Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Adet düzensizligini önemseyin!

Sik sik ve çok az miktarda idrara çikmak ve idrar yaparken yanmanin, en sik görülen idrar yolu enfeksiyonu bulgulari oldugu dile getirildi.

Ferti-jin Kadin Sagligi ve Yardimci Üreme Teknikleri Merkezi Op. Dr. Seval Tasdemir, ailem.com’a yaptigi açiklamada, akinti ve genital bölgedeki kasintinin en sik görülen nedeninin mantar enfeksiyonu oldugunu söyledi.

Ferti-jin Kadin Sagligi ve Yardimci Üreme Teknikleri Merkezi Op. Dr. Seval Tasdemir, ailem.com’a yaptigi açiklamada, akinti ve genital bölgedeki kasintinin en sik görülen nedeninin mantar enfeksiyonu oldugunu söyledi. Tasdemir, kadinlarin %75’inin yasamlari boyunca en az bir defa mantar enfeksiyonu geçirdigini belirterek, Candida albicans olarak adlandirilan mantarin, vajinal florada yer alan mikroorganizmalardan biri oldugunu kaydetti.

Tasdemir, “Bu mantarlar kontrolsüz olarak çogaldiklarinda vajinal enfeksiyon ve yakinmalara yol açar. En sik görülen yakinma genital bölgede siddetli kasinti ve yanmadir. Beyaz peynirimsi bir akintiya neden olan bu enfeksiyonun tanisi akinti örneginde mantarlarin görülmesi ile konur. Bu enfeksiyonlar antifungal krem, tablet veya vajinal ovüller (mantarlara etkili olan ilaçlar) ile tedavi edilebilir. Diger bir nedense Trikomonas vajinalis adi verilen parazit hem erkek hem de kadinlarda genital enfeksiyonlara yol açar. Erkeklerde genellikle herhangi bir yakinmaya neden olmayan bu parazit, kadinlarda kötü kokulu ve yesil renkli akintiya, idrar yaparken yanma, kasinti ve tahrise yol açar. Bu enfeksiyon tespit edildiginde mutlaka eslerin beraber tedavi edilmesi gerekir. Cinsel iliski sirasinda kondom kullanilmasi enfeksiyonun bulasma riskini azaltir” dedi.

Lekelenme normalmidir?

Op.Dr. Seval Tasdemir, iki adet arasinda çogu zaman lekelenme tarzinda olan, bazen 1-2 gün süren yumurta çatlama kanamasi olabilecegini vurgulayarak, iki kanama arasinda yer alan lekelenmeler ve kanamalar görüldügü durumlarda hekime basvurulmasi gerektigine dikkat çekti.

Tasdemir, hormonal degisiklikler, yumurtalik kistleri, rahim veya rahim agzindaki polipler, endometrial hiperplazi yani rahim içini döseyen tabakanin fazla büyümesi, myomlar ve daha nadir olarak da rahim kanserinin bu tip düzensizliklere yol açabildigini ifade etti.

Sik idrara çikma

Sik sik ve çok az miktarda idrara çikmak ve idrar yaparken yanmanin, en sik görülen idrar yolu enfeksiyonu bulgulari oldugunu dile getiren Op. Dr. Tasdemir, “Idrar bulanik ve kanli olabilir. Halsizlik ve kasik bölgesinde agri da bu yakinmalara eslik edebilir. Enfeksiyon böbreklere ilerlerse ates, bulanti, kusma, bel ve sirt agrisi görülür. Idrar örneginin mikroskopik incelemesi ve idrar kültürü yapilarak enfeksiyona yol açan mikroorganizma belirlenir. Enfeksiyona yol açan mikroorganizma belirlendikten sonra enfeksiyon uygun antibiyotikler kullanilarak tedavi edilebilir” diye konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası