Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bel agrisi kendiliginden iyilesir mi?

Uzmanlara göre bel fitigi tedavisinde hangi yöntem kullanilirsa kullanilsin vucut kendini iyilestiriyor.

Eriskinlerin yüzde 80'inin yakindigi bel agrisinda en güvenilir tedavinin, vücudun kendini iyilestirici gücü oldugu bildiriliyor.

Uzmanlar, bel fitiginin, 30-50 yaslari arasinda çok sik görüldügünü ifade ederek, hastaligin en önemli belirtilerini 'Bacakta agri, uyusma ve karincalanma' olarak siraliyor. MR'in bel fitigi göstermesiyle yetinilmemesi gerektigini belirten uzmanlar, muayenede, 'Omurilikten çikan sinir köklerinin baski altinda ve bacak reflekslerinin anormal olusu, bacakta his azalisinin yani sira, bacakta kas kuvvetinin ve hareketin azalisi' bulgularinin da olmasi gerektigini vurguluyor. Uzmanlar, ancak MR ve muayene bulgulari uyumluysa bel fitigi düsünülebilecegini kaydediyor.

Bel agrisi olanlarin çogunun en geç 6 hafta içinde islerine döndüklerini anlatan uzmanlar, ancak yüzde birkaçinin islerine geri dönemediklerini bildiriyor. Bunun, had (akut) bel agrisi olan hastalarin üzülmemesi anlamina geldigini vurgulayan uzmanlar, "Büyük ihtimalle iyileseceklerdir. Kötü olani sudur: Tekrarlamalar siktir, hastalarin çogunlugunda bir gün yine bel agrisi baslar. Neyse ki bu tekrarlar da ilk bel agrisi gibi hizla ve hatta kendiliginden iyilesir" diyor.

BIR YIL IÇINDE IYILESME

Uzmanlar, son çalismalarin, bel fitigi olanlarda bile kendiliginden iyilesmenin kural oldugunu ortaya koydugunu savunuyor. MR çalismalarina göre, omurlararasi diskin fitik yapmis (yerinden kaymis) bölümünün zamanla kendiliginden büzüldügünü ve hastalarin yüzde 90'inin bir yil içinde iyilestigini ifade eden uzmanlar, agriya yol açan bel fitiklarinin yalnizca yüzde 10'unun ameliyat gerektirdigini kaydediyor.

Hemen herkeste bel agrisi oldugunu belirten uzmanlar, hastaya disini sikmasi, en çok birkaç haftada agrinin kendiliginden geçeceginin anlatilmasi gerektigini bildiriyor. Bazi doktorlarin hastaya, 'iki aspirin al ve sabah beni ara' seklindeki kliselesmis tavsiyelerde bulundugunu hatirlatan uzmanlar, aslinda daha olumlu yaklasimin, 'Gerek duydukça agri haplari al. Kendini formda tut, had bel agrilarinda yatip agrinin geçmesini bekleme, günlük islerine devam et ve bir hafta içinde olacak degisiklikleri bana bildir' seklindeki davranis oldugunu savunuyor.

HANGI DURUMLARDA AMELIYAT?

Uzmanlar, 'BT veya MR'da bel fitigi, bu bel fitigina uyan bir agri, omurilikten çikan sinir köklerinin baski altinda olusu ve ameliyat disi tedavilere 6 hafta cevap vermemek' gibi sartlarin ameliyat için gerekli oldugunu ifade ediyor. Bu gibi hastalarda ameliyatin, agriyi daha hizli geçirdigini anlatan uzmanlar, bu sartlara uymayan birçok hastanin da ameliyat edildigine dikkat çekerek, bu yüzden, dogal olarak, agrinin sebebi bel fitigi degilse, ameliyatin agriyi geçiremedigini kaydediyor.

Had veya kronik bel agrisinin önlenme tedavisinde egzersizin çok önemli oldugunu da belirten uzmanlar, genel olarak gelistirici aerobikle birlikte, sirt kaslarini kuvvetlendirici özel egzersizler uygulanmasi gerektigini bildiriyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası