Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kolorektal kanser taramalari hayat kurtariyor

Bagirsak yani kolon kanseri tüm kanser türleri içinde en sik görülen ve en sik ölüme yol açan ilk bes kanser türünden biri.

Gelismesi yillar alabiliyor ve tüm diger kanser türlerinde oldugu gibi kolon kanserinde de erken teshis hayati önem tasiyor. Iste bu yüzden içinde bulundugumuz Mart ayi her yil yaklasik 50 bin kisinin kolorektal kanser nedeniyle hayatini kaybettigi ABD’de “Ulusal Kolorektal Kanser Bilinçlendirme Ayi” olarak kabul ediliyor.

Bu ay içerisinde çesitli kampanyalar gerçeklestiriliyor. Bu kampanyalara en büyük destek ABD Baskan’indan geliyor. ABD Baskani George Bush Ulusal Kolorektal Kanser Bilinçlendirme Ayi ile ilgili yaptigi açiklamada 2003 yili içerisinde 148 bini askin yeni kolorektal kanser tanisi konacagi tahmin edildigini belirterek sunlari söyledi, “Bu kampanya 50 yas ve üzeri kisileri kolorektal kanser taramalarinin yarari konusunda egitmek üzere düzenlenmistir. Halkin bilinçlenmesi, “Saglikli Insanlar 2010” projesinin amaçlarindan biri olan kolorektal kanserlere bagli ölümlerde %34 azalma hedefine de yardimci olacaktir. Bu ay boyunca, ben tüm dünya vatandaslarini kolorektal kansere karsi baslattigimiz savasa katilmaya çagiriyorum.”

AMAÇ HALKI BILINÇLENDIRMEK

Bu yil dördüncüsü gerçeklesen kampanyanin amaci, düzenli taramalar ve saglikli bir yasam tarzi ile kolorektal kanserin önlenebilecegi konusunda halki bilinçlendirmek. Kolorektal kanserle savas konusunda en önde gelen kuruluslardan biri olan Ulusal Kanser Enstitüsü (NCI) 2002’de bu konuya 245 milyon dolar, bu yil da 267 milyon dolar bütçe ayirdi. Kampanyaya yukarida sayilanlarin disinda kirktan fazla kurum ve kurulus katiliyor

ERKEN TESHIS HAYATI ÖNEM TASIYOR

Kolorektal kanserde hayat kurtarmanin en etkili yolu erken teshis. Erken teshisin tek yolu ise düzenli kontrol. Kanser öncesi olusumlarin veya poliplerin (Bagirsak duvarindan sindirim kanali içine dogru büyüyen hücre kitlelerine polip denilir ve toplumun %15-30’unda görülür) belirlenerek kolorektal kanserin erken dönemde saptanmasi ancak düzenli tarama testleriyle mümkün. Bu testler özellikle 50 yasin üzerinde önem kazaniyor çünkü ABD’de kolorektal kanser tanisi konmus hastalarin yüzde 90’indan fazlasi 50 yasin üzerinde. Arastirmacilar 50 yas ve üzeri herkesin düzenli kolorektal kanser taramasindan geçmesi durumunda ölümlerin en az üçte birinin önlenebilecegini söylüyor. Buna ragmen önerilen araliklarda tarama testlerinden geçen 50 yas ve üzeri kisilerin orani yüzde 40’dan daha az.

BELIRTILER

Diskilama aliskanliklarinda degisiklik, tuvalete çikma ihtiyacinin diskilama ile geçmemesi veya acil tuvalet ihtiyaci, diskida kan görülmesi, karinda genel rahatsizlik (gaz agrilari, gerilme, dolgunluk, kramplar), nedensiz kilo kaybi, geçmeyen yorgunluk ve kusma kolorektal kanserin belirtileri arasinda sayiliyor. Ancak erken teshis için düzenli test yaptirmak sart. Halihazirda uygulanan çesitli tarama testleri mevcut. Ancak son yillarda gelistirilen tarama testleri hem daha pratik hem de daha dogru sonuçlar verebilecek gibi görünüyor.

KOLON KANSERINDEN KORUNMADA BESLENMEYE DIKKAT!

Kolon kanserinde beslenmenin rolü bulunduguna dair ilk somut kanit Boston’daki Harvard Halk Sagligi Okulu’nda Dr. Teresa Fung öncülügünde 38-63 yas arasindaki 76 binden fazla kadin üzerinde yapilan genis ölçekli bir arastirmayla elde edildi. Archives of Internal Medicine dergisinde yayinlanan arastirmada kadinlarda beslenme sekilleri ve kolorektal kanser gelisme oranlari temel alinarak su sonuçlara varildi: “Bati”li diyet özellikleri tasiyan yani islenmis kirmizi et, sodali içecekler, tatlilar, rafine ekmekler ve yüksek yag içeren süt ürünleri gibi besinleri tüketen kadinlarda meyve ve sebze agirlikli beslenen kadinlara oranla kolon kanseri gelisme riski %46 daha yüksektir.”

Yine beslenmeyle ilgili Italya’da yapilan ve Uluslararasi Kanser Dergisi’nde (International Journal of Cancer) yayinlanan bir baska arastirmaya göre folattan zengin (yesil yaprakli sebzeler, rafine olmayan tahil, karaciger, portakal suyu, baklagiller ve bezelye) bir diyetle beslenenlerin ve az miktarda alkol alanlarin kolorektal kansere yakalanma riski azaliyor. Kolorektal kanserli bin 953 ve saglikli dört bini askin kisi üzerinde yapilan bu çalismaya göre günde 600 ml biradan fazla alkol alanlarda ve yeteri miktarda folat ile metionin tüketmeyenlerde hastalik riski yüzde 40 artiyor. Metionin folik asidin vücutta kullanilabilmesini düzenleyen bir aminoasit. Arastirmada bu aminoasitin genetik olarak hastalik riski tasiyan kisilerde kolorektal kanser riskini azalttigi gözlemlendi. Arastirmaya katilan hastalarin diyetlerindeki ana folat kaynaklari yesil yaprakli sebzeler, rafine olmayan tahil, karaciger, portakal suyu, baklagiller ve bezelye iken dogal metionin kaynaklari ise et, balik, baklagiller, yumurta, sarimsak ve ayçiçegi tohumuydu.

KOLON KANSERINDE YENI TARAMA TESTLERI UMUT VERIYOR

Kolorektal kansere yol açacak prekanser olusumlar veya polipler erken dönemde ancak tarama testleri ile teshis edilebiliyor.

KOLON KANSERI TEDAVI YAKLASIMLARI

Kolorektal kanserlerin tedavisinde önemli bir yer tutan cerrahi operasyonun yanisira radyoterapi ve kemoterapi uygulanan en önemli tedavi yöntemleridir. Yaygin olarak kullanilan sistemik (Damar yoluyla verilen) tedaviler yanisira kolorektal kanser tedavisinde agizdan alindiktan sonra sadece tümörü yok etmeye yönelik yeni yaklasimlar gelistirilip dünyada ve Türkiye’de hastalarin ve hekimlerin hizmetine sunulmustur.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası