Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kan kanserinde bilinmesi gerekenler

Arastirmalar kan kanserlerinin tedavisindeki basarinin yüzde 40-90 arasinda degistigini gösteriyor.

Halsizlik, yorgunluk, nefes darligi, çarpinti, enfeksiyon, ates, alisilmadik kanamalar, vücutta morarmalar, boyun, koltuk alti ve kasik bölgelerinde lenf bezlerinde agrisiz büyüme kan kanserlerinin en önemli belirtileri sayiliyor.

Her 100 bin kisiden 2-10’unda görülen kan kanserlerinin olusumunda, giderek artan çevresel kirliligin önemli bir rolü oldugu belirtiliyor. Benzen içeren kimyasal maddeler, radyasyon, elektromanyetik alanlar; down sendromu gibi bazi kalitimsal hastaliklar ve kemoterapi uygulamasi, lösemi ve lenfomalardan olusan kan kanserlerinin riskini artiriyor.

Kan kanserleri halsizlik, yorgunluk, nefes darligi, çarpinti, enfeksiyon, ates, alisilmadik kanamalar, vücutta morarmalar, boyun, koltuk alti ve kasik bölgelerinde lenf bezlerinde agrisiz büyüme gibi belirtilerle ortaya çikiyor.

Acibadem Hastanesi Kadiköy'de görev yapan Iç Hastaliklari ve Hematoloji uzmani Doç. Dr. Siret Ratip

Kan kanserlerinin erken tanisinin önemli olduguna dikkat çeken Acibadem Hastanesi Kadiköy’de görev yapan Iç Hastaliklari ve Hematoloji uzmani Doç. Dr. Siret Ratip, “Erken tani kan kanserlerinin tedavisindeki basari oranini yükseltiyor. Arastirmalar kan kanserlerinin tedavisindeki basari oraninin yüzde 40-90 arasinda degistigini gösteriyor” diye konusuyor.

Lösemilerin olusum mekanizmasi

Kan kanserini olusturan lösemilerin kemik iliginden, lenfomalarin ise genellikle lenf bezleri ve bazen de kemik iliginden kaynaklandigini belirten Doç. Dr. Siret Ratip, löseminin olusum mekanizmasi ve belirtileriyle ilgili olarak su bilgileri veriyor:

“Kandaki hücre çesitlerinin üretiminden sorumlu olan kemik iliginde her an binlerce hücre üretilmektedir. Bu hücrelerin üretiminden sorumlu ve anne hücre olarak tanimlanabilecek stem hücrelerde olusan kanser lösemi olarak tanimlanir. Lösemide stem hücreler, vücut kontrolü disina çikip bagimsizlik kazanir ve sayica kontrolsüz olarak artar. Bu durumda olgunlasma ve çalisma kapasitesi olmayan binlerce kanser hücresi kemik iligini doldurur ve normal hücre üretimini agir derecede aksatir. Kanda oksijen tasima sorumlulugu olan kirmizi hücrelerin eksikligi hastada halsizlik, yorgunluk, nefes darligi, çarpinti gibi sikayetlere neden olur. Enfeksiyonlarla çarpisma sorumlulugu olan beyaz hücrelerin eksikligi vücudun çesitli yerlerinde sik ve agir enfeksiyonlar ve atese zemin hazirlar. Kanamayi durdurmadan sorumlu olan trombositlerin eksikligi de kolay morarma ve alisilmadik derecede agir kanamalara neden olabilir.”

Lenfomalarin olusumu

Boyun, koltuk alti veya kasiktaki lenf bezlerinden birisi veya birden fazlasinin büyümesi ve büyümeye devam etmesi ile kendini gösteren lenf bezi kanserinin de erken tanisi büyük önem tasiyor.

Doç. Dr. Siret Ratip, “Lenf bezlerinin büyümesine neden olabilecek bir enfeksiyonun veya iltihabi hastaligin gösterilememesi ve lenf bezlerinin büyüklügünün zaman içinde artmaya devam etmesi lenfoma olasiligini düsündürmelidir. Ayrica istahsizlik, kilo kaybi, ates ve gece terlemeleri de hastalik belirtileri olabilmektedir” diye konusuyor.

Lösemi teptiler

Lösemiler akut miyeloid lösemi (AML) ve akut lenfoblastik lösemi (ALL) olarak ikiye ayriliyor.

AML ve ALL disinda kanda görülebilen Kronik miyeloid lösemi (KML) ve Miyelodisplastik sendromu (MDS) adli kan kanserine dönüsebilen çesitli kan hastaliklari da bulunuyor.

AML eriskin hastalarda kansere bagli ölümlerin yüzde 3’ünü olusturuyor. Hastalarin büyük çogunlugunda herhangi bir risk faktör görülmüyor. Ancak benzen içeren kimyasal maddeler, radyasyon, daha önce baska bir kanser çesidinin tedavisi amaci ile verilen kemoterapiler, down sendromu gibi bazi kalitimsal hastaliklar lösemi riskini artirici olabiliyor.

Doç. Dr. Siret Ratip, “Löseminin AML tipi daha çok eriskinlerde, ALL tipi ise çocuklarda görülmekte ve tersi oldugunda, yani AML çocukta ve ALL eriskinde görüldügünde, tedaviye yanit ve hastaliktan kurtulma olasiligi azalmaktadir. Lenf bezi tümörlerindeki risk faktörleri dis etkenler olarak lösemilere benzer nitelikte olmakla birlikte Epstein Barr Virüsü gibi bazi viral enfeksiyonlar lenfomalarin bazi çesitlerinde ayrica bir risk faktörü olusturmaktadir” diye konusuyor.

Kan kanserinde tedavi

Kan kanserinin tipi ne olursa olsun baslica tedavi yöntemi kemoterapi. Kemoterapi için kullanilan ilaçlar vücuttaki tüm hücreleri etkileyebilmelerine karsin, kanser hücrelerinin içine girme olasiliklari bu hücrelerin daha hizli çogalmalari nedeniyle daha yüksek. “Böylece teorik olarak kanser hücrelerinin ölmesi ve normal hücrelerin daha az etkilenmesi beklenmektedir” diyen Doç. Dr.Siret Ratip, sunlari söylüyor:

“Kemoterapinin yan etkileri: Kemoterapinin normal hücreler üzerindeki etkileri hastada saç dökülmesi, ishal gibi problemlere neden olabilmektedir. Kemoterapi ayrica bulantiya neden olabilmekte ve bunu önlemek amaciyla gerekli ilaçlar tedaviden önce hastaya verilmektedir. Kan kanserinde kullanilan kemoterapinin normal kan hücreleri üzerindeki etkisi, hastayi yaklasik bir ay süresince etkilemekte ve bu sürede hastanin kirmizi hücre içeren kan tranfüzyonlari ve kanamayi önleme görevi olan trombosit transfüzyonlarina ihtiyaci olmaktadir. Ayrica, bu dönemde hastanin enfeksiyonlara yatkinligi artmakta ve çesitli antibiyotiklerle tedavisi gerekmektedir.

Ek kemoterapi: Ilk kemoterapi asamasindan sonra kemik iliginde hastalik belirtisi olmayan hastalara ek kemoterapiler uygulanmaktadir. Ek kemoterapiler uygulanmadigi taktirde lösemi her zaman tekrarlamakta ve tekrarladikça da ikinci bir tedaviye yaniti daha zor olmaktadir. AML tedavisinde ek tedavi olarak her biri yaklasik 1 ay hastanede yatmayi gerektiren 3-4 kemoterapi uygulanmaktadir.

ALL tedavisi: Ek olarak ikinci bir yogun tedavi ve beyinde hastaligin tekrarlamasini önleme amaci ile verilen radyoterapi sonrasi 2 yil süresince poliklinik takipli daha düsük siddette ancak sayica daha fazla kemoterapi ilaci verilmektedir.

Lenfomalarin tedavisi: Lenf bezi tümörleri yillar içerisinde ilerleyen birçok tümör çesidinden tedavi edilmedigi taktirde haftalar içinde hastayi öldürebilen tümör çesitlerini içine alan bir spektrum olusturur. Tedaviler de ayni sekilde lenf bezi tümörünün çesidine ve vücuttaki yayginligina göre tedavi vermeden hastayi izlemeden, sadece radyoterapi, sadece kemoterapi veya radyoterapi ile birlikte kemoterapi içerebilir.”

Kemik iligi nakli

Kemik iligi nakli, tedaviye yanitsiz lösemili hastayi kurtarmak için son çare olarak degil de tedaviye yanit gösteren hastada, hastaligin tekrarini önleme amaciyla kullanilan bir tedavi yöntemi olarak kabul ediliyor. Kemoterapiye yanitsiz hastalarda ise basari orani son derecede düsük. Lösemili hastalarda genellikle öz kardesten kemik iligi nakli basari ile gerçeklestirilebiliyor. Doç. Dr. Siret Ratip, kemik iliginin basarili olmasi için öz kardesin dokusunun hasta ile tamamen ayni olmasinin önemine dikkat çekerek sözlerini söyle sürdürüyor:

“Iki kardesin dokusunun tamamen uyumlu olma olasiligi yaklasik dörtte birdir. Bu nedenle birçok hastada kardesle uyumsuzluk nedeniyle kemik iligi nakli söz konusu degildir. Kemik iligi nakli için gerekli hücreler hastanin doku uyumlu kardesinden ya ameliyat sartlarinda veya ilikteki hücreleri ilaç ile uyararak kana çikmalarini saglayip özel bir cihazla toplanir. Bu asamadan sonra, yüksek doz kemoterapi verilen hastaya kemik iligi hücreleri damar yoluyla kan transfüzyonu verirmis gibi aktarilir. Kardesten hastanin kanina gönderilen ilik hücreleri hastanin kemik iligine yönlenip oraya yerlesir ve yeni kemik iligini olusturur. Lenf bezi tümörlerinin bazi çesitlerinde ise hastaligi kemoterapiden sonra tekrarlayan hastalarda kemoterapi ile hastalik uzaklastirildiktan sonra hastanin kendi hastaliksiz kemik iligi toplanip kemik iligi nakli yapilabilir ve bu da hastaliksiz yasamda basari oranini artirir.

Tedavilerin basari orani : Arastirmalar lösemi çesitlerinden AML’ de hastaliktan kemoterapi ile tamamen kurtulma sansinin yüzde 30-40, ALL’ de ise yüzde 20 civarinda oldugunu gösteriyor. Hem AML hem de ALL’ de uygun kardesten yapilan kemik iligi naklinde ise bu basari orani yüzde 50’yi bulabilmektedir. Lenfomalarda ise lenfomanin çesidi ve yayginligina göre yüzde 30’dan yüzde 90’a varan hastaliktan tamamen kurtulma oranlari söz konusudur. Bilimsel çalismalar hem elimizdeki tani yöntemlerinin hem de verilen kemoterapilerin gelistirilmesi açisindan devam etmektedir ve önemli gelismeler söz konusudur. Son yillardaki en önemli ilerlemeler arasinda lösemiye dönüsen bir hastalik olan kronik myeloid lösemide, hem yan etkileri daha düsük hem de etkinligi daha yüksek olan imatinib adli bir ilaç ve tekrarlayan bazi lenfoma çesitlerinde monoklonal antikor tedavileri bulunmaktadir. Ileriki yillarda lösemi ve lenfomalarin tedavisinde yeni ilerlemeler kaydedilmesi son derecede gerçekçi bir umuttur.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası