Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Is stresini hali sahada at”

Stresli ortamlarda çalisan ve sinirlerine hakim olamayan kisilere haftada en az bir kez hali saha maçi yapmalari önerildi.

Prof. Dr. Rahim Kucur, sinirlerinden çevresine yumruk ya da tekme atarak kurtulmaya çalisan kisilerin, bunu topa vurarak daha kolay yapabileceklerini ve maçta sürekli kosarak, bagirarak da rahatlayabileceklerini ifade etti.

Selçuk Üniversitesi Tip Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Rahim Kucur, günümüzde sürekli is yogunlugu içinde bulunan kisilerin depresyon riski ile karsi karsiya oldugunu söyledi. Isçi çikarmalarin arttigi ülkemizde, çalisanlarin kendilerini göstermek ve kabul ettirebilmek için istenenden fazlasini vermeye çalistigini belirten Kucur, “Bu is temposuna kendisini sartlandiran ve sürekli takdir edilmek için gücünün üzerinde is çikarmaya çalisan kisiler, biriken streslerini bir sekilde atmak zorundalar” dedi.

Stresin zararlari

Gün içinde maruz kalinan çok sayida olayin birçok kiside yogun strese yol açtigini vurgulayan Kucur, insan psikolojisinde meydana gelen rahatsizligin çevreye fiziksel ya da sözlü saldirilar olarak yansimasinin da mümkün olabilecegini kaydetti. Bu tür davranislarin kisiyi toplumdan uzaklastirabilecegini dile getiren Kucur, “Toplum artik, eskisi gibi herseyi kabullenemiyor. Çevresine kirici davranan kisiler, aninda yalniz kalabiliyor. Bu durum, toplumdan soyutlanan kisiyi ailesinden de uzaklastirabilir, hatta ilerde yasanacak depresyonlara zemin olusturabilir” diye konustu.

Stresten kurtulmanin yollari

Stresli islerde çalisan kisilerin rahatlamak amaciyla is çikisinda sinema ya da tiyatroya gidebilecegini ifade eden Kucur, fiziksel hareketlilige açik olmasi nedeniyle en iyi aktivitenin spor yapmak oldugunu söyledi. Stres atmak için yürümek basta olmak üzere, yüzme, masa tenisi gibi spor faaliyetlerine yönelmenin olumlu etkileri olacagini bildiren Kucur, sunlari ifade etti:

“Grup olarak yapilabilmesi nedeniyle hali saha maçlari da stres atmak için çok iyi firsatlardir. Sinirlerinden çevresine yumruk ya da tekme atarak kurtulmaya çalisan kisiler, bunu topa vurarak daha kolay yapabilir. Maçta sürekli kosarak ve bagirarak da desarj olunabilir. Sinirlerine hakim olamayan kisilere her hafta sonu hali saha maçina gitmeleri önerilebilir.”

Stresin is yükünü artirdigi gibi, is verimini de düsürecegini vurgulayan Kucur, düzenli olarak bir spor faaliyetine devam etmenin hayati kolaylastiracagini sözlerine ekledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası