Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Polikistik Over Sendromu

Genç kiz ve 30 yas alti kadinlarda, yüzde erkege benzer asiri tüylenmeye neden olan “Polikistik Over Sendromu” hastaliginin en etkili tedavisinin zayiflama oldugu belirtildi.Uludag Üniversitesi Tip Fakültesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Mehpare Tüfekçi, kadinlarin üreme çaginda adet düzensizligi ile birlikte ortaya çikan “Polikistik Over Sendromu”nun, sismanlama, yagli ve sivilceli cilt, saç dökülmesi, vücutta erkek gibi asiri killanma gibi olumsuzluklara neden oldugunu bildirdi.

Hastaligin nedeninin tam olarak bilinmedigini, ancak stres, obezite, insülin direnci, sinir sistemindeki bazi hormonlarin salinimindaki bozukluklar ve genetik faktörlerin rolü üzerinde duruldugunu ifade eden Prof. Dr. Tüfekçi, hastalarin hormon tetkiklerinde de erkeklik hormonlari olarak bilinen “testosteron” ve “androstenodion”da artma görülebildiginin altini çizdi. Adetlerin seyrek olmasi veya hiç olmamasi ve asiri tüylenmenin hastaligin tanisi için en önemli bulgular oldugunu dile getiren Prof. Dr. Tüfekçi, sunlari söyledi:

“Hastalarin yüzde 60’inda obezite görülebiliyor. Özellikle obez ve kanda erkeklik hormonu yüksek olan hastalarda cilt bozukluklarina daha sik rastlanmaktadir. Hastalarda görülen diger önemli bir nokta da kisirlik ve insülin direncidir. Insulin direnci, seker metabolizmasinda bozukluk ve seker hastaligina egilimi artirmaktadir. Hastalarda sadece kilo kaybi ile yumurtlama fonksiyonlari ve adet düzeni normale dönebilmekte, tüylenme durmaktadir. Zayiflama ile tüylenme durduruluyor, hatta geriliyor ancak, tamamen ortadan kaldirilmasi mümkün degil. Ayrica, seker hastaligi tedavisinde kullanilan ‘metformin’ içeren ilaçlar da bu hastalarda yaygin olarak kullanilmaktadir.”

“Polikistik Over Sendromu” hastalarinin, ileride rahim kanseri, kalp hastaligi, yüksek tansiyon, seker hastaligi ve yüksek kolesterol gibi rahatsizliklara yakalanma riskinin normal kadinlara göre daha yüksek oldugunu anlatan Prof. Dr. Tüfekçi, bu nedenle hastalarin kilolarina ve yasam stillerine dikkat etmeleri gerektigini sözlerine ekledi.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası