Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Orta yas kadinin ortak derdi: FM sendromu

Agirlikli olarak 25-45 yas arasindaki kadinlarda görülen ‘Fibromyalji (FM)’ sendromu kronik agri, uyku bozuklugu basta olmak üzere degisik sikayetlere yolaçiyor.

Prof. Dr. Orhan Özcan, hastalarin muayeneleri ve laboratuvar testleri normal çiktigi için yakin çevrelerinde ‘hastalik hastasi’ olarak görüldügünü belirtti. Özcan, sikayetlerin farkliliginin taniyi zorlastirdigini, öykünün dinlenmesi ve fizik muayene ile tani konulduktan sonra tedavide agirligi egzersizlere verdiklerini ifade etti.

Yakin çevrelerinde “hastalik hastasi” olarak taninan orta yaslardaki kadinlarin kronik agrilarinin nedeninin “Fibromyalji (FM) Sendromu” olabilecegi bildirildi.

Uludag Üniversitesi Tip Fakültesi Fiziksel Tip ve Rehabilitasyon Anabilim Dali ögretim üyesi Prof. Dr. Orhan Özcan, toplumda görülme sikligi yüzde 5 ile 20 arasinda degisen bir romatizmal rahatsizlik olan “FM Sendromu”na yakalananlarin yüzde 80-90’inin 25-45 yas arasindaki kadinlar oldugunu belirtti.

Hastalarin çogunlukla ev isi yaparken ya da bilgisayar basinda boyun ve sirt agrilarindan yakindigini, uyku bozuklugu, yorgunluk, tüm vücutta tutukluk, bas agrisi, kabizlik, agrili adet görme, ellerde ve ayaklarda karincalanma ile sisme gibi sikayetlerle saglik kuruluslarina basvurdugunu anlatan Özcan, sunlari söyledi:

HASTALIGIN NEDENI SAPTANAMADI

“Bu kadar degisik sikayete neden olmasina karsin, hastaligin nedeni bugüne kadar kesin olarak saptanamamistir. Stresten kaynaklandigi görüsü yaygindir. Sikayetlerin farkliligi taniyi da zorlastiriyor. Hastalar, muayeneleri ve laboratuvar testleri normal çiktigindan, yakin çevrelerinde (hastalik hastasi) olarak adlandiriliyorlar. Hastalar, sürekli agri çektikleri için ruh halleri bozuluyor, depresyona yatkin oluyorlar. Herhangi bir sakatliga yol açmamasina karsin hastalik, insanin yasam kalitesini düsürüyor.”

Hastanin öyküsünün iyi dinlenmesi ve fizik muayene ile taninin, süpheye yer birakmayacak sekilde konulabildigine dikkati çeken Özcan, tani konulduktan sonra tedavinin de basariyla yapildigini bildirdi. Tedavide agirligi egzersizlere verdiklerini ifade eden Özcan, düsük agirlikla fitness, yürüyüs, hafif tempo kosu, yüzme, bisiklet binme gibi egzersizlerin baslangiçta sikayetlerde hafif artisa neden olsa da hareket kalitesini artirdigini, agri yakinmalarini azalttigini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası