniversite, devlet, SSK hastaneleri ile çesitli kurumlardan 70’e yakin adli tip uzmani, hukukçu, çocuk psikiyatrist, pediatrist, jinekolog, çocuk cerrahi ve çocuk doktoru, çocuklarda fiziksel, cinsel ve duygusal istismarin yani sira, istismara ugramis çocuklarla görüsme ilkeleri, hukuksal boyutu, adli degerlendirme ve rehabilitasyon sürecine katilan kuruluslar ve uygulamalari konularinda bilgilendirilecek.

Kaynak : NTVMSNBC
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası