Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Orta yas kadinin ortak derdi: FM sendromu

Agirlikli olarak 25-45 yas arasindaki kadinlarda görülen ‘Fibromyalji (FM)’ sendromu kronik agri, uyku bozuklugu basta olmak üzere degisik sikayetlere yolaçiyor.

Prof. Dr. Orhan Özcan, hastalarin muayeneleri ve laboratuvar testleri normal çiktigi için yakin çevrelerinde ‘hastalik hastasi’ olarak görüldügünü belirtti. Özcan, sikayetlerin farkliliginin taniyi zorlastirdigini, öykünün dinlenmesi ve fizik muayene ile tani konulduktan sonra tedavide agirligi egzersizlere verdiklerini ifade etti.

Yakin çevrelerinde “hastalik hastasi” olarak taninan orta yaslardaki kadinlarin kronik agrilarinin nedeninin “Fibromyalji (FM) Sendromu” olabilecegi bildirildi.

Uludag Üniversitesi Tip Fakültesi Fiziksel Tip ve Rehabilitasyon Anabilim Dali ögretim üyesi Prof. Dr. Orhan Özcan, toplumda görülme sikligi yüzde 5 ile 20 arasinda degisen bir romatizmal rahatsizlik olan “FM Sendromu”na yakalananlarin yüzde 80-90’inin 25-45 yas arasindaki kadinlar oldugunu belirtti.

Hastalarin çogunlukla ev isi yaparken ya da bilgisayar basinda boyun ve sirt agrilarindan yakindigini, uyku bozuklugu, yorgunluk, tüm vücutta tutukluk, bas agrisi, kabizlik, agrili adet görme, ellerde ve ayaklarda karincalanma ile sisme gibi sikayetlerle saglik kuruluslarina basvurdugunu anlatan Özcan, sunlari söyledi:

HASTALIGIN NEDENI SAPTANAMADI

“Bu kadar degisik sikayete neden olmasina karsin, hastaligin nedeni bugüne kadar kesin olarak saptanamamistir. Stresten kaynaklandigi görüsü yaygindir. Sikayetlerin farkliligi taniyi da zorlastiriyor. Hastalar, muayeneleri ve laboratuvar testleri normal çiktigindan, yakin çevrelerinde (hastalik hastasi) olarak adlandiriliyorlar. Hastalar, sürekli agri çektikleri için ruh halleri bozuluyor, depresyona yatkin oluyorlar. Herhangi bir sakatliga yol açmamasina karsin hastalik, insanin yasam kalitesini düsürüyor.”

Hastanin öyküsünün iyi dinlenmesi ve fizik muayene ile taninin, süpheye yer birakmayacak sekilde konulabildigine dikkati çeken Özcan, tani konulduktan sonra tedavinin de basariyla yapildigini bildirdi. Tedavide agirligi egzersizlere verdiklerini ifade eden Özcan, düsük agirlikla fitness, yürüyüs, hafif tempo kosu, yüzme, bisiklet binme gibi egzersizlerin baslangiçta sikayetlerde hafif artisa neden olsa da hareket kalitesini artirdigini, agri yakinmalarini azalttigini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası