Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bebeginiz ne zaman uyumak ister?

Bebeginizin huzurlu ve rahat uyuyabilmesi için uyku düzenini onunla birlikte planlayin.

Bebeginizi 3 saatte bir uykuda da olsa uyandirip emzirin. Dogduktan sonra vücudu tamamen çevreleyen anne karnini özleyen bebeginizi, bir yere dokunabilecek sekilde yatirin. Bu, yanina konulan küçük bir yastik olabilir veya sirti, ona zarar vermeyecek bir yere yaslanabilir.

Emziren Anneleri Destekleme ve Aile Sagligini Koruma Dernegi Baskani Dr. Sema Soysal, kisinin kendine olan güveninin temellerinin 0-3 yas arasinda atildigini söyledi. Bu nedenle, bebeklere gelisim süreçlerinde özen gösterilmesi gerektigini belirten Sosyal, bebeklerin yetistirilmesinde dikkat edilecek en önemli noktanin “uyku ve beslenme düzeni” oldugunu vurguladi. Bebeklerin dogumdan sonraki 3 ay içinde günde ortalama 18 saat uyudugunu anlatan Soysal, “Bu arada bebekler 3 saatten fazla aç kalmamali. Normalde bebek aç oldugunu belli eder. Ancak, uykuda bunu anlatamayacagi için, uykuda da olsa en fazla 3 saatte bir uyandirilip emzirilmelidir” dedi.

DOKUNMA HISSI

Soysal, bebeklerin dogdugu günden itibaren bildigi ve tanidigi yerlerde uyutulmasi gerektigini ifade ederek, bunun bebegin güven ortaminda uyumasini saglayacagini kaydetti. Yeni dogan bebeklerin “dokunma hissini” yasamak istediklerini, bunun için yatakta gereken düzenlemenin yapilmasini öneren Soysal, sunlari anlatti:

“Bebekler dogduktan sonra vücudu tamamen çevreleyen anne karnini özlerler. Bu nedenle bebekler yataklarinda boslukta kalmamali, bir yere dokunabilecek sekilde yatirilmalidir. Bunun için, yanina küçük bir yastik konulabilecegi gibi, sirti ona zarar vermeyecek bir yere yaslanabilir.”

“BEBEK PATRONDUR”

Anne ve babalarin bebegin yattigi odada kalmasinin da bebegin güven içinde uyumasini ve düzenli emzirilmesini saglayacagini ifade eden Soysal, bebegin uykuya dalmasi için en uygun yerin, sevgiyi hissedebilecegi anne ya da baba kucagi oldugunu bildirdi. Bebeklerin uyku için kesinlikle zorlanmamasi gerektigini kaydeden Soysal, “Bebekler uykusunu bir sekilde belli eder. Bebek patrondur. Bebek ne isterse o olur. Bu nedenle bebegin huzurlu ve rahat uyuyabilmesi için uyku düzenini bebeklerin belirlemesi gerekir. Uykunun planlanmasinda bebeklerin istekleri göz önünde bulundurulmalidir” dedi.

Bebeklerin fiziksel ve zihinsel gelisimi açisindan son derece önemli olan uyku ve beslenme düzenine dikkat edilmesinin, bebegin saglikli sekilde büyümesini saglayacagini vurgulayan Soysal, “Kucaklamak ve onun isteklerini hissetmek, ilk basta bebege güven kazandirir. Onun rahat ve huzurlu bir sekilde büyümesine ve kisiliginin oturmasina yardimci olur” diye konustu.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası