Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bel agrisi kendiliginden iyilesir mi?

Uzmanlara göre bel fitigi tedavisinde hangi yöntem kullanilirsa kullanilsin vucut kendini iyilestiriyor.

Eriskinlerin yüzde 80'inin yakindigi bel agrisinda en güvenilir tedavinin, vücudun kendini iyilestirici gücü oldugu bildiriliyor.

Uzmanlar, bel fitiginin, 30-50 yaslari arasinda çok sik görüldügünü ifade ederek, hastaligin en önemli belirtilerini 'Bacakta agri, uyusma ve karincalanma' olarak siraliyor. MR'in bel fitigi göstermesiyle yetinilmemesi gerektigini belirten uzmanlar, muayenede, 'Omurilikten çikan sinir köklerinin baski altinda ve bacak reflekslerinin anormal olusu, bacakta his azalisinin yani sira, bacakta kas kuvvetinin ve hareketin azalisi' bulgularinin da olmasi gerektigini vurguluyor. Uzmanlar, ancak MR ve muayene bulgulari uyumluysa bel fitigi düsünülebilecegini kaydediyor.

Bel agrisi olanlarin çogunun en geç 6 hafta içinde islerine döndüklerini anlatan uzmanlar, ancak yüzde birkaçinin islerine geri dönemediklerini bildiriyor. Bunun, had (akut) bel agrisi olan hastalarin üzülmemesi anlamina geldigini vurgulayan uzmanlar, "Büyük ihtimalle iyileseceklerdir. Kötü olani sudur: Tekrarlamalar siktir, hastalarin çogunlugunda bir gün yine bel agrisi baslar. Neyse ki bu tekrarlar da ilk bel agrisi gibi hizla ve hatta kendiliginden iyilesir" diyor.

BIR YIL IÇINDE IYILESME

Uzmanlar, son çalismalarin, bel fitigi olanlarda bile kendiliginden iyilesmenin kural oldugunu ortaya koydugunu savunuyor. MR çalismalarina göre, omurlararasi diskin fitik yapmis (yerinden kaymis) bölümünün zamanla kendiliginden büzüldügünü ve hastalarin yüzde 90'inin bir yil içinde iyilestigini ifade eden uzmanlar, agriya yol açan bel fitiklarinin yalnizca yüzde 10'unun ameliyat gerektirdigini kaydediyor.

Hemen herkeste bel agrisi oldugunu belirten uzmanlar, hastaya disini sikmasi, en çok birkaç haftada agrinin kendiliginden geçeceginin anlatilmasi gerektigini bildiriyor. Bazi doktorlarin hastaya, 'iki aspirin al ve sabah beni ara' seklindeki kliselesmis tavsiyelerde bulundugunu hatirlatan uzmanlar, aslinda daha olumlu yaklasimin, 'Gerek duydukça agri haplari al. Kendini formda tut, had bel agrilarinda yatip agrinin geçmesini bekleme, günlük islerine devam et ve bir hafta içinde olacak degisiklikleri bana bildir' seklindeki davranis oldugunu savunuyor.

HANGI DURUMLARDA AMELIYAT?

Uzmanlar, 'BT veya MR'da bel fitigi, bu bel fitigina uyan bir agri, omurilikten çikan sinir köklerinin baski altinda olusu ve ameliyat disi tedavilere 6 hafta cevap vermemek' gibi sartlarin ameliyat için gerekli oldugunu ifade ediyor. Bu gibi hastalarda ameliyatin, agriyi daha hizli geçirdigini anlatan uzmanlar, bu sartlara uymayan birçok hastanin da ameliyat edildigine dikkat çekerek, bu yüzden, dogal olarak, agrinin sebebi bel fitigi degilse, ameliyatin agriyi geçiremedigini kaydediyor.

Had veya kronik bel agrisinin önlenme tedavisinde egzersizin çok önemli oldugunu da belirten uzmanlar, genel olarak gelistirici aerobikle birlikte, sirt kaslarini kuvvetlendirici özel egzersizler uygulanmasi gerektigini bildiriyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası