Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bebeginiz ne zaman uyumak ister?

Bebeginizin huzurlu ve rahat uyuyabilmesi için uyku düzenini onunla birlikte planlayin.

Bebeginizi 3 saatte bir uykuda da olsa uyandirip emzirin. Dogduktan sonra vücudu tamamen çevreleyen anne karnini özleyen bebeginizi, bir yere dokunabilecek sekilde yatirin. Bu, yanina konulan küçük bir yastik olabilir veya sirti, ona zarar vermeyecek bir yere yaslanabilir.

Emziren Anneleri Destekleme ve Aile Sagligini Koruma Dernegi Baskani Dr. Sema Soysal, kisinin kendine olan güveninin temellerinin 0-3 yas arasinda atildigini söyledi. Bu nedenle, bebeklere gelisim süreçlerinde özen gösterilmesi gerektigini belirten Sosyal, bebeklerin yetistirilmesinde dikkat edilecek en önemli noktanin “uyku ve beslenme düzeni” oldugunu vurguladi. Bebeklerin dogumdan sonraki 3 ay içinde günde ortalama 18 saat uyudugunu anlatan Soysal, “Bu arada bebekler 3 saatten fazla aç kalmamali. Normalde bebek aç oldugunu belli eder. Ancak, uykuda bunu anlatamayacagi için, uykuda da olsa en fazla 3 saatte bir uyandirilip emzirilmelidir” dedi.

DOKUNMA HISSI

Soysal, bebeklerin dogdugu günden itibaren bildigi ve tanidigi yerlerde uyutulmasi gerektigini ifade ederek, bunun bebegin güven ortaminda uyumasini saglayacagini kaydetti. Yeni dogan bebeklerin “dokunma hissini” yasamak istediklerini, bunun için yatakta gereken düzenlemenin yapilmasini öneren Soysal, sunlari anlatti:

“Bebekler dogduktan sonra vücudu tamamen çevreleyen anne karnini özlerler. Bu nedenle bebekler yataklarinda boslukta kalmamali, bir yere dokunabilecek sekilde yatirilmalidir. Bunun için, yanina küçük bir yastik konulabilecegi gibi, sirti ona zarar vermeyecek bir yere yaslanabilir.”

“BEBEK PATRONDUR”

Anne ve babalarin bebegin yattigi odada kalmasinin da bebegin güven içinde uyumasini ve düzenli emzirilmesini saglayacagini ifade eden Soysal, bebegin uykuya dalmasi için en uygun yerin, sevgiyi hissedebilecegi anne ya da baba kucagi oldugunu bildirdi. Bebeklerin uyku için kesinlikle zorlanmamasi gerektigini kaydeden Soysal, “Bebekler uykusunu bir sekilde belli eder. Bebek patrondur. Bebek ne isterse o olur. Bu nedenle bebegin huzurlu ve rahat uyuyabilmesi için uyku düzenini bebeklerin belirlemesi gerekir. Uykunun planlanmasinda bebeklerin istekleri göz önünde bulundurulmalidir” dedi.

Bebeklerin fiziksel ve zihinsel gelisimi açisindan son derece önemli olan uyku ve beslenme düzenine dikkat edilmesinin, bebegin saglikli sekilde büyümesini saglayacagini vurgulayan Soysal, “Kucaklamak ve onun isteklerini hissetmek, ilk basta bebege güven kazandirir. Onun rahat ve huzurlu bir sekilde büyümesine ve kisiliginin oturmasina yardimci olur” diye konustu.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası