Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Polikistik Over Sendromu

Genç kiz ve 30 yas alti kadinlarda, yüzde erkege benzer asiri tüylenmeye neden olan “Polikistik Over Sendromu” hastaliginin en etkili tedavisinin zayiflama oldugu belirtildi.Uludag Üniversitesi Tip Fakültesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Mehpare Tüfekçi, kadinlarin üreme çaginda adet düzensizligi ile birlikte ortaya çikan “Polikistik Over Sendromu”nun, sismanlama, yagli ve sivilceli cilt, saç dökülmesi, vücutta erkek gibi asiri killanma gibi olumsuzluklara neden oldugunu bildirdi.

Hastaligin nedeninin tam olarak bilinmedigini, ancak stres, obezite, insülin direnci, sinir sistemindeki bazi hormonlarin salinimindaki bozukluklar ve genetik faktörlerin rolü üzerinde duruldugunu ifade eden Prof. Dr. Tüfekçi, hastalarin hormon tetkiklerinde de erkeklik hormonlari olarak bilinen “testosteron” ve “androstenodion”da artma görülebildiginin altini çizdi. Adetlerin seyrek olmasi veya hiç olmamasi ve asiri tüylenmenin hastaligin tanisi için en önemli bulgular oldugunu dile getiren Prof. Dr. Tüfekçi, sunlari söyledi:

“Hastalarin yüzde 60’inda obezite görülebiliyor. Özellikle obez ve kanda erkeklik hormonu yüksek olan hastalarda cilt bozukluklarina daha sik rastlanmaktadir. Hastalarda görülen diger önemli bir nokta da kisirlik ve insülin direncidir. Insulin direnci, seker metabolizmasinda bozukluk ve seker hastaligina egilimi artirmaktadir. Hastalarda sadece kilo kaybi ile yumurtlama fonksiyonlari ve adet düzeni normale dönebilmekte, tüylenme durmaktadir. Zayiflama ile tüylenme durduruluyor, hatta geriliyor ancak, tamamen ortadan kaldirilmasi mümkün degil. Ayrica, seker hastaligi tedavisinde kullanilan ‘metformin’ içeren ilaçlar da bu hastalarda yaygin olarak kullanilmaktadir.”

“Polikistik Over Sendromu” hastalarinin, ileride rahim kanseri, kalp hastaligi, yüksek tansiyon, seker hastaligi ve yüksek kolesterol gibi rahatsizliklara yakalanma riskinin normal kadinlara göre daha yüksek oldugunu anlatan Prof. Dr. Tüfekçi, bu nedenle hastalarin kilolarina ve yasam stillerine dikkat etmeleri gerektigini sözlerine ekledi.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası