Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Anne adaylari, televizyonu kapatin’

Ekranlardan evlere tasinan dramatik savas görüntülerini izleyen anne adaylarinin girdikleri psikolojik travmanin düsük riskini arttirabilecegi bildirildi.

Prof. Dr. Mehmet Çolakoglu, özellikle bebegin iç organlarinin gelistigi hamileligin ilk dönemlerinde, annenin yasayacagi psikolojik travmanin, bebek üzerinde kalici etkiler birakacagina dikkat çekerek, en azindan anne karnindaki bebeklerin savasin yikici etkisinden korunmasi gerektigini vurguladi

Dramatik savas görüntülerini izleyen hamile kadinlarin düsük yapma riski bulundugu bildirildi.

Selçuk Üniversitesi Tip Fakültesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Çolakoglu, televizyonlarda çok genis yer alan Irak Savasi ile ilgili haberlerin, sadece küçük yastaki çocuklar degil, hamile kadinlar üzerinde de zararli etkileri olabilecegini söyledi.

Türkiye’nin yanibasinda, sivillerin de hayatini kaybettigi ve son teknoloji ürünü silahlarla bir savas yapildigini belirten Çolakoglu, medyanin birinci gündemi olan savasin, adeta canli olarak dakika dakika televizyon ekranlarindan evlere tasindigini ifade etti. Gün boyu süren haber yarisinda, tüm görsel unsurlarin bulundugu savas haberlerinin, izleyicileri duygusal anlamda etkisi altina aldigini vurgulayan Çolakoglu, “Saatlerce araliksiz yayinlanan dramatik savas görüntüleri, özelikle hamilelerde psikolojik travmaya neden olarak düsük yapmalari sonucunu dogurabilir” dedi.

KALICI ETKILER BIRAKABILIR

Özellikle bebegin iç organlarinin gelistigi hamileligin ilk dönemlerinde, annenin bu nedenlerle yasayacagi psikolojik travmanin bebek üzerinde daha kalici etkiler birakacagini vurgulayan Prof. Dr. Çolakoglu, savasin yikici etkisinden, en azindan anne karnindaki bebeklerin korunmasi gerektigini ifade etti.

Anne adayinin bu dönemde yasadigi üzüntü ve psikolojik gerilimin, düsügün yani sira bebegin ilerde ruhsal gelisimine bile olumsuz etkileri olabilecegini kaydeden Çolakoglu, “Hamile kadinlarin üzülmesi ve stres altinda kalmasina neden olacak savas görüntüleri, ayni zamanda menopoz dönemindeki hassas kadinlar için de, yaratacagi üzüntü nedeniyle sakincali olur” dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası