Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Kanser Haftasi’ etkinlikleri basladi

“1-7 Nisan Kanser Haftasi” etkinlikleri, Ankara Numune Egitim ve Arastirma Hastanesi’nde bu yil ikincisi düzenlenen “Kanser Toplantisi” ile basladi.

Saglik Bakanligi Müstesar Yardimcisi Rüstem Zeydan, 1970’li yillarda ölüm nedenleri arasinda 4. sirada yeralan kanserin, günümüzde kalp hastaliklarindan sonra 2. siraya yükseldigini belirtti. Zeydan, kanserden kaynaklanan ölümleri azaltmak amaciyla kurulan erken teshis ve tarama merkezlerinin sayisinin yils onunda 30’a çikarilacagini söyledi.

“Kanser Toplantisi”nin açilisinda konusan Müstesar Yardimcisi Zeydan, kanserin, sik görülmesi ve ölümlere yol açmasi nedeniyle önemli saglik sorunlari arasinda ilk sirada yer aldigini belirterek, Türkiye’nin, meme kanseri basta olmak üzere giderek artan kanser riski altinda oldugunu kaydetti.

ERKEN TANI VE TEDAVININ ÖNEMI

Türkiye’de kanserle mücadelede özel bir ilgi alani olmasi ve çalismalarin yogunluk kazanmasinin yani sira koruyucu müdahaleler konusunda yapilacak çok is oldugunu dile getiren Zeydan, halkin kanserden korunma konusunda bilgilendirilmesi gerektigini vurguladi. Kanserde erken tani ve tedavinin, hastaligin önlenmesinde büyük yararlar saglamasina ragmen, halkin bilinçlendirilmemesinin ciddi sorunlar yarattigina isaret eden Zeydan, “Bu, yalniz saglikçilarin degil, tüm toplumun, sivil toplum kuruluslarinin görevidir” dedi.

TESHIS VE TARAMA MERKEZLERI

Zeydan, Türkiye’de 1970’li yillarda ölüm nedenleri arasinda 4. sirada yer alan kanserin günümüzde kalp hastaliklarindan sonra ikinci siraya yükseldigini bildirdi. Rüstem Zeydan, 1996 yilinda hayata geçirilen Kanser Erken Teshis ve Tarama Merkezleri Projesi ile meme, uterus-serviks (rahim) ve cilt kanserinden kaynaklanan ölümleri azaltmanin amaçlandigini söyleyerek, geçen yil 22 olan tarama merkezleri sayisinin su an 27’ye çiktigini, yil sonunda 30’a ulasacagini bildirdi.

KANSERLI HASTA SAYISI ARTTI

Numune Egitim ve Arastirma Hastanesi Bashekimi Mahmut Koç da hastanede kanser tedavisi konusunda yapilan çalismalara deginerek, radyasyon onkolojisi servisinin yakinda hizmete girecegini ifade etti. Özellikle son yillarda kanser vakalarinda önemli ölçüde artis görüldügünü belirten Koç, 1990’li yillarda hastanelerinde yatan kanserli hasta sayisi yüzde 7.5 iken, bu sayinin yüzde 14’ün üzerine çiktigini bildirdi. Saglik Bakanligi Müstesari Necdet Ünüvar, katilacagi duyurulmasina ragmen baska bir programa istiraki nedeniyle toplantida bulunamadi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası