Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Adet düzensizligini önemseyin!

Sik sik ve çok az miktarda idrara çikmak ve idrar yaparken yanmanin, en sik görülen idrar yolu enfeksiyonu bulgulari oldugu dile getirildi.

Ferti-jin Kadin Sagligi ve Yardimci Üreme Teknikleri Merkezi Op. Dr. Seval Tasdemir, ailem.com’a yaptigi açiklamada, akinti ve genital bölgedeki kasintinin en sik görülen nedeninin mantar enfeksiyonu oldugunu söyledi.

Ferti-jin Kadin Sagligi ve Yardimci Üreme Teknikleri Merkezi Op. Dr. Seval Tasdemir, ailem.com’a yaptigi açiklamada, akinti ve genital bölgedeki kasintinin en sik görülen nedeninin mantar enfeksiyonu oldugunu söyledi. Tasdemir, kadinlarin %75’inin yasamlari boyunca en az bir defa mantar enfeksiyonu geçirdigini belirterek, Candida albicans olarak adlandirilan mantarin, vajinal florada yer alan mikroorganizmalardan biri oldugunu kaydetti.

Tasdemir, “Bu mantarlar kontrolsüz olarak çogaldiklarinda vajinal enfeksiyon ve yakinmalara yol açar. En sik görülen yakinma genital bölgede siddetli kasinti ve yanmadir. Beyaz peynirimsi bir akintiya neden olan bu enfeksiyonun tanisi akinti örneginde mantarlarin görülmesi ile konur. Bu enfeksiyonlar antifungal krem, tablet veya vajinal ovüller (mantarlara etkili olan ilaçlar) ile tedavi edilebilir. Diger bir nedense Trikomonas vajinalis adi verilen parazit hem erkek hem de kadinlarda genital enfeksiyonlara yol açar. Erkeklerde genellikle herhangi bir yakinmaya neden olmayan bu parazit, kadinlarda kötü kokulu ve yesil renkli akintiya, idrar yaparken yanma, kasinti ve tahrise yol açar. Bu enfeksiyon tespit edildiginde mutlaka eslerin beraber tedavi edilmesi gerekir. Cinsel iliski sirasinda kondom kullanilmasi enfeksiyonun bulasma riskini azaltir” dedi.

Lekelenme normalmidir?

Op.Dr. Seval Tasdemir, iki adet arasinda çogu zaman lekelenme tarzinda olan, bazen 1-2 gün süren yumurta çatlama kanamasi olabilecegini vurgulayarak, iki kanama arasinda yer alan lekelenmeler ve kanamalar görüldügü durumlarda hekime basvurulmasi gerektigine dikkat çekti.

Tasdemir, hormonal degisiklikler, yumurtalik kistleri, rahim veya rahim agzindaki polipler, endometrial hiperplazi yani rahim içini döseyen tabakanin fazla büyümesi, myomlar ve daha nadir olarak da rahim kanserinin bu tip düzensizliklere yol açabildigini ifade etti.

Sik idrara çikma

Sik sik ve çok az miktarda idrara çikmak ve idrar yaparken yanmanin, en sik görülen idrar yolu enfeksiyonu bulgulari oldugunu dile getiren Op. Dr. Tasdemir, “Idrar bulanik ve kanli olabilir. Halsizlik ve kasik bölgesinde agri da bu yakinmalara eslik edebilir. Enfeksiyon böbreklere ilerlerse ates, bulanti, kusma, bel ve sirt agrisi görülür. Idrar örneginin mikroskopik incelemesi ve idrar kültürü yapilarak enfeksiyona yol açan mikroorganizma belirlenir. Enfeksiyona yol açan mikroorganizma belirlendikten sonra enfeksiyon uygun antibiyotikler kullanilarak tedavi edilebilir” diye konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
  Aranan Kan: A RH -
Kartal Koşuyolu İhtisas'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05321714515

yarın saat 8 de beyin ameliyatına girecek hastz için acil A RH (-) kana ihtiyaç vardır.

Tarih: 10/3/2019 11:56:16 AM
Murat Şişmanoğlu
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası