Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bel agrisi kendiliginden iyilesir mi?

Uzmanlara göre bel fitigi tedavisinde hangi yöntem kullanilirsa kullanilsin vucut kendini iyilestiriyor.

Eriskinlerin yüzde 80'inin yakindigi bel agrisinda en güvenilir tedavinin, vücudun kendini iyilestirici gücü oldugu bildiriliyor.

Uzmanlar, bel fitiginin, 30-50 yaslari arasinda çok sik görüldügünü ifade ederek, hastaligin en önemli belirtilerini 'Bacakta agri, uyusma ve karincalanma' olarak siraliyor. MR'in bel fitigi göstermesiyle yetinilmemesi gerektigini belirten uzmanlar, muayenede, 'Omurilikten çikan sinir köklerinin baski altinda ve bacak reflekslerinin anormal olusu, bacakta his azalisinin yani sira, bacakta kas kuvvetinin ve hareketin azalisi' bulgularinin da olmasi gerektigini vurguluyor. Uzmanlar, ancak MR ve muayene bulgulari uyumluysa bel fitigi düsünülebilecegini kaydediyor.

Bel agrisi olanlarin çogunun en geç 6 hafta içinde islerine döndüklerini anlatan uzmanlar, ancak yüzde birkaçinin islerine geri dönemediklerini bildiriyor. Bunun, had (akut) bel agrisi olan hastalarin üzülmemesi anlamina geldigini vurgulayan uzmanlar, "Büyük ihtimalle iyileseceklerdir. Kötü olani sudur: Tekrarlamalar siktir, hastalarin çogunlugunda bir gün yine bel agrisi baslar. Neyse ki bu tekrarlar da ilk bel agrisi gibi hizla ve hatta kendiliginden iyilesir" diyor.

BIR YIL IÇINDE IYILESME

Uzmanlar, son çalismalarin, bel fitigi olanlarda bile kendiliginden iyilesmenin kural oldugunu ortaya koydugunu savunuyor. MR çalismalarina göre, omurlararasi diskin fitik yapmis (yerinden kaymis) bölümünün zamanla kendiliginden büzüldügünü ve hastalarin yüzde 90'inin bir yil içinde iyilestigini ifade eden uzmanlar, agriya yol açan bel fitiklarinin yalnizca yüzde 10'unun ameliyat gerektirdigini kaydediyor.

Hemen herkeste bel agrisi oldugunu belirten uzmanlar, hastaya disini sikmasi, en çok birkaç haftada agrinin kendiliginden geçeceginin anlatilmasi gerektigini bildiriyor. Bazi doktorlarin hastaya, 'iki aspirin al ve sabah beni ara' seklindeki kliselesmis tavsiyelerde bulundugunu hatirlatan uzmanlar, aslinda daha olumlu yaklasimin, 'Gerek duydukça agri haplari al. Kendini formda tut, had bel agrilarinda yatip agrinin geçmesini bekleme, günlük islerine devam et ve bir hafta içinde olacak degisiklikleri bana bildir' seklindeki davranis oldugunu savunuyor.

HANGI DURUMLARDA AMELIYAT?

Uzmanlar, 'BT veya MR'da bel fitigi, bu bel fitigina uyan bir agri, omurilikten çikan sinir köklerinin baski altinda olusu ve ameliyat disi tedavilere 6 hafta cevap vermemek' gibi sartlarin ameliyat için gerekli oldugunu ifade ediyor. Bu gibi hastalarda ameliyatin, agriyi daha hizli geçirdigini anlatan uzmanlar, bu sartlara uymayan birçok hastanin da ameliyat edildigine dikkat çekerek, bu yüzden, dogal olarak, agrinin sebebi bel fitigi degilse, ameliyatin agriyi geçiremedigini kaydediyor.

Had veya kronik bel agrisinin önlenme tedavisinde egzersizin çok önemli oldugunu da belirten uzmanlar, genel olarak gelistirici aerobikle birlikte, sirt kaslarini kuvvetlendirici özel egzersizler uygulanmasi gerektigini bildiriyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası