Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hiperaktivite mutlaka tedavi edilmeli

Ailelerin, hiperaktivite bozuklugu görülen çocuklarini, düzelir yanilgisina düsmeden, mutlaka doktor kontrolünden geçirmeleri gerekiyor.

Çok konusma, sürekli hareket halinde olma ve dikkat bozukluguyla kendini gösteren hastaligin, çocuklarda, düsük benlik saygisi sonucu, ilerde depresyon, anksiyete, madde ve alkol bagimliligi görülme riskine dikkat çekildi.

Uludag Üniversitesi (U.Ü) Tip Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dali Arastirma Görevlisi Dr. Alper Bayrak, U.Ü Okul Öncesi Egitim Çalisma Toplulugu’nca düzenlenen “5-12 Yas Çocuklarinda Hiperaktivite ve Dikkat Bozuklugu” konulu panel düzenlendi. Bayrak, bireyin yasina ve gelisim düzeyine uygun olmayan asiri hareketlilik, istekleri erteleyememe ve dikkat bozuklugu gibi belirtilerle kendini gösteren “hiperaktivite” bozuklugunun, toplumda oldukça sik görüldügünü belirtti. Yapilan arastirmalarda, hiperaktivite bozuklugunun Türkiye’de görülme sikliginin yüzde 5-7 oraninda oldugunu kaydeden Dr. Bayrak, hiperaktivitenin, kendini, “çok konusma, sürekli hareket halinde olma ve dikkat bozukluguyla” gösterdigini bildirdi.

“DEPRESYON VE BAGIMLILIK RISKI

Dr. Bayrak, hiperaktivitenin düsük düzeyde olmasi durumunda, ileriye yönelik pek fazla sorun olusturmamasina karsin, ailelerin, bu tip çocuklarini mutlaka doktor gözetiminden geçirmeleri gerektigini kaydederek, söyle konustu:

“Aileler, hiperaktif bozuklugu olan çocuklarinin büyüdüklerinde düzeleceklerini düsünüyorlar, ancak hiç de düsünüldügü gibi olmuyor. Bu çocuklardaki düsük benlik saygisi sonucu, ilerde depresyon, anksiyete, madde ve alkol bagimliligi görülme riski artiyor.”

Hiperaktivitenin, tedavisi mümkün olan bir rahatsizlik oldugunu belirten Dr. Bayrak, hastaligin tedavisinde, uygun ilaç kullaniminin yani sira aile ve ögretmenlere büyük görev düstügünü söyledi.

DISIPLIN VE ÖDÜLLENDIRME

Dr. Bayrak, hiperaktif çocuklarin, rahatsizliginin bir sonucu olarak, derslerde dikkat eksikligi yasadigini ve sürekli hareket etme istegi duydugunu hatirlatarak, söyle konustu:

“Bu çocuklar sürekli hareket etme istegi duyduklari için, ögretmenler, onlara hareket edebilecegi bir görev vererek çocugun dikkatini tekrar toplayabilirler. Dikkatlerini çekmek için de aktif bir sekilde ders anlatabilirler. Çocugun eksik olan benlik saygisini kazandirmak içinse, çocugu her sekilde taktir etmeli, yikici küçük düsürücü elestiriler yerine yapici olmalidir. Evde ve okulda uygulanacak disiplin ve ödül yöntemleri de son derece faydali olacaktir.”www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası