Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Memedeki kanserini erken tani, tehlikeden korun

Bursa Meme Hastaliklari ve Onkoloji Dernegi Baskani Ceyhun Irgil, “erken tani konmus meme kanserinde, modern tedavi yöntemleriyle tamamen iyilesme olanagi var. Özellikle menopoz döneminde kadinlar kontrole daha çok agirlik vermeli” dedi.

Dünya genelinde vaka sayilarinda hizli artis yasanan meme kanserinin, erken tani konulmasi ve modern tedavi yöntemleriyle tamamen iyilesme olanagi bulundugu bildirildi.

Bursa Meme Hastaliklari ve Onkoloji Dernegi Baskani Ceyhun Irgil, kansere karsi mücadelenin her geçen gün artan basari grafigiyle devam ettigini, bu konuda tüm dünyada çok önemli gelismeler yasandigini söyledi. Günümüzde her 4 kisiden birinin kanserden ölmesinin, konunun önemini çarpici sekilde ortaya koydugunu vurgulayan Irgil, buna karsin tedavi olanaklarinin hizla gelistigini ve dünyanin her yerinde ortalama insan ömrünün uzadigini kaydetti.

Irgil, erken tanili kanser olgulari arttikça, dünyanin her yerinde bu hastaliga karsi yeni zaferler kazanildigini ifade ederek, “Insanlik, artik savaslari yalnizca hastaliklara karsi sürdürmelidir. Insanligin kaynaklari birbirimizi öldürmek için degil, daha uzun ve konforlu yasatmak için harcanmalidir” dedi.

MEME KANSERINDE ARTIS

Son yillarda yapilan arastirmalarin, meme kanserinin kadinlarda en sik görülen kanser türü oldugunu gösterdigine isaret eden Irgil, son 10 yil içinde birçok yeni görüsün, meme kanserinin tani ve tedavisine odaklandigini kaydetti.

Irgil, meme kanserinin özellikle bati ülkelerindeki artisinin korkutucu boyutlara ulasmasi üzerine, birçok ülkede ulusal kampanyalar ve tarama programlari baslatildigini anlatarak, söyle konustu: “Amerika’da dogacak her 8 kiz çocugundan birinde yasaminin bir döneminde meme kanseri görülecegine dair tez, günümüzdeki arastirmalar ile ispatlanmaktadir. Ancak, bugün kesin olan bilgi, her 9 kadindan birinin yasaminin herhangi bir evresinde meme kanseri olacagi yönündedir. Bu korkutucu gerçege karsin, sevindirici olan meme kanserinden ölümlerin çok düsük oranda olmasidir. Özellikle erken tani konan hastalarda, meme kanseri artik öldürücü hastalik degildir. Bu nedenle, bati ülkelerinde erken taniya yönelik mamografi taramalari ve kadinlarin bilinçlendirilmesi çalismalari büyük önem kazanmaktadir.”

Meme kanserinin, özellikle ileri yas (40 yas sonrasi) hastaligi olarak kabul edilmesine karsin, her yasta görülebildigini dile getiren Irgil, erken evrede yakalanmasi halinde, kadinlarin memesi alinmadan, radyoterapi ve kemoterapi görmeden bu hastaligi atlatabildiklerini söyledi. Irgil, “Erken tani konmus meme kanserinde, modern tedavi yöntemleriyle tamamen iyilesme olanagi vardir. Bu nedenle, kadinlarin bu hastaliga karsi bilinçlenmesi, yillik muayene ve mamografi takiplerini yaptirmasi çok önemlidir” dedi.

KONTROL YASI

Amerikan Kanser Dernegi ve Dünya Saglik Örgütü’nün, meme kanserinden korunmak için kadinlara 35 yasindan sonra her yil kontrol yaptirmalarini önerdigini belirten Irgil, bu kontrol yasinin, riskli kadinlarda 30 yasina kadar inebildigini vurguladi.

Irgil, menopoz döneminde ise tüm kadinlarin meme kontrollerini mutlaka yaptirmalari gerektigine dikkati çekerek, “Menopoz öncesi bir kadinin memesinde bulunan bir kitlenin kanser olma olasiligi yüzde 10 iken, menopozdaki bir kadinda bu kitlenin kanser olma olasiligi yüzde 50’dir. Bunun anlami, menopoz dönemindeki bir kadinda bulunan meme kitlelerinin yarisi, kanser olasiligi tasir. Özellikle bu dönemde, kadinlar kontrole daha çok agirlik vermeli” diye konustu.

Her yastaki kadinlarin, özellikle banyo sirasinda kendi kendilerine meme muayenesi yapmalarinin da önem tasidigina deginen Irgil, ailesinde meme kanseri görülen, herhangi bir meme hastaligi olan veya risk grubunda bulunan kadinlarin, daha sik muayene olmalari gerektigini bildirdi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası