Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Is stresini hali sahada at”

Stresli ortamlarda çalisan ve sinirlerine hakim olamayan kisilere haftada en az bir kez hali saha maçi yapmalari önerildi.

Prof. Dr. Rahim Kucur, sinirlerinden çevresine yumruk ya da tekme atarak kurtulmaya çalisan kisilerin, bunu topa vurarak daha kolay yapabileceklerini ve maçta sürekli kosarak, bagirarak da rahatlayabileceklerini ifade etti.

Selçuk Üniversitesi Tip Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Rahim Kucur, günümüzde sürekli is yogunlugu içinde bulunan kisilerin depresyon riski ile karsi karsiya oldugunu söyledi. Isçi çikarmalarin arttigi ülkemizde, çalisanlarin kendilerini göstermek ve kabul ettirebilmek için istenenden fazlasini vermeye çalistigini belirten Kucur, “Bu is temposuna kendisini sartlandiran ve sürekli takdir edilmek için gücünün üzerinde is çikarmaya çalisan kisiler, biriken streslerini bir sekilde atmak zorundalar” dedi.

Stresin zararlari

Gün içinde maruz kalinan çok sayida olayin birçok kiside yogun strese yol açtigini vurgulayan Kucur, insan psikolojisinde meydana gelen rahatsizligin çevreye fiziksel ya da sözlü saldirilar olarak yansimasinin da mümkün olabilecegini kaydetti. Bu tür davranislarin kisiyi toplumdan uzaklastirabilecegini dile getiren Kucur, “Toplum artik, eskisi gibi herseyi kabullenemiyor. Çevresine kirici davranan kisiler, aninda yalniz kalabiliyor. Bu durum, toplumdan soyutlanan kisiyi ailesinden de uzaklastirabilir, hatta ilerde yasanacak depresyonlara zemin olusturabilir” diye konustu.

Stresten kurtulmanin yollari

Stresli islerde çalisan kisilerin rahatlamak amaciyla is çikisinda sinema ya da tiyatroya gidebilecegini ifade eden Kucur, fiziksel hareketlilige açik olmasi nedeniyle en iyi aktivitenin spor yapmak oldugunu söyledi. Stres atmak için yürümek basta olmak üzere, yüzme, masa tenisi gibi spor faaliyetlerine yönelmenin olumlu etkileri olacagini bildiren Kucur, sunlari ifade etti:

“Grup olarak yapilabilmesi nedeniyle hali saha maçlari da stres atmak için çok iyi firsatlardir. Sinirlerinden çevresine yumruk ya da tekme atarak kurtulmaya çalisan kisiler, bunu topa vurarak daha kolay yapabilir. Maçta sürekli kosarak ve bagirarak da desarj olunabilir. Sinirlerine hakim olamayan kisilere her hafta sonu hali saha maçina gitmeleri önerilebilir.”

Stresin is yükünü artirdigi gibi, is verimini de düsürecegini vurgulayan Kucur, düzenli olarak bir spor faaliyetine devam etmenin hayati kolaylastiracagini sözlerine ekledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası