Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Obezite ile ilgili gerçekler

Uzun bir süre boyunca besinlerden enerji alimi enerji tüketiminden fazla oldugunda, vücut fazla enerjiyi yag seklinde fazla kilo olarak depolar.

Obezite vücutta kisinin sagligini olumsuz etkileyebilecek miktarda asiri yag birikimi olarak tanimlanan ciddi bir hastalik olup enerji alimi ve enerji tüketimi dengede kaldigi sürece normal vücut agirligi korunur.

Obezite genel olarak vücut agirligini boyla karsilastiran Beden Kütle Indeksi (BKI) adi verilen bir ölçümle tespit edilir. 30 veya üzerindeki BKI genel olarak obezite anlamina gelir.

Obezite-Global bir Saglik Salgini

Dünya Saglik Örgütü obeziteyi global bir halk sagligi sorunu olarak tanimlar ve ilk on global saglik riskinden biri olarak adlandirir.

Günümüzde obez olmak ve obez olmanin getirdigi olumsuz saglik sonuçlari o kadar yaygindir ki, hastaliga yol açabilecek en belirgin durumlardan biri olarak, yetersiz beslenme ve enfeksiyon hastaliklari gibi geleneksel halk sagligi sorunlarini geride birakmaktadir.

Obezite-Ciddi bir Tibbi Durum

Artan Erken Ölüm Riski

40 yasa kadar varan genç yaslarda ve genç olan kisiler daha kisa bir yasam beklentisi ile yüz yüzedir. Alman arastirmacilar tarafindan yapilan bir çalismaya göre, obez olan ve sigara kullanmayan 40 yasindaki kadinlar obez olmayan kontrol grubuna göre 7.1 yil; sigara kullanmayan obez erkekler obez olmayanlara göre 5.8 yil daha az yasamaktadir.

Yapilan en büyük çalismalardan biri, obez kadinlar arasinda erken ölümün daha yüksek oranda görüldügünü göstermistir. Hemsirelerin Saglik Çalismasi olarak bilinen bu çalismada, BKI ile ölüm arasindaki iliski degerlendirilmistir. Bilinen kalp damar hastaligi veya kanserli olmayan, 30 ila 55 yaslari arasindaki 115.195 Amerikali kadin 16 yil süreyle izlenmistir. Ölüm riski Beden Kütle Indeksi 29 ila 32 arasinda olanlarda Beden Kütle Indeksi 25 ila 27 arasinda olanlara göre %60 ila %70 daha yüksek bulunmustur.

Ciddi Saglik Problemleri için Önemli bir Risk Faktörü

Obezite birçok ciddi tibbi hastaligin gelisimi için önemli bir risk faktörüdür. Fazla kilolu ya da obez olmak asagidaki hastaliklar için riski artirir:

Hipertansiyon

2. tip seker hastaligi

Kalp damar hastaligi

Felç

Safra kesesi hastaligi

Eklem hastaligi

Uykuda solunum güçlügü ve diger solunum sistemi hastaliklari

Belli kanser türleri (rahim, meme, prostat ve bagirsak)

ABD Genel Cerrahi’ye göre, halk sagliginin fazla kilo veya obezite problemleri hizla sigara kullanimi kadar fazla önlenebilir hastaliga ve ölüme neden olabilir.

Artan Obezite

Dünya çapinda, bir milyardan fazla yetiskin fazla kiloludur ve en az 300 milyon kisi klinik olarak obezdir.

Avrupa ülkelerindeki obezite prevalansinin erkekler için %10-20 ve kadinlar için %10-25 arasinda oldugu tahmin edilmektedir.

Latin Amerika ülkelerinin bir çogunda obezitenin yayginligi çok yüksektir: Paraguay’da toplumun %29.3’ü, Arjantin’de %26.9’u, Meksika’da %20’si, Sile’de %19.7’si ve Brezilya’da %9.9’u obezdir.

Amerika Birlesik Devletleri’nde yetiskinlerin %64.5’inin (yaklasik 127 milyon) obez veya asiri kilolu oldugu tahmin edilmektedir.

1980 yilindan bu yana Dogu Avrupa, Orta Dogu, Pasifik Adalari, Avustralya ve Çin de dahil olmak üzere dünyanin birçok bölgesinde obezite orani üç kat veya daha fazla artmistir.

Obezite enfeksiyon hastaliklari ile hale mücadele etmekte olan gelismekte olan ülkelerde gittikçe daha yaygin görülmektedir. Özellikle çocuklar, ergenlik çagindakiler ve genç yetiskinler arasinda vücut agirliginin hizla arttigi kaydedilmektedir.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası