Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kus gribinden uzak durun

'SARS' nedeniyle dünyanin degisik ülkelerinde 306 kisinin hastalandi. Bunlardan simdilik 10'uhayatini kaybetti.

'SARS adi, Severe Acute Respiratory Sendrom'un kisaltilmis seklidir. Ingilizce bilenlerin hemen anladigi gibi ani baslayan, ciddi solunum sorunu yaratan bir tablo. Bu hastalikta, akciger dokusu iltihapla doluyor, hastalanan bölüm solunum görevine katilamiyor. Yapilan arastirmalar bu hastaligin paramyxovirus grubundan, ‘‘kus gribi’’ etkeni bir virüsle olustugunu ortaya koymustur.'

Belirtiler

Sogukalginligi ve grip seyri sirasinda da görülen öksürük, kiriklik, halsizlik gibi belirtilerin yani sira, nefes darligi, nefes alirken batma tarzinda agri, 38 derecenin üzerinde yüksek ates, vücutta oksijen eksikligini gösteren morarma gibi belirtiler görülebilmektedir. Bu kisilerin radyolojik tetkikleri pnömoni tanisini kesinlestirir.

Eger bu kisiler, yakin bir zaman içinde SARS tanisi konulmus bir hasta ile temasta bulunduysa ya da hastaligin görüldügü ülkelere seyahat ettiyse sorunun SARS oldugu düsünülür. Hastalik ilk olarak 2002 yili sonunda Çin'in Guangdong bölgesinde görüldü. Birkaç ay içinde Vietnam, Singapur, Hong Kong, Tayvan, Kanada, ABD, Ingiltere, Isviçre gibi ülkelere yayildi. Uzmanlar özellikle bu ülkelere seyahat edecek kisilerin dikkatli olmalarini öneriyorlar.

Korunmak gerekiyor

Çünkü, hastaliktan korunmak için etkili bir yöntem henüz yok. Yapacak en etkili sey, hasta kisilerden uzak durmaktir. Bu nedenle hastalarin karantinaya alinmasi gerekmektedir. Hastalik virüslerle olustugu için etkili bir antibiyotik yok. Çok ileri durumlarda bazi virüslere karsi etkili olabilen antiviral ilaç Ribavirin, kortizonla birlikte kullanilmaktadir.

Yazinin basinda belirttigimiz rakamlardan görülecegi gibi, 306 hasta içinden 10 tanesinin ölmüs olmasi, hastalarin bir kisminin henüz baslangiç halinde oldugu da dikkate alininca, çok tehlikeli bir durumla karsi karsiya oldugumuz anlasiliyor.

Dünya Saglik Örgütü (WHO) hastaligi yakindan takip ediyor. Iyice yayilmadan önce basa çikabilmek için gerekli önlemleri almaya çalisiyor. Ancak su asamada dikkatli olup, hastalarla temastan kaçinmakta yarar var.

Kaynak : Hürriyet
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası