Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Orta yas kadinin ortak derdi: FM sendromu

Agirlikli olarak 25-45 yas arasindaki kadinlarda görülen ‘Fibromyalji (FM)’ sendromu kronik agri, uyku bozuklugu basta olmak üzere degisik sikayetlere yolaçiyor.

Prof. Dr. Orhan Özcan, hastalarin muayeneleri ve laboratuvar testleri normal çiktigi için yakin çevrelerinde ‘hastalik hastasi’ olarak görüldügünü belirtti. Özcan, sikayetlerin farkliliginin taniyi zorlastirdigini, öykünün dinlenmesi ve fizik muayene ile tani konulduktan sonra tedavide agirligi egzersizlere verdiklerini ifade etti.

Yakin çevrelerinde “hastalik hastasi” olarak taninan orta yaslardaki kadinlarin kronik agrilarinin nedeninin “Fibromyalji (FM) Sendromu” olabilecegi bildirildi.

Uludag Üniversitesi Tip Fakültesi Fiziksel Tip ve Rehabilitasyon Anabilim Dali ögretim üyesi Prof. Dr. Orhan Özcan, toplumda görülme sikligi yüzde 5 ile 20 arasinda degisen bir romatizmal rahatsizlik olan “FM Sendromu”na yakalananlarin yüzde 80-90’inin 25-45 yas arasindaki kadinlar oldugunu belirtti.

Hastalarin çogunlukla ev isi yaparken ya da bilgisayar basinda boyun ve sirt agrilarindan yakindigini, uyku bozuklugu, yorgunluk, tüm vücutta tutukluk, bas agrisi, kabizlik, agrili adet görme, ellerde ve ayaklarda karincalanma ile sisme gibi sikayetlerle saglik kuruluslarina basvurdugunu anlatan Özcan, sunlari söyledi:

HASTALIGIN NEDENI SAPTANAMADI

“Bu kadar degisik sikayete neden olmasina karsin, hastaligin nedeni bugüne kadar kesin olarak saptanamamistir. Stresten kaynaklandigi görüsü yaygindir. Sikayetlerin farkliligi taniyi da zorlastiriyor. Hastalar, muayeneleri ve laboratuvar testleri normal çiktigindan, yakin çevrelerinde (hastalik hastasi) olarak adlandiriliyorlar. Hastalar, sürekli agri çektikleri için ruh halleri bozuluyor, depresyona yatkin oluyorlar. Herhangi bir sakatliga yol açmamasina karsin hastalik, insanin yasam kalitesini düsürüyor.”

Hastanin öyküsünün iyi dinlenmesi ve fizik muayene ile taninin, süpheye yer birakmayacak sekilde konulabildigine dikkati çeken Özcan, tani konulduktan sonra tedavinin de basariyla yapildigini bildirdi. Tedavide agirligi egzersizlere verdiklerini ifade eden Özcan, düsük agirlikla fitness, yürüyüs, hafif tempo kosu, yüzme, bisiklet binme gibi egzersizlerin baslangiçta sikayetlerde hafif artisa neden olsa da hareket kalitesini artirdigini, agri yakinmalarini azalttigini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası