Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Gizemli zatürre’ yayiliyor

Dünya yeni bir virüs tehlikesi ile karsi karsiya... Insanoglunu çaresizlige sürekleyen bu virisün adi: SARS, yani akut solunum yolu yetersizligi, anlasilir tabirle ise “gizemli zatürre”. Virüs seyahatler yolu ile hizla yayiliyor.

Saglik Bakanligi, gizemli zatürree olarak bilinen akut solunum yetmezligi sendromu (SARS) ile ilgili su ana kadar Türkiye’de herhangi bir vaka bildirimi bulunmadigini belirterek, vücut isisinin 38 derece ve üzerine çikmasi, balgamsiz kuru öksürük, kas agrisi sikayetleri olmasi durumunda en yakin saglik birimine basvurulmasini istedi.

Virüs erken teshis edilmezse öldürücü. Hastaliga yakalananlar arasindaki ölüm orani yüzde 3 ile 5 oraninda. Güneydogu’da ortaya çikti ve seyahatler yoluyla hizla yayildi. Su anda 12 ülkede yaklasik 1900 kisiye bulasti. “Gizemli zatürre’nin”, toplam 75 kisinin ölümüne yol açtigi belirtiliyor.

Dünya onu “gizemli zatürre” olarak tanidi. Tip dilinde ise “siddetli akut solunum yetersizligi sendromu” diye tanimlaniyor. Çin, Singapur, Vietnam, Tayland gibi ülkelerde, 1 Subat 2003’ten sonra ortaya çikan ve yüksek ates, halsizlik, bas agrisi, istahsizlik gibi semptomlarla seyreden hastaligin insanoglunu çaresiz birakan yönü ise yayilma hizi. Eboladan bile hizli yayilan virüs, daha simdiden tüm dünyada panik yaratti. Virüsün ortaya çiktigi yer Çin, ancak kisa sürede 12 ülkeye daha yayildi. Özellikle Singapur’da tam bir panik havasi yasaniyor. Ülkede 4 kisinin ölmesi ve 92 kisinin da hasta olmasi nedeniyle bütün okullar belirsiz bir tarihe kadar kapatildi. Hastaligin Çin’den seyahatlar yoluyla dünyaya yayilmasi nedeniyle gözler uçak yolcularina çevrildi.

Amerika Birlesik Devletleri’nde, American Airlines firmasina ait bir uçak, Kaliforniya eyaletindeki San Jose havaalanina inisinde karantina altina alindi. 200 kisinin bulundugu uçak, yolcularin dördünde “gizemli zatürree” belirtileri görüldügü gerekçesiyle saatlerce bekletildi. Fakat daha sonra, bunun yanlis bilgi oldugu anlasildi ve karantina kaldirildi.

WHO, SARS NEDENIYLE SEYAHAT UYARISI YAPTI

Dünya Saglik Örgütü (WHO), ilk kez savas olmayan bir bölge için, gizemli zatürree SARS nedeniyle turistlere seyahat etmeme uyarisinda bulundu.

WHO uzmani David Heyman, Cenevre’de yaptigi açiklamada, turistlere ve isadamlarina, Hong Kong ve Çin’in güneyindeki Guangdong bölgesine yapacaklari seyahatleri ertelemelerini önerdi. SARS hastaliginin insanlara dogrudan temasla geçmemesinin de olasiliklar dahilinde oldugunu belirten Heyman, “Hastalik çevreyle ilgili, ama ne oldugunu tam olarak bilmiyoruz” dedi.

Hastaligin su, atik su sistemi ve havayla bulasma olasiligi bulundugunu kaydeden Heyman, buna isaret olarak, hastaligin Hong Kong’daki bir binada bütün yasayanlara bulasmasini gösterdi.

SARS VIRÜSÜNE KARSI TÜRKIYE DE ALARMDA

Atatürk Havalimaninda saglik görevlileri tarafindan olaganüstü önlemler aliniyor.. Hong Kong ve Singapur’dan gelen uçaklar virüslü yolcu bulunmasi ihtimaline karsilik tek tek kontrol ediliyor. Yaklasik 10 gündür süren denetimlerde henüz virüslü bir yolcuya rastlanmadi.

Türkiye’de SARS ile ilgili herhangi bir vaka bildirimi yok

Saglik Bakanligi Temel Saglik Hizmetleri Genel Müdürlügü’nden yapilan açiklamada, Uzak Dogu’daki bazi ülkelerde, 38 dereceden yüksek ates, halsizlik, bas agrisi, kuru öksürük, istahsizlik gibi semptomlarla seyreden akut solunum yetersizligi sendromu (SARS) ile ilgili su ana kadar Türkiye’de vaka bildirimi bulunmadigi belirtildi.

Ancak Türkiye’de seyahat iliskili olarak SARS’in görülme ihtimali göz önüne alinarak saglik kuruluslarinin bilgilendirildigi ifade edilen açiklamada, SARS süpheli bir hasta ile karsilasilmasi durumunda ivedi olarak il saglik müdürlüklerine ve Saglik Bakanligi Temel Saglik Hizmetleri Genel Müdürlügü’ne haber verilmesi istenerek, bu konuya ilgili gerekli yazismalarin yapildigi bildirildi.

75 KISI HAYATINI KAYBETTI

Agir griple ayni belirtilere sahip SARS, öksürük ve nefes darligiyla kendini gösteriyor. Erken teshis edilmezse kisa zamanda ölüme sebep olabiliyor. Hastaligin kendine özgü bir tedavisi yok. Daha simdiden 12 ülkeye yayilan hastalik 1900 kisiye bulasti ve 75 kisi hayatini kaybetti.

UZAKDOGU EKONOMISINI DE VURDU

Virüs Uzakdogu borsalarina da darbe vurdu. Hastaligin seyahat nedeniyle bulasmasi turizm endüstrisini alt üst etti. Uzakdogu ekonomisinin iki kalbinde, Singapur ve Hong Kong’da borsalar düsmeye basladi.

Dünya Ekenomik Forumu’nun Çin toplantisi da ertelendi.

Gizemli zatürre (SARS)

Saglik Bakanligi’ndan yapilan açiklamada, Dünya Saglik Örgütü (WHO) verileri ve SARS ile ilgili bilinmesi gerekenler söyle siralandi.

BELIRTILERI

SARS ile ilgili süpheli vaka olarak kabul edilenlerde su belirtiler görülüyor:

38 dereceden yüksek ates,

Bas agrisi, kas güçsüzlügü, istah kaybi, titreme,

Balgamsiz kuru öksürük, kisa araliklarla soluk alip verme veya solunum zorlugu semptomlarindan bir ya da bir kaçinin olmasi,

Semptomlarin ortaya çiktigi 10 gün içinde, SARS tanisi konan kisi ile yakin temasta bulunulmasi,

Semptomlarin ortaya çiktigi 10 gün içinde, vakalarin yayildigi rapor edildigi bölgeye yolculuk edilmesi,

Pnömoni veya solunumsal sikintinin bulundugu akciger röntgeni bulunan süpheli vaka.

NASIL BULASIR?

Açiklamaya göre, bulasici etmenin bir insandan digerine bulasmasi için virüsü tasiyan kisi ile yakin temasta bulunulmasi gerekiyor. Hastalik, damlacik seklinde hava yoluyla bulasiyor. Bu zamana kadar vakalarin çogunlugu SARS hastalari ile ilgilenen hastane çalisanlari ile bu hastalarin yakin akrabalarinda ortaya çikti. Yine de enfeksiyona neden olan enfekte unsurun miktari belirlenemedi.

Grip hastaligindan daha az bulasici olan SARS’in yayilmasinda, uluslararasi seyahatler en önemli etken olarak belirtiliyor. Ancak 29 Mart 2003 ile 1 Nisan 2003 tarihleri arasinda bildirilen yeni vaka sayisinda ciddi olarak düsme gözleniyor. Bu da hastaligin kontrol altina alinmakta oldugunu gösteriyor.

TEDAVISI

Bazi ilaçlarin denenmis olmasina ragmen su ana kadar tedavi için herhangi bir ilaç tavsiye edilmedi. Antibiyotikler hastalik için etkili olmazken, ancak baska bir enfeksiyonun hastaliga eklenmesi halinde antibiyotik tedavisi veriliyor.

Açiklamaya göre, Türkiye’de herhangi bir vaka bildirimi yapilmazken, hastalikla ilgili Saglik Bakanligi Hudut Sahiller ve Saglik Genel Müdürlügü havaalanlari ve diger ülke gerislerinde, hastalik belirtileri tasiyan kisilerin havaalanlarinda tibbi kontrollere alinmasi, gerekiyorsa hastane kosullarinda arastirma yapilmasi konularinda gerekli önlemleri aldi.

WHO, uluslararasi seyahatlerin durdurulmasi veya kisitlanmasina gerek görmezken, hastalik semptomlarina sahip SARS tanisi konmus bir kisiyle yakin temasta bulunmus kisilerin tibbi kontrolden geçirilmesi gerekiyor. Bu çerçevede, vücut isisinin 38 derece ve üzerine çikmasi, balgamsiz kuru öksürük, kas agrisi sikayetleri olmasi durumunda en yakin saglik birimine basvurulmasi gerekiyor.

Daha fazla bilgi için:

www.edmus.info
www.cdc.gov
www.who.int

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası