Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Memedeki kanserini erken tani, tehlikeden korun

Bursa Meme Hastaliklari ve Onkoloji Dernegi Baskani Ceyhun Irgil, “erken tani konmus meme kanserinde, modern tedavi yöntemleriyle tamamen iyilesme olanagi var. Özellikle menopoz döneminde kadinlar kontrole daha çok agirlik vermeli” dedi.

Dünya genelinde vaka sayilarinda hizli artis yasanan meme kanserinin, erken tani konulmasi ve modern tedavi yöntemleriyle tamamen iyilesme olanagi bulundugu bildirildi.

Bursa Meme Hastaliklari ve Onkoloji Dernegi Baskani Ceyhun Irgil, kansere karsi mücadelenin her geçen gün artan basari grafigiyle devam ettigini, bu konuda tüm dünyada çok önemli gelismeler yasandigini söyledi. Günümüzde her 4 kisiden birinin kanserden ölmesinin, konunun önemini çarpici sekilde ortaya koydugunu vurgulayan Irgil, buna karsin tedavi olanaklarinin hizla gelistigini ve dünyanin her yerinde ortalama insan ömrünün uzadigini kaydetti.

Irgil, erken tanili kanser olgulari arttikça, dünyanin her yerinde bu hastaliga karsi yeni zaferler kazanildigini ifade ederek, “Insanlik, artik savaslari yalnizca hastaliklara karsi sürdürmelidir. Insanligin kaynaklari birbirimizi öldürmek için degil, daha uzun ve konforlu yasatmak için harcanmalidir” dedi.

MEME KANSERINDE ARTIS

Son yillarda yapilan arastirmalarin, meme kanserinin kadinlarda en sik görülen kanser türü oldugunu gösterdigine isaret eden Irgil, son 10 yil içinde birçok yeni görüsün, meme kanserinin tani ve tedavisine odaklandigini kaydetti.

Irgil, meme kanserinin özellikle bati ülkelerindeki artisinin korkutucu boyutlara ulasmasi üzerine, birçok ülkede ulusal kampanyalar ve tarama programlari baslatildigini anlatarak, söyle konustu: “Amerika’da dogacak her 8 kiz çocugundan birinde yasaminin bir döneminde meme kanseri görülecegine dair tez, günümüzdeki arastirmalar ile ispatlanmaktadir. Ancak, bugün kesin olan bilgi, her 9 kadindan birinin yasaminin herhangi bir evresinde meme kanseri olacagi yönündedir. Bu korkutucu gerçege karsin, sevindirici olan meme kanserinden ölümlerin çok düsük oranda olmasidir. Özellikle erken tani konan hastalarda, meme kanseri artik öldürücü hastalik degildir. Bu nedenle, bati ülkelerinde erken taniya yönelik mamografi taramalari ve kadinlarin bilinçlendirilmesi çalismalari büyük önem kazanmaktadir.”

Meme kanserinin, özellikle ileri yas (40 yas sonrasi) hastaligi olarak kabul edilmesine karsin, her yasta görülebildigini dile getiren Irgil, erken evrede yakalanmasi halinde, kadinlarin memesi alinmadan, radyoterapi ve kemoterapi görmeden bu hastaligi atlatabildiklerini söyledi. Irgil, “Erken tani konmus meme kanserinde, modern tedavi yöntemleriyle tamamen iyilesme olanagi vardir. Bu nedenle, kadinlarin bu hastaliga karsi bilinçlenmesi, yillik muayene ve mamografi takiplerini yaptirmasi çok önemlidir” dedi.

KONTROL YASI

Amerikan Kanser Dernegi ve Dünya Saglik Örgütü’nün, meme kanserinden korunmak için kadinlara 35 yasindan sonra her yil kontrol yaptirmalarini önerdigini belirten Irgil, bu kontrol yasinin, riskli kadinlarda 30 yasina kadar inebildigini vurguladi.

Irgil, menopoz döneminde ise tüm kadinlarin meme kontrollerini mutlaka yaptirmalari gerektigine dikkati çekerek, “Menopoz öncesi bir kadinin memesinde bulunan bir kitlenin kanser olma olasiligi yüzde 10 iken, menopozdaki bir kadinda bu kitlenin kanser olma olasiligi yüzde 50’dir. Bunun anlami, menopoz dönemindeki bir kadinda bulunan meme kitlelerinin yarisi, kanser olasiligi tasir. Özellikle bu dönemde, kadinlar kontrole daha çok agirlik vermeli” diye konustu.

Her yastaki kadinlarin, özellikle banyo sirasinda kendi kendilerine meme muayenesi yapmalarinin da önem tasidigina deginen Irgil, ailesinde meme kanseri görülen, herhangi bir meme hastaligi olan veya risk grubunda bulunan kadinlarin, daha sik muayene olmalari gerektigini bildirdi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası