Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Anne adaylari, televizyonu kapatin’

Ekranlardan evlere tasinan dramatik savas görüntülerini izleyen anne adaylarinin girdikleri psikolojik travmanin düsük riskini arttirabilecegi bildirildi.

Prof. Dr. Mehmet Çolakoglu, özellikle bebegin iç organlarinin gelistigi hamileligin ilk dönemlerinde, annenin yasayacagi psikolojik travmanin, bebek üzerinde kalici etkiler birakacagina dikkat çekerek, en azindan anne karnindaki bebeklerin savasin yikici etkisinden korunmasi gerektigini vurguladi

Dramatik savas görüntülerini izleyen hamile kadinlarin düsük yapma riski bulundugu bildirildi.

Selçuk Üniversitesi Tip Fakültesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Çolakoglu, televizyonlarda çok genis yer alan Irak Savasi ile ilgili haberlerin, sadece küçük yastaki çocuklar degil, hamile kadinlar üzerinde de zararli etkileri olabilecegini söyledi.

Türkiye’nin yanibasinda, sivillerin de hayatini kaybettigi ve son teknoloji ürünü silahlarla bir savas yapildigini belirten Çolakoglu, medyanin birinci gündemi olan savasin, adeta canli olarak dakika dakika televizyon ekranlarindan evlere tasindigini ifade etti. Gün boyu süren haber yarisinda, tüm görsel unsurlarin bulundugu savas haberlerinin, izleyicileri duygusal anlamda etkisi altina aldigini vurgulayan Çolakoglu, “Saatlerce araliksiz yayinlanan dramatik savas görüntüleri, özelikle hamilelerde psikolojik travmaya neden olarak düsük yapmalari sonucunu dogurabilir” dedi.

KALICI ETKILER BIRAKABILIR

Özellikle bebegin iç organlarinin gelistigi hamileligin ilk dönemlerinde, annenin bu nedenlerle yasayacagi psikolojik travmanin bebek üzerinde daha kalici etkiler birakacagini vurgulayan Prof. Dr. Çolakoglu, savasin yikici etkisinden, en azindan anne karnindaki bebeklerin korunmasi gerektigini ifade etti.

Anne adayinin bu dönemde yasadigi üzüntü ve psikolojik gerilimin, düsügün yani sira bebegin ilerde ruhsal gelisimine bile olumsuz etkileri olabilecegini kaydeden Çolakoglu, “Hamile kadinlarin üzülmesi ve stres altinda kalmasina neden olacak savas görüntüleri, ayni zamanda menopoz dönemindeki hassas kadinlar için de, yaratacagi üzüntü nedeniyle sakincali olur” dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası