Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


NBC maddelerden nasil korunuz?

Nükleer silahlarin etkisinden korunmak için siginaga, siginak yoksa kapali bir yere girmek gerekiyor. Radyoaktivite ile kirlenmis bölgelere kesinlikle girilmemeli, ikazlara uyulmali.

Klasik ve nükleer silahlara karsi kullanilacak siginma yerleri mümkünse bodrum katlarinda, disariya penceresi az olan, tavan ve duvarlari saglam yerlerden seçilmeli, kapi ve pencereleri kum torbalari ile takviye edilmeli. Yakici, bogucu, yaralayici ve öldürücü etkileri bulunan kimyasal madde saldirisina maruz kalan kisi, derhal üzerindeki giysileri çikararak, bol sabunlu suyla yikanmali.

Sivil Savunma Genel Müdür Yardimcisi Mehmet Yilmaz, sivil savunma teskilatinin halkin korunmasina yönelik çalismalarina deginerek, herhangi bir hava saldirisina karsi halkin önceden uyarilmasini, siginak ve siginma yerlerine gidilmesini saglamak amaciyla ülke genelinde siren sistemi bulundugunu kaydetti.

Tehlike haberlerinin bu sirenlerle halka duyurulacagini belirten Yilmaz, radyo ve televizyonlardan da tehlike haberleri yayinlanacagini, tehlike geçtiginde de halka duyurulacagini söyledi.

Yilmaz, Irak savasi konusundaki çalismalarina iliskin bir soru üzerine de, “Kritik bölgelerdeki il ve ilçeler, personel bakimindan takviye edildi. Ihtiyaç duyulan araç, gereç ve malzeme merkezden ve diger illerden buralara kaydirildi. Kamu kurum ve kuruluslari ile koordine edilerek, tüm sivil savunma tedbirleri gözden geçirildi” diye konustu.

SIGINMA YERININ ÖZELLIKLERI

Siginaklar ve siginak bulunmadiginda kullanilacak siginma yerleri konusunda da bilgi veren Yilmaz, özel siginaklarin evlerin, isyerlerinin bodrum veya bahçelerinde; genel siginaklarin ise halkin kalabalik olarak bulundugu çarsi, pazar, gibi yerlerde insa edildigini ifade etti. Yilmaz, siginak bulunmayan yerlerde ev veya isyerlerinin bazi bölümlerinin siginma yeri olarak kullanilabilecegini belirterek, buralarda aranilacak özellikleri söyle siraladi:

“Kimyasal harp malzemelerine karsi kullanilacak siginma yerleri, üst katlarda ve penceresi az olan yerlerden seçilmeli. Gaz girisini önlemek amaciyla pencere ve kapi araliklari macun, bant veya çamasir suyuna batirilmis bezlerle kapatilmalidir. Klasik ve nükleer silahlara karsi kullanilacak siginma yerleri mümkünse bodrum katlarinda, disariya penceresi az olan, tavan ve duvarlari saglam yerlerden seçilmeli, kapi ve pencereleri kum torbalari ile takviye edilmelidir.”

Yilmaz, siginakta veya siginma yerlerinde giyim esyalari, temizlik ve tuvalet malzemesi, yatak malzemesi, birkaç gün yetecek gida maddesi, içmek ve kullanmak için su, kova, tabak, bardak, kasik, çatal, aydinlatma malzemesi, agzi kapali çöp bidonu, sihhi malzeme, ilk yardim çantasi, ilaç, pilli radyo, yedek pil, saat bulunmasi gerektigini anlatti.

KORUNMA YÖNTEMLERI

NBC maddeler ve korunma yöntemleri konusunda bilgi veren Yilmaz, “Nükleer silahlarin etkisinden korunmak için siginaga, siginak yoksa kapali bir yere girmek gerekir. Radyoaktivite ile kirlenmis bölgelere kesinlikle girilmemeli, ikazlara uyulmalidir” dedi.

Yilmaz, kimyasal savas maddelerinin yakici, bogucu, yaralayici ve öldürücü etkileri bulundugunu, kimyasal madde saldirisina maruz kalan kisinin derhal üzerindeki giysileri çikararak, bol sabunlu suyla yikanip saglik kurulusuna gitmesi gerektigini vurguladi. Biyolojik savas maddelerinin hastalik yapici virüs ve bakteriler oldugunu belirten Yilmaz, süpheli maddelerin yenilmemesi ve hijyenik kosullara dikkat edilmesi gerektigini söyledi. Yilmaz, sivil savunma teskilati bünyesinde görev yapan NBC timlerinin, NBC saldirisi sonrasinda, gaz maskeleri ve koruyucu elbiselerini giyerek gazla kirlenmis alani, varsa o alandaki insanlari temizlemek ve bu kisileri saglik ekiplerine teslim etmek üzere egitildigini kaydetti. Gaz maskelerinin filtreleri bulundugunu, bu filtrelerin gazlarin yogunluguna göre bazen 5 dakika, en fazlasinin 45 dakika etkili oldugunu anlatan Yilmaz, söyle konustu:

MASKE TEK BASINA YETERLI DEGIL

“Maskeler, koruyucu elbiseler ve filtreler, belli bir kullanim süresine sahiptir. Vatandaslar, (bize maske dagitilsin) diyor. Vatandaslara kesinlikle gaz maskesi dagitmayacagiz. Maske tek basina yeterli degildir, koruyucu elbise de giyilmelidir. Ayrica, filtrelerin, maskelerin en son teknolojiyle üretilenleri bile paketinden çikarilmadiginda 10 yil sürelidir. Sivil Savunma teskilatinda, paketi açilmamasina ragmen süresi geçmis malzeme var. Bu malzemeyi sadece egitim amaçli kullanabiliyoruz.” Sokakta 20-30 milyon liraya gaz maskesi satildigini, Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) tescilli bir maskenin fiyatinin ise 225-300 milyon lira arasinda degistigini bildiren Yilmaz, vatandaslari sokakta satilan gaz maskeleri ve koruyucu elbiseler konusunda uyardi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası