Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


NBC maddelerden nasil korunuz?

Nükleer silahlarin etkisinden korunmak için siginaga, siginak yoksa kapali bir yere girmek gerekiyor. Radyoaktivite ile kirlenmis bölgelere kesinlikle girilmemeli, ikazlara uyulmali.

Klasik ve nükleer silahlara karsi kullanilacak siginma yerleri mümkünse bodrum katlarinda, disariya penceresi az olan, tavan ve duvarlari saglam yerlerden seçilmeli, kapi ve pencereleri kum torbalari ile takviye edilmeli. Yakici, bogucu, yaralayici ve öldürücü etkileri bulunan kimyasal madde saldirisina maruz kalan kisi, derhal üzerindeki giysileri çikararak, bol sabunlu suyla yikanmali.

Sivil Savunma Genel Müdür Yardimcisi Mehmet Yilmaz, sivil savunma teskilatinin halkin korunmasina yönelik çalismalarina deginerek, herhangi bir hava saldirisina karsi halkin önceden uyarilmasini, siginak ve siginma yerlerine gidilmesini saglamak amaciyla ülke genelinde siren sistemi bulundugunu kaydetti.

Tehlike haberlerinin bu sirenlerle halka duyurulacagini belirten Yilmaz, radyo ve televizyonlardan da tehlike haberleri yayinlanacagini, tehlike geçtiginde de halka duyurulacagini söyledi.

Yilmaz, Irak savasi konusundaki çalismalarina iliskin bir soru üzerine de, “Kritik bölgelerdeki il ve ilçeler, personel bakimindan takviye edildi. Ihtiyaç duyulan araç, gereç ve malzeme merkezden ve diger illerden buralara kaydirildi. Kamu kurum ve kuruluslari ile koordine edilerek, tüm sivil savunma tedbirleri gözden geçirildi” diye konustu.

SIGINMA YERININ ÖZELLIKLERI

Siginaklar ve siginak bulunmadiginda kullanilacak siginma yerleri konusunda da bilgi veren Yilmaz, özel siginaklarin evlerin, isyerlerinin bodrum veya bahçelerinde; genel siginaklarin ise halkin kalabalik olarak bulundugu çarsi, pazar, gibi yerlerde insa edildigini ifade etti. Yilmaz, siginak bulunmayan yerlerde ev veya isyerlerinin bazi bölümlerinin siginma yeri olarak kullanilabilecegini belirterek, buralarda aranilacak özellikleri söyle siraladi:

“Kimyasal harp malzemelerine karsi kullanilacak siginma yerleri, üst katlarda ve penceresi az olan yerlerden seçilmeli. Gaz girisini önlemek amaciyla pencere ve kapi araliklari macun, bant veya çamasir suyuna batirilmis bezlerle kapatilmalidir. Klasik ve nükleer silahlara karsi kullanilacak siginma yerleri mümkünse bodrum katlarinda, disariya penceresi az olan, tavan ve duvarlari saglam yerlerden seçilmeli, kapi ve pencereleri kum torbalari ile takviye edilmelidir.”

Yilmaz, siginakta veya siginma yerlerinde giyim esyalari, temizlik ve tuvalet malzemesi, yatak malzemesi, birkaç gün yetecek gida maddesi, içmek ve kullanmak için su, kova, tabak, bardak, kasik, çatal, aydinlatma malzemesi, agzi kapali çöp bidonu, sihhi malzeme, ilk yardim çantasi, ilaç, pilli radyo, yedek pil, saat bulunmasi gerektigini anlatti.

KORUNMA YÖNTEMLERI

NBC maddeler ve korunma yöntemleri konusunda bilgi veren Yilmaz, “Nükleer silahlarin etkisinden korunmak için siginaga, siginak yoksa kapali bir yere girmek gerekir. Radyoaktivite ile kirlenmis bölgelere kesinlikle girilmemeli, ikazlara uyulmalidir” dedi.

Yilmaz, kimyasal savas maddelerinin yakici, bogucu, yaralayici ve öldürücü etkileri bulundugunu, kimyasal madde saldirisina maruz kalan kisinin derhal üzerindeki giysileri çikararak, bol sabunlu suyla yikanip saglik kurulusuna gitmesi gerektigini vurguladi. Biyolojik savas maddelerinin hastalik yapici virüs ve bakteriler oldugunu belirten Yilmaz, süpheli maddelerin yenilmemesi ve hijyenik kosullara dikkat edilmesi gerektigini söyledi. Yilmaz, sivil savunma teskilati bünyesinde görev yapan NBC timlerinin, NBC saldirisi sonrasinda, gaz maskeleri ve koruyucu elbiselerini giyerek gazla kirlenmis alani, varsa o alandaki insanlari temizlemek ve bu kisileri saglik ekiplerine teslim etmek üzere egitildigini kaydetti. Gaz maskelerinin filtreleri bulundugunu, bu filtrelerin gazlarin yogunluguna göre bazen 5 dakika, en fazlasinin 45 dakika etkili oldugunu anlatan Yilmaz, söyle konustu:

MASKE TEK BASINA YETERLI DEGIL

“Maskeler, koruyucu elbiseler ve filtreler, belli bir kullanim süresine sahiptir. Vatandaslar, (bize maske dagitilsin) diyor. Vatandaslara kesinlikle gaz maskesi dagitmayacagiz. Maske tek basina yeterli degildir, koruyucu elbise de giyilmelidir. Ayrica, filtrelerin, maskelerin en son teknolojiyle üretilenleri bile paketinden çikarilmadiginda 10 yil sürelidir. Sivil Savunma teskilatinda, paketi açilmamasina ragmen süresi geçmis malzeme var. Bu malzemeyi sadece egitim amaçli kullanabiliyoruz.” Sokakta 20-30 milyon liraya gaz maskesi satildigini, Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) tescilli bir maskenin fiyatinin ise 225-300 milyon lira arasinda degistigini bildiren Yilmaz, vatandaslari sokakta satilan gaz maskeleri ve koruyucu elbiseler konusunda uyardi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası