Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Spor sahalarinda ölümler bir suçtur’

Türkiye’de ortalama 2500 sporcuya 1 spor hekiminin düstügü anlatilarak, bu sayinin çok yetersiz oldugu dile getirdi.

Spordaki ani ölümlerin önlenmesi için 35-40 yasin üstündeki kisilerin spora baslamadan önce mutlaka tam tesekküllü saglik kontrolünden geçmeleri gerektigi, ailesinde kalp rahatsizligiyla ilgili sorunu bulunan kisilerin ise risk faktörünü de göz önünde bulundurarak, çok daha dikkatli olmalari gerektigi belirtildi.

Marmara Üniversitesi Beden Egitimi ve Spor Yüksekokulu tarafindan düzenlenen “Sporda Ani Ölümler” konulu panel yapildi. Üniversitenin Anadoluhisari Yerleskesi’nde, geçen günlerde geçirdigi kalp krizi sonucu ölen Sutopu Milli Takimi oyuncusu ve yüksekokul ögrencisi Caner Erdogru’nun anisina gerçeklestirilen, Prof. Dr. Kut Sarpyener’in yönettigi panele konusmaci olarak spor hekimi Prof. Dr. Emin Ergen, spor bilim adami ve spor yazari Turgay Renklikurt ile kardiyolog Yrd. Doç. Dr. Hakan Tezcan katildi.

Ögrencilerin büyük ilgi gösterdigi panelde konusan Turgay Renklikurt, son yillarda artis gösteren spor sahalarinda ani ölümlerin nedenlerinin bulunamadigini vurgulayarak, “Spor sahalarinda ölümler bir suçtur. Bizdeki ölümlerin bir tanesinde bile ‘su, su nedenle ölmüstür’ denilemiyor. Artik bu ölümlerin nedenleri ortaya konmalidir” dedi. Sporcunun performansini artiran yardimci faktörlerin devreye girmesinin ardindan spor sahalarinda ölümlerin ve sporcu sakatliklarinin arttigina dikkat çeken Renklikurt, bu durumun ayrica incelenmesi gerektigini ifade etti.

Günümüzde hali sahalardaki maçlardan, yürüyüs yapilan yerlere kadar spor alanlarinda denetimin yapilmadigindan yakinan Turgay Renklikurt, para kazanma adina kisilerin bile bile ölüme itildigini belirtti. Renklikurt ayrica, insanin var olan gücünün en fazla yüzde 75’ini kullanabildigini, ancak sporda mutlaka basariya ulasabilmek için kalan yüzde 25’lik oranin dis güçler tarafindan devreye sokulmak istenmesiyle, organizmanin buna gösterdigi tepkisinin ani ölümlere neden olabilecegini söyledi.

“SPOR HEKIMI SAYISI ÇOK AZ”

Spor hekimi Prof. Dr. Emin Ergen ise Türkiye’de ortalama 2500 sporcuya 1 spor hekimin düstügünü anlatarak, bu sayinin çok yetersiz oldugunu dile getirdi.

Sporcu sagligi hizmeti veren kurumlarin artirilmasi gerektigini anlatan Ergen, dopingle mücadelenin önemini vurguladi. 21. yüzyilda “gen dopingi”nin gündeme geldigini belirten Ergen, “Kisa bir zamanda spor alanlarinda hilkat garibeleriyle karsi karsiya kalip, performanslari karsisinda dilimizi yutabiliriz” dedi.

“HIÇ BELIRTI OLMAYABILIR DE”

Kardiyolog Yrd. Doç. Dr. Hakan Tezcan ise ABD’de yapilan arastirmalardan örnekler verirken, daha önce hiçbir sikayeti olmamasina ragmen, spor yaparken ölümlerin görülebildigini vurguladi.

Futbol ve basketbol branslarinda ani ölümlerin, spordaki diger dallara oranla daha fazla gözlendigini kaydeden Tezcan, 35-40 yasin üstündeki kisilerin spora baslamadan önce mutlaka tam tesekküllü saglik kontrolünden geçmeleri gerektigini, ailesinde kalp rahatsizligiyla ilgili sorunu bulunan kisilerin ise risk faktörünü de göz önünde bulundurarak, çok daha dikkatli olmalari gerektigini belirtti.

WASHINGTON’UN DURUMU

Panelde, kalp rahatsizligi nedeniyle Fenerbahçe’deki futbol hayatina ara vermek zorunda kalan Brezilyali futbolcu Washington’un durumu da gündeme geldi. Ögrencilerin sorularini yanitlayan panelistler, Brezilyali oyuncunun bundan sonra agir sporla ugrasmasinin tavsiye edilir bir sey olmadigini vurguladilar.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası