Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bebeginiz ne zaman uyumak ister?

Bebeginizin huzurlu ve rahat uyuyabilmesi için uyku düzenini onunla birlikte planlayin.

Bebeginizi 3 saatte bir uykuda da olsa uyandirip emzirin. Dogduktan sonra vücudu tamamen çevreleyen anne karnini özleyen bebeginizi, bir yere dokunabilecek sekilde yatirin. Bu, yanina konulan küçük bir yastik olabilir veya sirti, ona zarar vermeyecek bir yere yaslanabilir.

Emziren Anneleri Destekleme ve Aile Sagligini Koruma Dernegi Baskani Dr. Sema Soysal, kisinin kendine olan güveninin temellerinin 0-3 yas arasinda atildigini söyledi. Bu nedenle, bebeklere gelisim süreçlerinde özen gösterilmesi gerektigini belirten Sosyal, bebeklerin yetistirilmesinde dikkat edilecek en önemli noktanin “uyku ve beslenme düzeni” oldugunu vurguladi. Bebeklerin dogumdan sonraki 3 ay içinde günde ortalama 18 saat uyudugunu anlatan Soysal, “Bu arada bebekler 3 saatten fazla aç kalmamali. Normalde bebek aç oldugunu belli eder. Ancak, uykuda bunu anlatamayacagi için, uykuda da olsa en fazla 3 saatte bir uyandirilip emzirilmelidir” dedi.

DOKUNMA HISSI

Soysal, bebeklerin dogdugu günden itibaren bildigi ve tanidigi yerlerde uyutulmasi gerektigini ifade ederek, bunun bebegin güven ortaminda uyumasini saglayacagini kaydetti. Yeni dogan bebeklerin “dokunma hissini” yasamak istediklerini, bunun için yatakta gereken düzenlemenin yapilmasini öneren Soysal, sunlari anlatti:

“Bebekler dogduktan sonra vücudu tamamen çevreleyen anne karnini özlerler. Bu nedenle bebekler yataklarinda boslukta kalmamali, bir yere dokunabilecek sekilde yatirilmalidir. Bunun için, yanina küçük bir yastik konulabilecegi gibi, sirti ona zarar vermeyecek bir yere yaslanabilir.”

“BEBEK PATRONDUR”

Anne ve babalarin bebegin yattigi odada kalmasinin da bebegin güven içinde uyumasini ve düzenli emzirilmesini saglayacagini ifade eden Soysal, bebegin uykuya dalmasi için en uygun yerin, sevgiyi hissedebilecegi anne ya da baba kucagi oldugunu bildirdi. Bebeklerin uyku için kesinlikle zorlanmamasi gerektigini kaydeden Soysal, “Bebekler uykusunu bir sekilde belli eder. Bebek patrondur. Bebek ne isterse o olur. Bu nedenle bebegin huzurlu ve rahat uyuyabilmesi için uyku düzenini bebeklerin belirlemesi gerekir. Uykunun planlanmasinda bebeklerin istekleri göz önünde bulundurulmalidir” dedi.

Bebeklerin fiziksel ve zihinsel gelisimi açisindan son derece önemli olan uyku ve beslenme düzenine dikkat edilmesinin, bebegin saglikli sekilde büyümesini saglayacagini vurgulayan Soysal, “Kucaklamak ve onun isteklerini hissetmek, ilk basta bebege güven kazandirir. Onun rahat ve huzurlu bir sekilde büyümesine ve kisiliginin oturmasina yardimci olur” diye konustu.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası