Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Spor sahalarinda ölümler bir suçtur’

Türkiye’de ortalama 2500 sporcuya 1 spor hekiminin düstügü anlatilarak, bu sayinin çok yetersiz oldugu dile getirdi.

Spordaki ani ölümlerin önlenmesi için 35-40 yasin üstündeki kisilerin spora baslamadan önce mutlaka tam tesekküllü saglik kontrolünden geçmeleri gerektigi, ailesinde kalp rahatsizligiyla ilgili sorunu bulunan kisilerin ise risk faktörünü de göz önünde bulundurarak, çok daha dikkatli olmalari gerektigi belirtildi.

Marmara Üniversitesi Beden Egitimi ve Spor Yüksekokulu tarafindan düzenlenen “Sporda Ani Ölümler” konulu panel yapildi. Üniversitenin Anadoluhisari Yerleskesi’nde, geçen günlerde geçirdigi kalp krizi sonucu ölen Sutopu Milli Takimi oyuncusu ve yüksekokul ögrencisi Caner Erdogru’nun anisina gerçeklestirilen, Prof. Dr. Kut Sarpyener’in yönettigi panele konusmaci olarak spor hekimi Prof. Dr. Emin Ergen, spor bilim adami ve spor yazari Turgay Renklikurt ile kardiyolog Yrd. Doç. Dr. Hakan Tezcan katildi.

Ögrencilerin büyük ilgi gösterdigi panelde konusan Turgay Renklikurt, son yillarda artis gösteren spor sahalarinda ani ölümlerin nedenlerinin bulunamadigini vurgulayarak, “Spor sahalarinda ölümler bir suçtur. Bizdeki ölümlerin bir tanesinde bile ‘su, su nedenle ölmüstür’ denilemiyor. Artik bu ölümlerin nedenleri ortaya konmalidir” dedi. Sporcunun performansini artiran yardimci faktörlerin devreye girmesinin ardindan spor sahalarinda ölümlerin ve sporcu sakatliklarinin arttigina dikkat çeken Renklikurt, bu durumun ayrica incelenmesi gerektigini ifade etti.

Günümüzde hali sahalardaki maçlardan, yürüyüs yapilan yerlere kadar spor alanlarinda denetimin yapilmadigindan yakinan Turgay Renklikurt, para kazanma adina kisilerin bile bile ölüme itildigini belirtti. Renklikurt ayrica, insanin var olan gücünün en fazla yüzde 75’ini kullanabildigini, ancak sporda mutlaka basariya ulasabilmek için kalan yüzde 25’lik oranin dis güçler tarafindan devreye sokulmak istenmesiyle, organizmanin buna gösterdigi tepkisinin ani ölümlere neden olabilecegini söyledi.

“SPOR HEKIMI SAYISI ÇOK AZ”

Spor hekimi Prof. Dr. Emin Ergen ise Türkiye’de ortalama 2500 sporcuya 1 spor hekimin düstügünü anlatarak, bu sayinin çok yetersiz oldugunu dile getirdi.

Sporcu sagligi hizmeti veren kurumlarin artirilmasi gerektigini anlatan Ergen, dopingle mücadelenin önemini vurguladi. 21. yüzyilda “gen dopingi”nin gündeme geldigini belirten Ergen, “Kisa bir zamanda spor alanlarinda hilkat garibeleriyle karsi karsiya kalip, performanslari karsisinda dilimizi yutabiliriz” dedi.

“HIÇ BELIRTI OLMAYABILIR DE”

Kardiyolog Yrd. Doç. Dr. Hakan Tezcan ise ABD’de yapilan arastirmalardan örnekler verirken, daha önce hiçbir sikayeti olmamasina ragmen, spor yaparken ölümlerin görülebildigini vurguladi.

Futbol ve basketbol branslarinda ani ölümlerin, spordaki diger dallara oranla daha fazla gözlendigini kaydeden Tezcan, 35-40 yasin üstündeki kisilerin spora baslamadan önce mutlaka tam tesekküllü saglik kontrolünden geçmeleri gerektigini, ailesinde kalp rahatsizligiyla ilgili sorunu bulunan kisilerin ise risk faktörünü de göz önünde bulundurarak, çok daha dikkatli olmalari gerektigini belirtti.

WASHINGTON’UN DURUMU

Panelde, kalp rahatsizligi nedeniyle Fenerbahçe’deki futbol hayatina ara vermek zorunda kalan Brezilyali futbolcu Washington’un durumu da gündeme geldi. Ögrencilerin sorularini yanitlayan panelistler, Brezilyali oyuncunun bundan sonra agir sporla ugrasmasinin tavsiye edilir bir sey olmadigini vurguladilar.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası