Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Dikkat uçuk geliyor!

Nedeni Herpes simpleks denilen bir virüs olan uçuk genellikle dudak, agiz ve burun delikleri çevresinde ortaya çikar.

Yapilan arastirmalar, dünya nüfusunun %80’inin yasamlari boyunca en az bir defa uçuk geçirdigini gösteriyor. Türkiye’de ise her yil 8 milyon kisinin uçuk nedeniyle sikinti ve aci çektigi tahmin ediliyor.

BELIRTILERI NELERDIR?

Uçuk çikmadan önce kendini belli eder (0-24 saat önceden); karincalanma, kasinma, yanma, sizlama hissedilir. Bunu o bölgenin kizarmasi, sismesi ve daha sonra da içi sivi dolu kabarciklarin ortaya çikisi izler. Bu kabarciklar konusurken, gülerken, yiyip içerken aci ve izdirap verir. Zamanla kuruyup çatlar, sizinti yapar ve açilarak görüntüyü bozan çirkin bir yara haline gelir.

NASIL BULASIR?

Uçuk, ön belirtileri ile açik yaranin kapanmasi süresi arasinda bulasicidir. Uçugu olan bir kisinin kullandigi, havlu, bardak, çatal, kasik vb. esyalardan ve uçuklu kisinin öpmesi sonucu bulasir. Uçuk virüsü (Herpes simpleks) ile insan genellikle ilk defa küçükken (0-5 yas) tanisir. Uçugu olan aile bireylerinden birinin “Sevgi dolu” öpücügü sonucunda uçuk virüsü vücuda girer. Çogunlukla fark edilmeyen küçük kizarikliklar seklinde ortaya çikar; agiz içi, dis etleri ve dudaklar enfekte olur. Ama kimi hassas bünyelerde ciddi enfeksiyon seklinde görülebilir.

DIKKAT! UÇUK BULASICIDIR!

Uçuga dokunulmamalidir. Dokunulursa eller çok iyi yikanmalidir.
Bayanlar makyajlarini çikarirken özellikle çok dikkat etmelidirler. Kesinlikle gözlere dokunulmamalidir.

Özellikle bebekler, çocuklar ve diger insanlar öpülmemelidir.

Uçuklu insanin kullandigi havlu, bardak, çatal, kasik vb. esyalar ayrilmali ve baskalarinin kullanmasina izin verilmemelidir.

Yerken, içerken kullanilan malzemeler özellikle çocuklar ile paylasilmamalidir.

Uçuk ve uçuk yarasinin kabugu ile oynanmamalidir. (Parmaklara uçuk virüsü bulastirirken, uçuk yarasina da diger mikroplar bulastirilmis olur.)

NIÇIN NÜKSEDER?

Uçuk virüsü (Herpes simpleks) vücuda girip ilk enfeksiyonu yaptiktan sonra o bölgedeki isnir dügümüne girip yerlesir ve istenmeyen bu misafir, vücudun zayif düstügü durumlarda çogalir ve uçuk çikar.

Stres
Asiri yorgunluk, uykusuzluk
Asiri günes isigi ve UV isinlari
Diger enfeksiyonlar
Adet dönemi, hamilelik gibi durumlarda virüs aktif hale geçebilir.

KONTROL EDILEBILIR MI?

Öncelikle uçugun nüksetmesine sebep olan durumlardan sakinmak gerekir. Örnegin strese bagli olarak gelisir ise; stresimizi azaltacak gevseme tekniklerini ögrenmek. Yorgunluk ve uykusuzluk sebep ise; dinlenmek ve iyi uyumak. Günes sebep oluyor ise; dudaklar için koruyucu krem ya da yüksek koruma faktörlü günes yagi kullanmak ve sapka ile yüzü günesten korumak gerekir. Tüm alinan önlemlere ragmen uçuk yine de nüksedebilir.

Ön belirtiler (karincalanma, kasinma, yanma, sizlama) hissedildiginde o noktaya kisa aralarla antiviral bir uçuk kremini uygulamak gerekir. Uçuk ya hiç çikmayacaktir ya da çiksa bile hafif seyredecektir.

EN ETKILI SEKILDE NASIL TEDAVI EDILIR?

Önceden bazi madde ve ilaçlar uçugun verdigi rahatsizligi azaltmak için kullanilmistir. Alkol ve antiseptik ilaçlar, Uçugun üzerindeki bakteri enfeksiyonunun gelismesini engeller Agri kesici ilaçlar; Uçugun sebep oldugu agriyi azaltir. Buz uygulamak; Agri azaltilabilir Oysa günümüzde etkili tedavide kullanilan antiviral uçuk kremleri, deriden geçerek uçuk virüsüne (Herpes simpleks) etki eder ve deriye zarar vermelerini engeller.

KIMLER ÖZELLIKLE RISK ALTINDADIR?

Sik sik veya uzun süreli olarak uçuk çikiyorsa (Örnegin tedaviye ragmen 10 günden daha uzun süre devam ediyorsa Uçuk, bir bebekte ya da 6 yasindan küçük bir çocukta çikmissa Dudak, agiz v eburun çevrenizin disindaki vücut bölgelerinde, özellikle de gözlerinizde, parmaklarinizda ya da cinsel organinizda uçuk çikmissa Uçuk ile birliket bas agrisi, ates ve kas agrisi gibi baska sikayetleriniz varsa uçuk sari renkte cerahatli ise

Bagisiklik sisteminizi baski altina alan ilaçlar, örnegin kortizonlu ilaç kullaniyorsaniz

Bagisiklik sisteminizin zayifligi (yani bulasici hastaliklarla mücadele etme gücünüzün azalmis olmasi) nedeniyle tibbi kontrol altindaysaniz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası