Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Obezite ile ilgili gerçekler

Uzun bir süre boyunca besinlerden enerji alimi enerji tüketiminden fazla oldugunda, vücut fazla enerjiyi yag seklinde fazla kilo olarak depolar.

Obezite vücutta kisinin sagligini olumsuz etkileyebilecek miktarda asiri yag birikimi olarak tanimlanan ciddi bir hastalik olup enerji alimi ve enerji tüketimi dengede kaldigi sürece normal vücut agirligi korunur.

Obezite genel olarak vücut agirligini boyla karsilastiran Beden Kütle Indeksi (BKI) adi verilen bir ölçümle tespit edilir. 30 veya üzerindeki BKI genel olarak obezite anlamina gelir.

Obezite-Global bir Saglik Salgini

Dünya Saglik Örgütü obeziteyi global bir halk sagligi sorunu olarak tanimlar ve ilk on global saglik riskinden biri olarak adlandirir.

Günümüzde obez olmak ve obez olmanin getirdigi olumsuz saglik sonuçlari o kadar yaygindir ki, hastaliga yol açabilecek en belirgin durumlardan biri olarak, yetersiz beslenme ve enfeksiyon hastaliklari gibi geleneksel halk sagligi sorunlarini geride birakmaktadir.

Obezite-Ciddi bir Tibbi Durum

Artan Erken Ölüm Riski

40 yasa kadar varan genç yaslarda ve genç olan kisiler daha kisa bir yasam beklentisi ile yüz yüzedir. Alman arastirmacilar tarafindan yapilan bir çalismaya göre, obez olan ve sigara kullanmayan 40 yasindaki kadinlar obez olmayan kontrol grubuna göre 7.1 yil; sigara kullanmayan obez erkekler obez olmayanlara göre 5.8 yil daha az yasamaktadir.

Yapilan en büyük çalismalardan biri, obez kadinlar arasinda erken ölümün daha yüksek oranda görüldügünü göstermistir. Hemsirelerin Saglik Çalismasi olarak bilinen bu çalismada, BKI ile ölüm arasindaki iliski degerlendirilmistir. Bilinen kalp damar hastaligi veya kanserli olmayan, 30 ila 55 yaslari arasindaki 115.195 Amerikali kadin 16 yil süreyle izlenmistir. Ölüm riski Beden Kütle Indeksi 29 ila 32 arasinda olanlarda Beden Kütle Indeksi 25 ila 27 arasinda olanlara göre %60 ila %70 daha yüksek bulunmustur.

Ciddi Saglik Problemleri için Önemli bir Risk Faktörü

Obezite birçok ciddi tibbi hastaligin gelisimi için önemli bir risk faktörüdür. Fazla kilolu ya da obez olmak asagidaki hastaliklar için riski artirir:

Hipertansiyon

2. tip seker hastaligi

Kalp damar hastaligi

Felç

Safra kesesi hastaligi

Eklem hastaligi

Uykuda solunum güçlügü ve diger solunum sistemi hastaliklari

Belli kanser türleri (rahim, meme, prostat ve bagirsak)

ABD Genel Cerrahi’ye göre, halk sagliginin fazla kilo veya obezite problemleri hizla sigara kullanimi kadar fazla önlenebilir hastaliga ve ölüme neden olabilir.

Artan Obezite

Dünya çapinda, bir milyardan fazla yetiskin fazla kiloludur ve en az 300 milyon kisi klinik olarak obezdir.

Avrupa ülkelerindeki obezite prevalansinin erkekler için %10-20 ve kadinlar için %10-25 arasinda oldugu tahmin edilmektedir.

Latin Amerika ülkelerinin bir çogunda obezitenin yayginligi çok yüksektir: Paraguay’da toplumun %29.3’ü, Arjantin’de %26.9’u, Meksika’da %20’si, Sile’de %19.7’si ve Brezilya’da %9.9’u obezdir.

Amerika Birlesik Devletleri’nde yetiskinlerin %64.5’inin (yaklasik 127 milyon) obez veya asiri kilolu oldugu tahmin edilmektedir.

1980 yilindan bu yana Dogu Avrupa, Orta Dogu, Pasifik Adalari, Avustralya ve Çin de dahil olmak üzere dünyanin birçok bölgesinde obezite orani üç kat veya daha fazla artmistir.

Obezite enfeksiyon hastaliklari ile hale mücadele etmekte olan gelismekte olan ülkelerde gittikçe daha yaygin görülmektedir. Özellikle çocuklar, ergenlik çagindakiler ve genç yetiskinler arasinda vücut agirliginin hizla arttigi kaydedilmektedir.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası