Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Spor sahalarinda ölümler bir suçtur’

Türkiye’de ortalama 2500 sporcuya 1 spor hekiminin düstügü anlatilarak, bu sayinin çok yetersiz oldugu dile getirdi.

Spordaki ani ölümlerin önlenmesi için 35-40 yasin üstündeki kisilerin spora baslamadan önce mutlaka tam tesekküllü saglik kontrolünden geçmeleri gerektigi, ailesinde kalp rahatsizligiyla ilgili sorunu bulunan kisilerin ise risk faktörünü de göz önünde bulundurarak, çok daha dikkatli olmalari gerektigi belirtildi.

Marmara Üniversitesi Beden Egitimi ve Spor Yüksekokulu tarafindan düzenlenen “Sporda Ani Ölümler” konulu panel yapildi. Üniversitenin Anadoluhisari Yerleskesi’nde, geçen günlerde geçirdigi kalp krizi sonucu ölen Sutopu Milli Takimi oyuncusu ve yüksekokul ögrencisi Caner Erdogru’nun anisina gerçeklestirilen, Prof. Dr. Kut Sarpyener’in yönettigi panele konusmaci olarak spor hekimi Prof. Dr. Emin Ergen, spor bilim adami ve spor yazari Turgay Renklikurt ile kardiyolog Yrd. Doç. Dr. Hakan Tezcan katildi.

Ögrencilerin büyük ilgi gösterdigi panelde konusan Turgay Renklikurt, son yillarda artis gösteren spor sahalarinda ani ölümlerin nedenlerinin bulunamadigini vurgulayarak, “Spor sahalarinda ölümler bir suçtur. Bizdeki ölümlerin bir tanesinde bile ‘su, su nedenle ölmüstür’ denilemiyor. Artik bu ölümlerin nedenleri ortaya konmalidir” dedi. Sporcunun performansini artiran yardimci faktörlerin devreye girmesinin ardindan spor sahalarinda ölümlerin ve sporcu sakatliklarinin arttigina dikkat çeken Renklikurt, bu durumun ayrica incelenmesi gerektigini ifade etti.

Günümüzde hali sahalardaki maçlardan, yürüyüs yapilan yerlere kadar spor alanlarinda denetimin yapilmadigindan yakinan Turgay Renklikurt, para kazanma adina kisilerin bile bile ölüme itildigini belirtti. Renklikurt ayrica, insanin var olan gücünün en fazla yüzde 75’ini kullanabildigini, ancak sporda mutlaka basariya ulasabilmek için kalan yüzde 25’lik oranin dis güçler tarafindan devreye sokulmak istenmesiyle, organizmanin buna gösterdigi tepkisinin ani ölümlere neden olabilecegini söyledi.

“SPOR HEKIMI SAYISI ÇOK AZ”

Spor hekimi Prof. Dr. Emin Ergen ise Türkiye’de ortalama 2500 sporcuya 1 spor hekimin düstügünü anlatarak, bu sayinin çok yetersiz oldugunu dile getirdi.

Sporcu sagligi hizmeti veren kurumlarin artirilmasi gerektigini anlatan Ergen, dopingle mücadelenin önemini vurguladi. 21. yüzyilda “gen dopingi”nin gündeme geldigini belirten Ergen, “Kisa bir zamanda spor alanlarinda hilkat garibeleriyle karsi karsiya kalip, performanslari karsisinda dilimizi yutabiliriz” dedi.

“HIÇ BELIRTI OLMAYABILIR DE”

Kardiyolog Yrd. Doç. Dr. Hakan Tezcan ise ABD’de yapilan arastirmalardan örnekler verirken, daha önce hiçbir sikayeti olmamasina ragmen, spor yaparken ölümlerin görülebildigini vurguladi.

Futbol ve basketbol branslarinda ani ölümlerin, spordaki diger dallara oranla daha fazla gözlendigini kaydeden Tezcan, 35-40 yasin üstündeki kisilerin spora baslamadan önce mutlaka tam tesekküllü saglik kontrolünden geçmeleri gerektigini, ailesinde kalp rahatsizligiyla ilgili sorunu bulunan kisilerin ise risk faktörünü de göz önünde bulundurarak, çok daha dikkatli olmalari gerektigini belirtti.

WASHINGTON’UN DURUMU

Panelde, kalp rahatsizligi nedeniyle Fenerbahçe’deki futbol hayatina ara vermek zorunda kalan Brezilyali futbolcu Washington’un durumu da gündeme geldi. Ögrencilerin sorularini yanitlayan panelistler, Brezilyali oyuncunun bundan sonra agir sporla ugrasmasinin tavsiye edilir bir sey olmadigini vurguladilar.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası