Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


NBC maddelerden nasil korunuz?

Nükleer silahlarin etkisinden korunmak için siginaga, siginak yoksa kapali bir yere girmek gerekiyor. Radyoaktivite ile kirlenmis bölgelere kesinlikle girilmemeli, ikazlara uyulmali.

Klasik ve nükleer silahlara karsi kullanilacak siginma yerleri mümkünse bodrum katlarinda, disariya penceresi az olan, tavan ve duvarlari saglam yerlerden seçilmeli, kapi ve pencereleri kum torbalari ile takviye edilmeli. Yakici, bogucu, yaralayici ve öldürücü etkileri bulunan kimyasal madde saldirisina maruz kalan kisi, derhal üzerindeki giysileri çikararak, bol sabunlu suyla yikanmali.

Sivil Savunma Genel Müdür Yardimcisi Mehmet Yilmaz, sivil savunma teskilatinin halkin korunmasina yönelik çalismalarina deginerek, herhangi bir hava saldirisina karsi halkin önceden uyarilmasini, siginak ve siginma yerlerine gidilmesini saglamak amaciyla ülke genelinde siren sistemi bulundugunu kaydetti.

Tehlike haberlerinin bu sirenlerle halka duyurulacagini belirten Yilmaz, radyo ve televizyonlardan da tehlike haberleri yayinlanacagini, tehlike geçtiginde de halka duyurulacagini söyledi.

Yilmaz, Irak savasi konusundaki çalismalarina iliskin bir soru üzerine de, “Kritik bölgelerdeki il ve ilçeler, personel bakimindan takviye edildi. Ihtiyaç duyulan araç, gereç ve malzeme merkezden ve diger illerden buralara kaydirildi. Kamu kurum ve kuruluslari ile koordine edilerek, tüm sivil savunma tedbirleri gözden geçirildi” diye konustu.

SIGINMA YERININ ÖZELLIKLERI

Siginaklar ve siginak bulunmadiginda kullanilacak siginma yerleri konusunda da bilgi veren Yilmaz, özel siginaklarin evlerin, isyerlerinin bodrum veya bahçelerinde; genel siginaklarin ise halkin kalabalik olarak bulundugu çarsi, pazar, gibi yerlerde insa edildigini ifade etti. Yilmaz, siginak bulunmayan yerlerde ev veya isyerlerinin bazi bölümlerinin siginma yeri olarak kullanilabilecegini belirterek, buralarda aranilacak özellikleri söyle siraladi:

“Kimyasal harp malzemelerine karsi kullanilacak siginma yerleri, üst katlarda ve penceresi az olan yerlerden seçilmeli. Gaz girisini önlemek amaciyla pencere ve kapi araliklari macun, bant veya çamasir suyuna batirilmis bezlerle kapatilmalidir. Klasik ve nükleer silahlara karsi kullanilacak siginma yerleri mümkünse bodrum katlarinda, disariya penceresi az olan, tavan ve duvarlari saglam yerlerden seçilmeli, kapi ve pencereleri kum torbalari ile takviye edilmelidir.”

Yilmaz, siginakta veya siginma yerlerinde giyim esyalari, temizlik ve tuvalet malzemesi, yatak malzemesi, birkaç gün yetecek gida maddesi, içmek ve kullanmak için su, kova, tabak, bardak, kasik, çatal, aydinlatma malzemesi, agzi kapali çöp bidonu, sihhi malzeme, ilk yardim çantasi, ilaç, pilli radyo, yedek pil, saat bulunmasi gerektigini anlatti.

KORUNMA YÖNTEMLERI

NBC maddeler ve korunma yöntemleri konusunda bilgi veren Yilmaz, “Nükleer silahlarin etkisinden korunmak için siginaga, siginak yoksa kapali bir yere girmek gerekir. Radyoaktivite ile kirlenmis bölgelere kesinlikle girilmemeli, ikazlara uyulmalidir” dedi.

Yilmaz, kimyasal savas maddelerinin yakici, bogucu, yaralayici ve öldürücü etkileri bulundugunu, kimyasal madde saldirisina maruz kalan kisinin derhal üzerindeki giysileri çikararak, bol sabunlu suyla yikanip saglik kurulusuna gitmesi gerektigini vurguladi. Biyolojik savas maddelerinin hastalik yapici virüs ve bakteriler oldugunu belirten Yilmaz, süpheli maddelerin yenilmemesi ve hijyenik kosullara dikkat edilmesi gerektigini söyledi. Yilmaz, sivil savunma teskilati bünyesinde görev yapan NBC timlerinin, NBC saldirisi sonrasinda, gaz maskeleri ve koruyucu elbiselerini giyerek gazla kirlenmis alani, varsa o alandaki insanlari temizlemek ve bu kisileri saglik ekiplerine teslim etmek üzere egitildigini kaydetti. Gaz maskelerinin filtreleri bulundugunu, bu filtrelerin gazlarin yogunluguna göre bazen 5 dakika, en fazlasinin 45 dakika etkili oldugunu anlatan Yilmaz, söyle konustu:

MASKE TEK BASINA YETERLI DEGIL

“Maskeler, koruyucu elbiseler ve filtreler, belli bir kullanim süresine sahiptir. Vatandaslar, (bize maske dagitilsin) diyor. Vatandaslara kesinlikle gaz maskesi dagitmayacagiz. Maske tek basina yeterli degildir, koruyucu elbise de giyilmelidir. Ayrica, filtrelerin, maskelerin en son teknolojiyle üretilenleri bile paketinden çikarilmadiginda 10 yil sürelidir. Sivil Savunma teskilatinda, paketi açilmamasina ragmen süresi geçmis malzeme var. Bu malzemeyi sadece egitim amaçli kullanabiliyoruz.” Sokakta 20-30 milyon liraya gaz maskesi satildigini, Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) tescilli bir maskenin fiyatinin ise 225-300 milyon lira arasinda degistigini bildiren Yilmaz, vatandaslari sokakta satilan gaz maskeleri ve koruyucu elbiseler konusunda uyardi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası