Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Memedeki kanserini erken tani, tehlikeden korun

Bursa Meme Hastaliklari ve Onkoloji Dernegi Baskani Ceyhun Irgil, “erken tani konmus meme kanserinde, modern tedavi yöntemleriyle tamamen iyilesme olanagi var. Özellikle menopoz döneminde kadinlar kontrole daha çok agirlik vermeli” dedi.

Dünya genelinde vaka sayilarinda hizli artis yasanan meme kanserinin, erken tani konulmasi ve modern tedavi yöntemleriyle tamamen iyilesme olanagi bulundugu bildirildi.

Bursa Meme Hastaliklari ve Onkoloji Dernegi Baskani Ceyhun Irgil, kansere karsi mücadelenin her geçen gün artan basari grafigiyle devam ettigini, bu konuda tüm dünyada çok önemli gelismeler yasandigini söyledi. Günümüzde her 4 kisiden birinin kanserden ölmesinin, konunun önemini çarpici sekilde ortaya koydugunu vurgulayan Irgil, buna karsin tedavi olanaklarinin hizla gelistigini ve dünyanin her yerinde ortalama insan ömrünün uzadigini kaydetti.

Irgil, erken tanili kanser olgulari arttikça, dünyanin her yerinde bu hastaliga karsi yeni zaferler kazanildigini ifade ederek, “Insanlik, artik savaslari yalnizca hastaliklara karsi sürdürmelidir. Insanligin kaynaklari birbirimizi öldürmek için degil, daha uzun ve konforlu yasatmak için harcanmalidir” dedi.

MEME KANSERINDE ARTIS

Son yillarda yapilan arastirmalarin, meme kanserinin kadinlarda en sik görülen kanser türü oldugunu gösterdigine isaret eden Irgil, son 10 yil içinde birçok yeni görüsün, meme kanserinin tani ve tedavisine odaklandigini kaydetti.

Irgil, meme kanserinin özellikle bati ülkelerindeki artisinin korkutucu boyutlara ulasmasi üzerine, birçok ülkede ulusal kampanyalar ve tarama programlari baslatildigini anlatarak, söyle konustu: “Amerika’da dogacak her 8 kiz çocugundan birinde yasaminin bir döneminde meme kanseri görülecegine dair tez, günümüzdeki arastirmalar ile ispatlanmaktadir. Ancak, bugün kesin olan bilgi, her 9 kadindan birinin yasaminin herhangi bir evresinde meme kanseri olacagi yönündedir. Bu korkutucu gerçege karsin, sevindirici olan meme kanserinden ölümlerin çok düsük oranda olmasidir. Özellikle erken tani konan hastalarda, meme kanseri artik öldürücü hastalik degildir. Bu nedenle, bati ülkelerinde erken taniya yönelik mamografi taramalari ve kadinlarin bilinçlendirilmesi çalismalari büyük önem kazanmaktadir.”

Meme kanserinin, özellikle ileri yas (40 yas sonrasi) hastaligi olarak kabul edilmesine karsin, her yasta görülebildigini dile getiren Irgil, erken evrede yakalanmasi halinde, kadinlarin memesi alinmadan, radyoterapi ve kemoterapi görmeden bu hastaligi atlatabildiklerini söyledi. Irgil, “Erken tani konmus meme kanserinde, modern tedavi yöntemleriyle tamamen iyilesme olanagi vardir. Bu nedenle, kadinlarin bu hastaliga karsi bilinçlenmesi, yillik muayene ve mamografi takiplerini yaptirmasi çok önemlidir” dedi.

KONTROL YASI

Amerikan Kanser Dernegi ve Dünya Saglik Örgütü’nün, meme kanserinden korunmak için kadinlara 35 yasindan sonra her yil kontrol yaptirmalarini önerdigini belirten Irgil, bu kontrol yasinin, riskli kadinlarda 30 yasina kadar inebildigini vurguladi.

Irgil, menopoz döneminde ise tüm kadinlarin meme kontrollerini mutlaka yaptirmalari gerektigine dikkati çekerek, “Menopoz öncesi bir kadinin memesinde bulunan bir kitlenin kanser olma olasiligi yüzde 10 iken, menopozdaki bir kadinda bu kitlenin kanser olma olasiligi yüzde 50’dir. Bunun anlami, menopoz dönemindeki bir kadinda bulunan meme kitlelerinin yarisi, kanser olasiligi tasir. Özellikle bu dönemde, kadinlar kontrole daha çok agirlik vermeli” diye konustu.

Her yastaki kadinlarin, özellikle banyo sirasinda kendi kendilerine meme muayenesi yapmalarinin da önem tasidigina deginen Irgil, ailesinde meme kanseri görülen, herhangi bir meme hastaligi olan veya risk grubunda bulunan kadinlarin, daha sik muayene olmalari gerektigini bildirdi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası